Portmeirion Galler, şöyle Riviera esintili mimarisi ile yapılmış evlerin arasında gezmeye ne dersiniz. Bu evler süs bahçeleri içinde görülmeye değer yerlerden Portmeirion/ Galler diyebiliriz. Şirin ilgi çekici köy evlerine meraklıysanız burayı mutlaka gezmelisiniz. Burası Gwyned Kuzey Galler de bir turist köyüdür. 1925 ve 1975 yılları arasında Sir Clough Williams – Elis tarafından bir İtalyan köyü tarzında tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bir hayır kurumuna bağlı olan bu yeri gezip görmek niyetinde iseniz fakat buraya nasıl giderim? Burası nasıl bir yer? Burada nerelerde konaklayabilirim? Sorularının aklınıza gelmesi çok doğal. Biz bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Buyurun bugünkü yazımızı okuyun.

Portmeirion Galler, Portmeirion Gezi Rehberi / Galler08

Portmeirion  Galler Ulaşım

Türkiye’de engellilerin başkenti Cordiff şehrinde bulunan hava alanına direkt uçuş bulunmaktadır. Aktarmalı olarak gitmeyi tercih edenlerden iseniz önce İngiltere’ye uçarak asma köprüler üzerinde kurulmuş kara yolu ya da tren yolunu tercih ederek Gallere ulaşabilirsiniz. Yolculuk seçimini zevkinize ve bütçenize göre yapabilirsiniz.

Portmeirion Galler, Portmeirion Gezi Rehberi / Galler

Portmeirion / Galler Hakkında Bilgiler

Portmeirion Galler birleşik krallığa bağlı 4 ülkeden biridir. Başkenti ve en büyük şehri Cordiff‘tir. Ilıman Okyanus ikliminin görüldüğü ülke yıl boyunca yağış alır ve nem oranı üst seviyelerdedir.

Galler’de gezilmesi gereken yerlerden biri de Portmeirion Galler tatil köyüdür. Burası 20. yüzyılın başlarında Sir Clough Williams-Elkis tarafından tasarlanan Riviera esintili evlerden oluşmuştur. Evlerin süslü bahçeleri ve İtalyan mimari yapısı her yıl birçok turisti buraya çekmektedir. Güzel manzara hayranlarına bu köyü ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Ağaçların arasında tepeler üzerinde inşa edilen köy Portmeirion / Galler içinde gelgitli sularının manzarasını içinde bulundurmaktadır.

Portmeirion Galler, Portmeirion Gezi Rehberi / Galler

Bu evler küçüktür. Planlarını ve pencere boyutlarının akıllıca kullanımı evlerin büyük görünmesini sağlıyor. Bu köy ilk inşa edilişinden beri turistik bir yer olarak planlanmıştır. Köyde bulunan heykeller ve ısıtmalı havuzlar büyük ilgi görmektedir.

Köyün çevresi çiçekli ağaçlar, egzotik bitkilerle vahşi bir bahçe olarak hazırlanan 10 hektarlık bir orman ile çevrilidir. Portmeirion / Galler ormanda bulunan güller, açelya ve manolya şahane bir bahçenin içerisindeymişsiniz hissini uyandırıyor.

Portmeirion Galler, Portmeirion Gezi Rehberi / Galler

Portmeirion / Galler kış bahçesinde yemek yemeniz mümkündür. Bir tasarımcı olan Williams-Ellis’in kızı bu tatil köyü’ne 1960’lar da geleneksel bir çanak çömlek atölyesi yaptırdı. Burada üretilen toprak gereçler, köyde hediyelik eşya dükkanlarında satılmaktadır.

Portmeirion / Galler Konaklama

Eğer bu tatil köyünü gezmenin ardından konaklayacak bir yer arıyorsanız işte sizin için seçtiğimiz birkaç konaklama yerleri;

Portmeirion Village & Castel Deudraeth: Bu konaklama merkezi manzaralı odaları, havuzu, dinlenme terasları, 24 saat açık resepsiyonu, temiz banyoları ve yine manzaralı restoranları ile her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Odalarında plazma televizyon ve şömine de bulunmaktadır. Bu hizmetlerle müşterisini memnun eden otel en çok talep gören oteller arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Portmeirion Galler, Portmeirion Gezi Rehberi / Galler

Aberdunant Hall Country Hotel: Otelin mimari yapısı tam olarak da köyün mimari yapısına uymaktadır. Bu da ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken özelliklerinden biridir. Temiz ve manzaralı odaları ve odalarına ait balkonları ile 24 saat hizmet veren personeli, ilke olarak müşteri iyi niyetini göz önünde bulundurmaktadırlar. Her yıl birçok ziyaretçinin ağırlandığı otelde Ücretsiz wi-fi bağlantısı ve ücretsiz kahvaltı, ziyaretçilerin memnuniyetini sağlar. Yine otelde bulunan otopark ve havaalanı servisleri de konaklama merkezinin çok talep almasını sağlayan hizmetleri arasındadır.

Plas Tan -Yr Allt Histiria Country House: Çok lüks konaklama alanları arasında ilk sıradadır. Temiz odaları ve banyoları, odalardaki TV, DVD, saç kurutma makinesi, çay ve kahve makineleri  de ayrıca müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.