Prombonan Endonezya, yurt dışı gezisine çıkmaya hazırlanıyorsunuz. Gitmek istiyorsunuz fakat ülkeye karar veremediniz mi? Eğer bu geziye tarihi yerleri görmek ve gezmek amaçlı çıkmaya niyetliyseniz, mistik yerleri dolaşmaktan zevk alacaksınız, size Endonezya’da ki Prombonan Tapınağını öneriyoruz. Burası dünyanın en büyük tapınaklarında biridir. Bu tapınağı ziyaret ettiğinizde sanki geçmiş zamanlarda bir yürüyüşe çıkmış gibi hissedeceksiniz. Gerçekten görmeyi isterim diyorsanız,  buraya nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer? Tatilinizi yaparken nerelerde konaklayabilirsiniz? Biz sizler için araştırdık.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

Prombonan Endonezya Ulaşım

Ülkemizdeki birçok havayolu firmasından Endonezya’nın başkenti Jakota‘ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Endonezya havaalanında bulunan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

Prombonan Endonezya Hakkında Bilgiler

Endonezya’nın Java Bölgesindeki en büyük Hindu Tapınağıdır. Tapınak üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunların her biri Shiva, Vishnu ve Brohma’ya adanmıştır. Tapınak Hindu inanışına göre(Trimurti) 3 ilah sembolleri ile donatılmıştır.

Kompleks içinde 3 tane Trimurti Tapınağı, 3 tane Vohona Tapınağı 4 tane Keliir Tapınağı, 4 tane Pot Ol Tapınağı ve 224 tane de Pervora Tapınağı vardır. Ayrıca tapınaklarda rölyeflerde yer alır. Prombonan, irili ufaklı 250’den fazla tapınaktan meydana gelir. Dokuzuncu yüzyılda inşa edilen tapınak 10 yüzyılda Motorom Hanedanlığının Javanın doğusuna taşınmasıyla terk edilmiştir. 16 yüzyıldaki depremin ardından ise çok zarar görüp harabeye dönüşmüştür. Yıllarca tapınaklarla hiç ilgilenmemiş ve kaderine terk edilmiştir.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

937 yılında harabe halinde bulunan tapınağın restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalar 1953 yılına kadar sürmüştür. Bugün ülkenin en çok ziyaretçi çeken tarihi eserlerindendir. Bu tapınağa ulaşmak için çok zahmetli bir yolculuk gerekmiyor. Ziyaretçiler belediye otobüslerine binerek bile buraya gidebiliyorlar.

Tapınak sadece turistler değil yerli halk tarafından da çok fazla ilgi görmektedir. Bu tapınağın çevresindeki parkta katılabilecek birçok etkinlik düzenlenmektedir. Tren turu, çocuk oyunları, bisiklet, okçuluk ,binicilik, film gösterimi, kostümlü fotoğraf çekimi gibi aktivitelere sizde katılabilirsiniz. Geceleri ise Hint mitolojisi ile ilgili tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. Tiyatro gösterileri, bale formatında izleyicilere aktarılıyor ve güzel vakit geçirmeleri sağlanıyor. Bu tapınağı gezerken mistik ve tarihi yapı içinizde bambaşka alemlerin kapılarının sizin için açıldığını hissedeceksiniz. Tapınak zaman içinde ne kadar restorasyon çalışması görse de bazı bölümleri çökme tehlikesi nedeniyle ziyarete kapalıdır. Hatta bu bölgelerin yakınına bile gitmek yasaktır ama şöyle uzakta durup tapınağa baktığınızda o ihtişamlı yapısı ile yıllara nasıl meydan okuduğunu göreceksiniz.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

Prombonan Endonezya Konaklama

Eğer Prombonan tapınağını görmek için Endonezya’nın Java şehrinde iseniz ve konaklamak üzere bir yer arıyorsanız işte size birkaç öneri;

The One Legion

Endonezya’da ki en iyi otelleri arasında ilk sırada yer alır. Harika bir oteldir, temiz ve güvenlidir. Güneşlenme terası, restoranı ,temiz oda ve banyoları ile her yıl bir çok ziyaretçinin konaklama alanıdır.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

Bonyon Tree Binton

Bölgenin en pahalı otelidir. Şahane manzaralı odaların ve restoranı ziyaretçilerin memnun kalmasına neden olur. Bu otelde sunulan hizmetler, yöresel ve çok çeşitli yiyeceklerle birçok turist çekmektedir. Ücretsiz kahvaltı ve wi-fi bağlantısı müşterileri memnun eden diğer hizmetlerindendir. Otelde kalmaya karar verdiyseniz uzman personel, her isteğinizi güler yüzlülükle karşılamaktadır. Çünkü bu otelde müşteri memnuniyeti çok önemlidir.

Prombonan Endonezya, Prombanan Gezi Rehberi/Endonezya

Maya Ubut Resort &Spa

Gerek yeşillikler içinde inşa edilmiş olması, gerek temiz ve manzaralı odalarıyla Endonezya’nın en çok talep gören otellerinden biridir. Havuzu, spa salonları ve ağaçlar üzerindeki yürüyüş yolları ziyaretçilere huzur dolu bir ortam sağlanmasına neden olmaktadır.

Seçim sizin, tercih sizin. İyi gezmeler.