Asya Kıtası’nın  en uzun durağı olan Phuket şehri hakkında pek çok şey yazılıp çizilmektedir. Phuket şehri kendi bünyesinde oldukça fazla güzellik ve zenginlik içermektedir. Bu yazımda sadece Phuket şehrinden bahsetmek istiyorum. Seyehat yaptığım zamanda Türkiye’den Phuket şehrine aktarmasız uçuş yoktu. Bu sebepten dolayı Bankok’a yaptığımız 9 saatlik bir uçuşun ardından sabah saat 09:30 sularında havalimanına vardık. Bankok şehrinde iki tane havalimanı bulunmaktadır. Bizim indiğimiz havalimanı genellikle uluslararası uçuşlar için kullanılmaktadır.

Phuket, Phuket / Tayland Gezi Rehberi

İç hat seferleri ise bir diğer havalimanı olan Don Mueang havalimanından yapılıyor. Phuket uçuşumu yapabilmem için bir diğer havalimanına gitmem gerekiyordu. Neyse ki bu iki havalimanı arasında gerçekleştirilen ücretsiz ringler mevcut. Şansıma trafikte fazla eğlenmeden 1 saat içerisinde Don Mueang havalimanına vardım. Phuket uçuşu yaklaşık 1 saat sürdü ve yere inen ilk yağmur taneleri ile uçağımız da havalimanına indi. İlk etapta eyvah dedim burada sürekli yağmur mu yağıyor dedim ama neyse ki konakladığım süre içerisinde sadece 1-2 defa kısa sürekli sağanak yağmurlardan başka yağmur yağmadı.

Phuket / Tayland plajları

Phuket oldukça büyük bir ada olması ile beraber birbirinden farklı yerlerinde de konaklama imkanı mümkün. Ben Karon Beach Bölgesinde kalmaya karar verdim. Bu bölge hem daha az kaotik hem de meşhur Paton Beach’a fazla uzak olmayan bir kesimde yer alıyor. Bu bölgede bir çok farklı otel seçme hakkınız mevcut. Ben orta halli bir otel olan Pasific Club Resort’u tercih ettim. Gördüğüm ilgi ve alaka karşısında kesinlikle önerebileceğim bir otel olduğunu söyleyebilirim. Phuket adasında gördüğüm her üç insandan birisi Rus ve bir diğeri ise Çinli desem yalan söylemiş olmam. Özellikle Çin’in yeni yıl tatili sebebi ile bütün Tayland gezim boyunca oldukça fazla Çinli insana rastladım. Tabi ki bu sebepten dolayı konakladığım Karon Beach her zaman kalabalıktı. Yine de hiç kimse birbirine karışmadığından dolayı herhangi bir problem yaşamadım.

Phuket, Phuket / Tayland Gezi Rehberi

Karon Beah bölgesi aynı zamanda oldukça yeşillik ve ağaçlık bir bölgedir.  Bu nedenle yağmur yağmaya başladığında şemsiyeye gerek kalmadan ağaçların gölgesinde kendime güvenli bir yer bulmakta zorlanmıyordum. Burada dinlenirken adamın biri geldi ve elindeki kafeste bulunan fareyi doğaya saldı. İlk etapta uzun süre şaşkınlıkla baktım. Sonra anladım ki evinde yakaladığı fareyi doğaya salmak için buraya gelmiş. Bu durumu Budist bir hareket olarak algıladım. Bu arada yalnızca Phuket’de değil Tayland’ın başka yerlerinde de fareler kol gezmektedir. Her köşe başında farelere rastlamak mümkün. Hatta ilk akşam yemeğimi herhangi bir tezgahtan yemek istedim. Tezgahın arka bölgesinde küçük bir masa ve etrafında sandalyeler diziliydi. Bu tezgahta yemeğimi yerken sağ tarafımda bir fare olduğunu fark ettim ve ilk etapta şaşkınlığımı gizleyemedim. Fakat daha sonrasında farelere de alışmaya başladım.

Gezi Rehberi

Ana cadde üzerinde bir sürü yemek tezgahı, masaj salonu, bar ve restoranlara rastlamanız mümkün. Özellikle bar önlerinde muhteşem fizikleri ve endamları ile bekleyen kızlar içeriye müşteri çekmeye çalışıyor. Tayland yemek çeşitleri açısından oldukça zengin bir ülke olduğundan Phuket’te  yemek bulma konusunda hiçte zorluk çekmedim. Özellikle benim çok sevdiğim tropikal meyveleri tezgahlarda taze taze bulma şansım oldu. Phuket’te benim favori meyvem mango oldu.

Phuket, Phuket / Tayland Gezi Rehberi

Phuket’te yapılacak şeyler arasına FantaSea’yı da eklemek gerekiyor. FantaSea ismine yakışan bir eğlence mekanı. İçerisinde en ince ayrıntıların bile düşünüldüğü muhteşem bir organizasyon.  Kaydınızı tamamladıktan sonra sizi otelinizden alıp mekana kadar getiren hizmetleri bulunmaktadır. Burada görevliler yemek ve gösteriler sırasında nerede oturmanız gerektiğini gösteren kağıtlar veriyor. Bu sistem sayesin ne kadar kalabalık olursa olsun herhangi bir karmaşa meydana gelmiyor.