İtalya’nın başkenti olan Roma, tarihe tanıklık etmiş önemli şehirlerin başında gelir. Yeditepe üzerine kurulmuş olan şehir, Tiber ve Aniane nehirleri arsında yer alır. Ayrıca şehir, dünya genelinde en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biri olmaktadır.

Roma, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bunun yanında köklü bir geçmişe sahip olan şehirler arasındadır. Tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehir ola Roma, dünya genelinde en çok turistin ziyaret ettiği bir şehir olma özelliğine sahiptir. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden insan şehir tarihini ve gece hayatını yalından keşfetmek için şehri ziyaret eder.

Roma Festivalleri

Roma yıl boyunca çeşitli festivallerin düzenlendiği bir şehirdir. Yılın her ayında nerdeyse en az bir festivalin düzenlendiğini söylemek yanlış olmaz. Şehirde düzenlenen ve birçok yabancı turistin katılımı ile gerçekleşen festivaller aşağıdaki gibidir;

 • Roma’nın Kuruluşu – 21 Nisan
 • Uluslararası At Yarışı ve Jumping Müsabakaları – Piazza di Siena – Mayıs
 • Uluslararası Tenis Şampiyonası – Kadın ve Erkek – Mayıs
 • San Pietro Peter ve San Paolo St. Paul Kutlamaları – 29 Haziran
 • Roma Uluslararası Fuarı Mayıs – Haziran
 • Tevere Expo – Haziran ve Temmuz
 • Estate Romana Musica Opera, Müzik ve Açıkhava Sinemaları – Temmuz ve Ağustos
 • Roma Europa – Eylül

The Noantri Festival ise şehrin en dikkat çeken festivali olma özelliği taşır. Dini kökenli bir festivaldir ve tam olarak 8 gün kadar sürer.

Roma, Roma, İtalya

Roma Gece Hayatı

Tarihi mimarisi ile cezbedici bir şehir olan Roma, aynı zamanda gece hayatı ile öne çıkar. Şehir genel yapısından gece ışıklandırmasına kadar pek çok farklı ayrıcalığa sahiptir. Şehrin çeşitli bölgelerinde gece hayatı hat safhada yaşanır ve eğlenceler genelde sabahın erken saatlerine kadar devam eder.

Gece hayatının aktif rol aldığı bölgelerden biri Testaccio Bölgesi olarak karşımıza çıkar. Roma gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen bölgelerden biridir. Bunun yanında diğer gece hayatına sahip bölgeler arasında ise Campo dei Fiori Meydanı, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri yer alır. Bu bölgelerde birbirinden farklı gece kulüpleri, barlar ve özel mekanlar bulunur.

Roma, Roma, İtalya

Roma’da birçok gece kulübü ziyaretçilerine kapılarını saat 22:00 gibi açar. Şehirde gece hayatının genelde biraz geç başladığını söylemek mümkündür. En iyi gece kulüplerinin olduğu bölge Testaccio Bölgesi’dir. Eğlence mekanlarının ise çoğunlukla Trastevere Bölgesi’nde toplandığını söylemek yanlış olmaz. Şehir bünyesinde önerilen ve popüler olan mekanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Alien
 • Gilda
 • Alexanderplatz
 • La Cabala

Roma içerisinde şarap barları ve gece kulüpleri başta olmak üzere çeşitli canlı müzik mekanları ile kafeler yer alır. Alternatiflerin çok olduğu şehir, gündüz hareketli olduğu kadar gece de aynı şekilde canlı bir gece hayatı ile ön plana çıkar. Şehrin en eski caz mekanlarından biri olan bilinen Alexanderplatz yerel ve uluslararası müzisyenleri de bünyesinde barındırır. Bunun yanında bir kokteyl barı olan ve bira çeşitleri sunan Le Copelle de mutlaka gidilmesi gereken mekanlar arasında yer alır. Ayrıca doğaçlama müzik için Fiddler’s Elbow ve uygun fiyatlarda şarap ve bira için de La Vineria tercih edilebilir. Diğer yandan Rock Castle rock müzik severler için en ideal mekanlardan biridir. Sabahın erken saatlerine kadar eğlendikten sonra enfes bir kahvaltı içinse Les Affiches uygun bir seçenek olacaktır.