Rio de Janerio, eyaletlerden oluşan Brezilya’da içinde bulunduğu eyaletin başkentidir ve Sao Paulo şehrinin ardından ülkenin en büyük ikinci şehri olarak bilinir. Tam bir karnaval şehri olan Rio de Janerio, her yıl büyük bir coşkuyla düzenlenen festival ve karnavallara ev sahipliği yapar.

Rio de Janerio, karnavalların yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Geçmişte Amazonların yaşadığı şehir, sahip olduğu tüm özellikler bir araya getirildiğinde turistlerin oldukça ilgisini çeken bir hal alır. Bu nedenle her mevsim konuklarını ağırlar ve turizm konusunda oldukça önemli bir seviyede yer alır.

Rio de Janeiro / Brezilya Ulaşım

Türkiye’den Rio de Janerio’ya maalesef ülkemizden direkt uçuşlar bulunmaz. Bu nedenle şehre gitmek isteyenlerin öncelikle İstanbul’dan São Paulo-Guarulhos Uluslararası Havalimanı’na geçmesi ve bunun adından da São Paulo-Guarulhos Uluslararası Havalimanı’ndan Santos Dumont Havaalanı’na iniş yapması gerekir. İstanbul Sao Paulo havalimanı arası yolculuk ortalama 14 saat kadar sürerken, Sao Paulo Santos Dumont havalimanı arası 1 saat 10 dakika kadar sürer. Ancak Santos Dumont Havaalanı şehir merkezine oldukça yakındır ve sadece 1 km olduğunu söylemek istiyoruz. Buradan şehir merkezine otobüsler ya da özel taksiler ile rahatça ulaşmanız mümkündür.

Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya

Şehir içi ulaşım oldukça gelişmiş olmasının yanında geniş bir ulaşım ağı bulunur. Bu ulaşım ağı içerisinde otobüsten trene, metrodan vapura kadar pek çok farklı toplu taşıma aracı ile karşılaşılabilir. Ayrıca şehir içi ulaşım bedelleri oldukça uygun fiyatlardadır. Diğer ülkelerle kıyaslama yapıldığında uygun fiyatlara sahip olduğu kolayca görülebilir.

Rio de Janeiro / Brezilya Hakkında Bilgiler

Rio de Janerio, önemli bir tarihe sahip olmasının yanında doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Yeşil bitki örtüsü ve sık ormanları ile doğa harikası bir görüntü sunar. Diğer yandan bitmek bilmeyen samba dansları ile süslenen gece hayatı görülmeye değerdir. Tam bir eğlence merkezi olan şehir aynı zamanda karnavalları ile pek çok insanın farklı deneyimler içerisinde olmasını sağlar. Sıcak kanlı insanları şehri ziyarete gelen turistlere karşı samimi ve yardımsever yaklaşımlar sergiler. Şehrin en meşhur anıtı dünyaca bilinen Kurtarıcı İsa Heykeli olarak karşımıza çıkar. Yurt dışından sadece İsa Heykeli’ni görmek için gelen turistlerin bile olduğunu söylemek mümkündür. Rio de Janerio gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir mirasa sahiptir. Şimdi bunların neler olduğuna daha yakından bakalım.

Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya

 • Copacabana
 • İsa Heykeli
 • Şeker Tepesi (Sugar Loaf)
 • Botanik Bahçesi
 • Tujica Ormanı
 • Rodrigo De Freitas Lagoon
 • Lapa (Santa Terassa)
 • Maracana Stadyumu
 • Morro de Urca
 • Museu de Amanha (Yarın Müzesi)
 • Saleron Merdivenleri
 • Metropolitan Katedrali
 • Tiyatro Municipal

Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya

Rio de Janeiro / Brezilya Konaklama

Şehir bölgelere ayrılmış bir şekilde karşımıza çıksa da şehrin en önemli bölgeleri arasında Copacabana ve İpanema yer alır. Bu bölgelerde hem lüks hem de uygun fiyatlı otel ve butik otel imkanları ile karşılaşmak mümkündür. Bunun yanında turistik bölgelere yakın bir yer konaklamak isteyenlerin Flamengo ya da Largo do Machado bölgelerinden herhangi birini tercih edebilir. Bu bölgede yer alan otelleri genelde önemli mekanlara yakınlıkları ile bilinir.