Potala Sarayı, yurt dışında gezmek için şöyle sakin bir ortamı bünyesinde barındıran bir yere mi gitmek istiyorsunuz? Bedeninizin yanında ruhunuzu da dinlendirmeye ihtiyacınız mı var? Tabii ki yeryüzünde böyle yerlerde var. Biz sizler için araştırdık. Gitmeniz gereken yer Tibet. Eğer gittiğiniz yerde bir de muhteşem tarihi eser göreyim, gezeyim diyorsanız Tibet’teki Potala Sarayını sizlere öneriyoruz. Bu hayatınızda çıkacağınız en dingin tatil olacaktır. Kararınızı verdiyseniz Buraya nasıl gidilir? Burası nasıl bir yer? Tibet’e gittiğimde nerelerde konaklayabilirim? diye düşünmeyin. Siz sadece tatilinizin keyfini çıkarın. Biz bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Potala Sarayı, Potala Sarayı Gezi Rehberi/Tibet

Potala Sarayı Tibet Ulaşım

Türkiye’den Tibet’e gitmek için Tibet turizmine elinde bulunduran Çin hükümetinden vize almak gerekmektedir. Ardından Tibet seyahati için izin belgesi almak zorundasınız. Ülkemizden Tibet’e hava yoluyla ya da tren yoluyla gidebilirsiniz. Tren yolculuğunu tercih edersiniz seyahatiniz yaklaşık olarak 2 gün sürmektedir. Hava yolunu tercih ederseniz Tibet’teki Hava limanına indiğinizde şehir merkezine ancak 1 saatlik kara yolu ile ulaşabiliyorsunuz. Bu yolculukta genelde taksiler kullanılıyor.

Potala Sarayı, Potala Sarayı Gezi Rehberi/Tibet

Potala Sarayı Tibet Hakkında Bilgiler

Çin’in Güney batısında yer alan Tibet Özerk bölgesinin merkezi Lhsas’daki Hongshan Dağında bulunan Potala Sarayı dünyaca tanınmış bir tarihi eserdir. Tibet’te bu sarayı korumak ve dünyaca tanınır hale getirmek için büyük çabalar sarf edilmiştir. Milattan sonra 7 yüzyılda inşa edilen Potala Sarayının adı o zamanlar ”Hongshan Dağı Sarayı” idi. Bu saray zaman içerisinde harabeye dönüştü. 17 yüzyıl 5.Dakay Lama Hongshan Dağındaki bu sarayı eski yerinde tekrar İnşa ettirdi ve bu yeni saraya Potala Sarayı adı verilmiştir. Bundan sonra burası Tibet’lilerin siyasi ve dini merkezi oldu. Sarayın Tibet özgü klasik mimarisi olarak çok dikkat çekici bir yapısı vardır. Her gün binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Sarayın içinde sergilenen on binlerce tarihi eser ve mücevher bulunur. Potala Sarayı 1994 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirasları listesine alındı.

13 katlı 360000 metrekarelik alan üzerine inşa edilen sarayın en yüksek noktası 3700 metredir. Görkemli sarayın duvarları Tibet ressamlarına ait on binlerce resim ile süslenmiştir. Taş ve tahtadan oyma eserler, heykeller, halılar, porselenler ve Yeşim taşından yapılan mücevherler de bu sarayda sergilenen tarihi eserler arasındadır.

Potala Sarayı, Potala Sarayı Gezi Rehberi/Tibet

Potala Sarayı toplam 2 bölümden oluşmaktadır. Beyaz bölüm dini ile giderlerin(bu bölümü 14. Dalai Lama da kullanmıştır.) kullandığı bölümüdür. Kırmızı bölüm ise kralların kullandığı bölüm olup Potrong Morpa adı ile bilinmektedir.

Saray Tibet ait mimarisi ve kiremit rengi özel bir ağacın ince dallarından yapılan duvarlarla inşa edilmiştir. Portola Sarayının beyaz kısımları ise her yıl yeniden boyanmaktadır. İnsanlar bu sır ayın çevresinde ellerinde tesbihlerle dönüp ibadet etmektedirler. Saray dağın tepesinde bulunuyor ve buraya gitmek için merdivenlerden tırmanmak zorundasınız. Ayrıca tapınağın İçinde fotoğraf çekmekte yasaktır.

Potala Sarayı Tibet Konaklama

Potala Sarayını gezmek için Tibet’te geldiyseniz ve burada konaklamak için yer arıyorsanız sizler için araştırdık. İşte konaklama alanları ile ilgili sizler için birkaç öneri;

Staryay Hotel Lahasa

Bu otel şehir merkezine yakın konaklamak isteyenler için idealdir. Fiyatı uygun ve hizmetleri kusursuzdur. Odaları temizdir. Restoranında ise yöresel yemekleri seçme şansınız bulunmaktadır.

Potala Sarayı, Potala Sarayı Gezi Rehberi/Tibet

Lahasa Bodacang Hotel

Diğer konaklama merkezlerine göre daha ekonomiktir. Bunun yanında temiz bir oteldir. Odaları düzenli ve sakindir. İyi hizmetler sunan güler yüzlü personelleri de her daim etrafınızda görmek mümkün.

Potala Sarayı, Potala Sarayı Gezi Rehberi/Tibet

The Tree Lohasa Hostel

Bu otel şehir merkezine yakın konaklamak isteyenler için ideal bir yerdir fiyatları uygun ve hizmetleri kusursuzdur.

Seçim sizin tercih sizin. İyi tatiller.