Bu şirin Güney Amerika ülkesi, dünyanın en büyük muz ihracatçısıdır. Muhteşem lezzette kahve ve kaliteli kakao üreten Ekvator aynı zamanda Ant dağlarından çıkan petrolünde ihracatçısıdır. İnkaların anavatanı olan Ekvator, eşsiz doğasıyla turistlerin ilgi odağıdır. 3 milyona yakın nüfusuyla Ekvator’un en kalabalık şehri olan Quito, eski ve yeni olarak ikiye ayrılır. Siz gece hayatını seviyor, eğlence ve hareket arıyorsanız yeni Quito tam size göre. Şehrin hareketli hayatından uzaklaşıp biraz dinlenmek, tarihi koklamak isterseniz de eski Quito’ya geçmek sadece dakikalarınızı alır. Ekvator Quito’ ya yılın hangi döneminde giderseniz gidin bir festivalle karşılaşabilirsiniz. Turistlerin ve genç nüfusun büyük ilgi gösterdiği festivaller çok renkli gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Dünya harikası Quito’yu biraz daha yakından tanımak için gelin birlikte hoş bir yolculuğa çıkalım.

Quito, Quito Gezi Rehberi / Ekvator

Quito / Ekvator Ulaşım

Türkiye’den Quito’ ya vizesiz 90 günlüğüne gidebilirsiniz. Direkt uçuşlar olmadığından, Avrupa ya da Amerika kıtasından aktarma yaparak şehre geçebilirsiniz. İstanbul’dan aktarmaları da hesaba katarsanız, 19 saat kadar süren yolculuk sonrası, dünyanın küçük ama görülmesi gereken en güzel şehirlerinden birine ulaşırsınız. Quito, sizi muhteşem doğası ile karşıladığında zahmetli yolculuğa değdiğini anlayacaksınız. Şehrin içinde gezilecek pek çok yere, çok rahat ulaşabilmek sizi şaşırtmasın. Toplu taşıma araçları elektrikli hatlara sahiptir. Hangi otobüse bineceğinizi, üzerinde yazan ilk ve son durak ismine göre belirleyebilirsiniz. Gece araba ile ulaşımı sağlamak isteyebilirsiniz. Aracınızı caddeye park etmemeniz gerektiğin sakın unutmayın. Şehrin her yerinde bulabileceğiniz özel garajlardan birini tercih etmenizi öneririz.

Quito, Quito Gezi Rehberi / Ekvator

Quito / Ekvator Hakkında Bilgiler

Ekvator Güney Amerika’nın kuzey batısında bulunur, Kolombiya ve Peru ile komşudur. Ekvator, 1500 yıllarında İspanyollara karşı ayaklanan ilk ülkedir. Pinhincha Savaşını kazanarak bağımsızlığını ilan etmiştir.  Ekvator’un başkenti olan Quito, Bolivya’nın başkenti La Paz’ dan sonra deniz seviyesinden yüksekte bulunan ikinci başkenttir. 2800 metre yükseklikte kurulu olan şehir eşsiz doğasını gözler önüne serer.

Uzun yıllar gözlerden uzak kalmış olan Quito, artık turistlerin gözde yerlerindendir. Özellikle Meryem Ana Anıtı yoğun turist akınına uğrayan şehrin en bilinen simgesidir. Panecillo tepesine, İspanyol sanatçı Agustin de la Herran Matorras tarafından yapılan anıt 45 metre uzunluğa sahiptir. Özellikle sabah saatlerinde gittiğinizde tüm şehri ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Eski Quto’ da görülecek en muhteşem yapı Bazilika’ dır. Kentin ikinci simgesi olan kilise gotik tarzda inşa edilmiştir. 117 metrelik kulesi ile kilise size eski ve yeni Quito’ nun eşsiz manzarasını sunar. Eski şehir Unesco Kültürel Miras Alanı’na girmiş ilk yerlerdendir. Burada keyif alacağınız kafeler, kültürel mirası keşfedebileceğiniz müzeler ve mimarisiyle hayranlık uyandıran kiliseler sizi beklemektedir. Sadece sokaklarında yürümek bile emin olun size ayrı zevk verecektir.

Quito, Quito Gezi Rehberi / Ekvator

İnka zamanında keşfedilen ekvator çizgisi, Quito’dan geçmektedir. Bu sebeple şehir ismini yerel dilde “Dünyanın Merkezi” anlamına gelen Quito’ dan almıştır. Ekvator hükümeti tarafından, Ekvator çizgisinin geçtiği varsayılan yere dikilmiş olan anıtı görmeden Quito gezinizi sonlandırmayın.

Quito / Ekvator’da Konaklama

Quito’da eski şehirde konaklamak size ulaşım rahatlığı sağlar. Ancak çok sessiz ve sakindir. Gece hayatını seviyor, biraz eğlenmek istiyorsanız yeni Quito sizin için doğru seçenek olabilir. Her iki bölgede de 5 yıldızlı oteller bulabilirsiniz.

Quito, Quito Gezi Rehberi / Ekvator

Hotel Casa Gangotena: Eski şehirde konaklamak isteyenler için mükemmel seçim. Hem konfor hem lüksü bir arada bulabilirsiniz.

Mercure Hotel Alameda: Yüksek standartlı odaları, zengin yemekleri ile konforlu konaklama yapabileceğiniz en güzel oteldir.