Avustralya’nın en önemli şehri olan Perth bu kıtadaki kara parçasındaki batı yakasının başkenttir. İsmini İskoçya’lı Sir Murray’ın doğduğu yer olan şehirden almaktadır. İngilizlerin
Hükümdarlık kurmak adına üreme hareketlerinin bir neticesi olarak iz bıraktığı kıtanın zamanında en önemli bir üs olarak kullanıldığı bir şehirdir. Büyüklük anlamında kıtanın en büyük dördüncü şehri konumundadır. Swan nehrine çok yakın konumlanmış olmasından dolayı yerleşim alanı olarak oldukça özel bir şehirdir. Bütün Avustralya şehirleri için de hemen hemen geçerli bulunan kıtada altın madeni keşfide yapılmaktadır.

1900’lü yılların başlarında açılmış olan liman ile yakaladığı ekonomik yükseliş Perth şehri ekonomik anlamda Avustralya’nın en önemli şehri olmayı başarmıştır. Göz alıcı plajları, Swan Nehri manzarası ve muhteşem kumsalları ile Perth şehri, oldukça güzel zamanlar geçirilebilecek bir seyahatin parçası olmaya aday. Kültür hayatının önemli faaliyetlerinin yapıldığı ve yemyeşil dinlenme alanlarının yer aldığı Perth şehri, hem Avustralya için hemde Perth halkı için her zaman oldukça önem arz etmiştir. .

Perth Gezilecek Yerler

Cottesloe Beach
Trenle Fremantle istikametinden de ulaşımı mümkün olan Cottesloe Beach, Perth şehrinin en ünlü ve en güzel plajları arasında yer almaktadır. Simgesi Indiana Tea House olarakta bilinmektedir. Şehir merkezine yaklaşık 15 dakika mesafede, Hint Okyanusu’nun kıyısında, inci taneli kumları bulunan çok güzel bir kumsaldır. Dalgakıranları sayesinde okyanusun dalgalı suları kıyıya ulaşana kadar ehlileşiyor ancak okyanus çoğu zaman dalgalı olmaktadır.

Perth, Perth, Avustralya

Swan River
Swan Nehri adını burada yaşayan kuğulardan almaktadır. Bu nehirde yunus balığı görmekte mümkündür. Hatta bazı rivayetlere göre köpek balığı olduğuda söylenmektedir. Çevresinde yemyeşil parklar yer almakta olup bu parklarda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz barbeküler de bulunmaktadır.

Fremantle
Merkezden trenle kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz ve güneşli havalarda birşeyler yemek ve içmek için ziyaret edebileceğiniz tarihi bir limandır. Uzakdoğu restoranları, İtalyan restoranları ve Hint mutfağını bu limanda bulmanız mümkündür. Yemeğinizi yedikten sonra liman kıyısı boyunca keyifli bir yürüyüşte yapabilirsiniz.

Perth’e Nasıl Gidilir?

Perth şehrine gidebilmek için birçok havayolu şirketinde olduğu gibi Türk Havayolları’nda da aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Singapur, Bankok aktarmalı uçuşlardan faydalanarak Perth şehrine ulaşabilirsiniz. İsterseniz başka havayolu şirketlerinin uçuşlarını da araştırarak kendinize daha uygun bir rota çizebilirsiniz. Yolculuk süresi aktarma sürecine bağlı olarak 24 saati biraz daha aşabilmektedir..

Şehrin içerisinde oldukça lüks bir ulaşım olanağı bulunmaktadır. Otobüs ve trenler en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Bunların yanında bisiklet ve taksiler de oldukça yaygın bir şekilde şehir içi ulaşım araçları olarak kullanılmaktadır. Havaalanı şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta yer almakta olup taksi ve otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Bunların yanında havaalanında bulunan özel servisleride tercih edebilirsiniz.

Perth, Perth, Avustralya

Perth Oteller

Perth şehri konaklama seçenekleri bakımında klasik bir dille her türlü olanak sunmaktadır. En uygun otellerden en lüks tesislere kadar bir sürü alternatiflerden birini seçebilmeniz mümkündür. Konaklayacağınız yeri seçmek için ayırdığınız bütçe ve şeçenekleriniz merkeze uzaklık mesafesi veya planladığınız gezi rotasına göre oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında uzun ve maceralı Perth ve Avustralya gezisi için kamp seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Lake Street bölgesinde muazzam görkemli tesisler, Murray Street civarında uygun fiyatlarla oteller ve Hay Street de ise oldukça ekonomik konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Yakınlık ve fiyat aralıklarına göre düşünüp kendinize uygun bir konaklama yeri seçebilirsiniz. Her şeyden önemlisi eğer bu şehre gerçekten eylenceli vakit geçirmeye geldiyseniz biraz fazla ücret ödeyerek merkezi bir yerde kalmanızı tavsiye ederiz.