Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, aynı zamanda ülkenin de en büyük şehri olma özelliğini taşır. Şehir tam olarak orta Bohemya vatan Nehri üzerinde bulunur ve şehrin silueti tam bir ortaçağ şehri görüntüsünü andırır. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir, eşsiz doğası ve tarihi mimarisiyle hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Prag, hem barok hem de gotik mimari yapısı ile oldukça ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’nı yaşamasına rağmen bu özelliğini asla kaybetmemiştir. Ayrıca Prag, pek çok farklı isimle anılır. Bunlar arasında “Altın kent”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” yer alır.

Prag Gece Hayatı

Hareketli ve bir o kadar da renkli gece hayatı ile ünlü bir şehir olan Prag, sokak lambalarının yanması ile her yaştan insan uygun eğlence mekanlarını ön plana çıkarır. Şehirde gece hayatı havanın kararması ile başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar aralıksız bir şekilde devam eder. Old Town bölgesi farklı konsept ile hizmet veren birçok bar, pub, gece kulübü ve striptiz kulübü ile karşımıza çıkar.

Gece hayatı genel olarak her mevsim canlıdır. Ancak asıl hareketliliğini Haziran ve Ağustos ayları arasında kazanır. Yerel halk gece hayatının bizzat içerisinde yer alır. Yani şehirde hem turist hem de yaşamakta olan halk birlikte gece hayatının içinde yer alır. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde eğlence bar ve gece kulüplerinin dışına kadar taşar ve eğlence dışarıda devam eder.

Prag, Prag, Çek Cumhuriyeti

Bar, pub ve gece kulüplerinde fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine oranla oldukça düşük seviyededir. Biranın çok ucuz olduğu Prag’ta genelde bira içildiği söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında geceye iyi bir başlangıç için doğru adreslerden biri U SUDU adlı pub olarak karşımıza çıkar. Başta sıradan bir mekan gibi görünse de pub içerisinde biraz daha ilerlendiğinde mağaraya benzer 5 odalı bir mekan olduğu fark edilir. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Prag’ın kalbi tam olarak gece kulüplerinde atar ve eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar buralarda devam eder.

Prag Festivalleri

Yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapan Prag’ın en büyük festivali, Prag Uluslararası Müzik Festivali’dir. Mayıs ayında başlar ve Haziran ayının ilk haftasına kadar sürer. Strelecky ve Slovansky adlı adalarda gerçekleştirilen festival, aynı zamanda Prag’ın çeşitli bölgelerinde bulunan gece kulüplerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanır.

Prag’ın başka bir önemli festivali de Paskalya Bayramı’dır. Mart ve Nisan aylarında tüm şehirde düzenlene etkinlikler ile kutlanır. Bunların yanı sıra şehirde kutlanan diğer festivaller ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Çek Bira Festivali
  • Avrupa Filmlewri Festivali
  • Bohemya Caz Festivali
  • Prag Uluslararası Caz Festivali
  • Opera ve Bale Festivali

Prag, Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag Konaklama İmkanları

Prag, pek çok konaklama alternatifinin olduğu bir şehirdir. Yaklaşık olarak 3000 otel ile konuklarını ağırlıyor şehir, uygun fiyatlı oteller de lüks hizmet veren otellere kadar çeşitli konaklama imkanları barındırır. Şehir bünyesinde turistik merkezleri yakın ve kolay ulaşım imkanı bulunan bazı bölgeler mevcuttur. Bunlar arasında yandan Josefov, Mala Strana, Smichov, Vinohrady Ve Nove Mesto belgeleri yer alır. Sıralamış olduğumuz bu bölgede içerisinde yer alan oteller, oldukça konforlu ve temiz bir konaklama sunar.