Brezilya, eyaletlerden oluşan bir ülkedir ve başkenti Rio de Janeiro şehridir. Sao Paulo şehrinden hemen sonra Brezilya’nın ikinci büyük şehri olma özelliği gösterir. Rio de Janeiro, ülkenin karnaval şehri olarak bilinir ve her yıl pek çok festival ve karnaval bu şehirde gerçekleşir.

Rio de Janeiro, karnaval ve festivallerin yanında eşsiz bir doğaya sahiptir. Önceki zamanlarda Amazonların yaşadığı bir şehir olan Rio de Janeiro, pek çok yönüyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Hareketli ve canlı gece hayatı ve bunun yanında bünyesinde bulunan birçok eğlence merkezi ile tercih edilen dünya şehirleri arasında yer alır.

Rio de Janeiro Gece Hayatı

Rio de Janeiro, samba dansıyla ünlü olan bir şehir olsa da gece hayatıyla da oldukça popüler olmayı başarmıştır. Şehirde gece hayatı genelde saat 22:00’dan sonra canlanmaya başlar ve gece kulüpleri başta olmak üzere konserler ve sokak partileri ile hareketli bir hale gelmektedir. Şehirde oldukça canlı bir gece hayatının olması yanında fiyat olarak biraz pahalı bir şehir olduğunu söylemek mümkündür.

Gece hayatının ne hareketli olduğu bölgeler arasında Lapa yer alır. Genelde tüm barlar ve gece kulüpleri bu bölgede bulunur. Ayrıca sokak partileri burada oldukça fazladır ve elektro müziğin yaygın olduğunu söylemekte fayda vardır. Bunun yanında Zona Sul Bölgesi ev tarzında partilerin yapıldığı bölgeler arasında yer alır. Copacabana ve Ipanema Bölgesi birçok barın bulunduğu bölgelerdir.

Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya

Şehirde ünlü eğlence mekanlardan biri Fofobox olarak karşımıza çıkar. Metro istasyonunun hemen yanında bulunur ve rock & roll, deephouse ve hiphop tarzı müzikler çalınır. Bunun yanında kokteylleri ile ünlü mekanlardan biridir.

Brezilya gecelerinin düzenlendiği mekanlardan biri olan Febarj, aynı zamanda yerel dans sambanın çok sık sahne aldığı bir mekandır. Ayrıca Brezilyan hip hop’ı için en şok tercih edilen mekanın Febarj olduğunu söylemek mümkündür.

Şehirde en popüler gece kulüplerinden biri de Circo Lapa’da bulunan Circo Voador’dur. Mekanın içerisinde bir konser alanı bulunur ve burada yerel gruplar tarafından ger gece canlı müzikler yapılır. Indie karaokelerinin popüler olduğu ve gençlerin büyük rağbet gösterdiği Casa da Matriz ise DJ performansları ile öne çıkar. Flamengo Bölgesi’nde bulunan mekan, ayrıca gece hayatında yerel halk için önemli bir konumda yer alır.

Eğer Rio de Janeiro’da karnaval ruhunun her daim geçerli olduğu bir gece kulübü arıyorsanız, size Clube Dos Democraticos kulübünü önerebiliriz. Şehrin en beğenilen gece kulüpleri arasında yer alan bu mekan, özellikle Çarşamba günleri harika programlar düzenler. Mekanda gerçekleştirilen partiler genelde kostümlü partiler olmaktadır.

Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya

Rio de Janeiro Festivalleri

Şehrin en önemli festivali tabii ki Rio Karnavalıdır. Brezilya’nın hemen her şehrinde kutlanan bir festival olsa da asıl merkez olarak Rio de Janeiro belirlenmiştir. Festivalde samba okulları tarafından yapılan danslar, geçitler ve çeşitli süslemeler öne çıkar. Eğlencenin bitmek bilmediği Rio Karnavalının yanı sıra şehirde düzenlenen diğer etkinlikler ve festivaller ise şu şekildedir;

  • Noel Etkinlikleri
  • Umbanda-Deniz Tanrıçası Festivali
  • Brezilya Bağımsızlık Günü
  • Haziran Şenlik Festivalleri
  • Sebastian Kutlamaları Günü