Yurt dışına çıkıp, farklı ülkelerin doğal güzelliklerini gezmek istiyorsanız eğer şöyle gözünüzün alabileceği yeşilliği bir anda önünüze serebilecek bir yere gitmek isterseniz Roraima Dağı/ Venezüella tam da sizin için uygun olacaktır.Size dünyadaki diğer doğal güzelliklerden çok farklı bir yer tavsiye edeceğiz. Burası bir dağ ancak diğerlerinden farkı, bir kuvars dağı olması. Bundan milyonlarca yıl önce tüm kıtalar bütün bir kara parçası iken doğa olayları ile ayrıştıran da bu dağların ulaşımı nın başlamış olmasıdır.

Bu dağlardan dünyada sadece birkaç tane bulunmaktadır. Bunlardan biri de Venezuela’daki Roraima Dağı’dır. Eğer bu dağı görmeye karar verdiyseniz bakalım Türkiye’den buraya nasıl gidiliyor? Bu dağ nasıl bir yer? Buraya gittiğinizde nerelerde konaklayabilirsiniz? Biz bunları sizin için araştırdık ve yazdık şimdi buyurun okuyun.

Roraima Dağı/ Venezüella, Roraima Dağı Gezi Rehberi Venezüella

Roraima Dağı/ Venezüella Ulaşım

Türkiye’den Venezuela’ya direkt uçuş yoktur ancak bu ülkeye aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Paris Roma Lizbon ve Madrid gibi Avrupa ülkelerinden aktarma ile Brezilya’nın başkenti Karakas’a ulaşmak mümkündür. Venezüella Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 gün süreyle vize serbestliği uygulayan bir ülkedir.

Roraima Dağı/ Venezüella, Roraima Dağı Gezi Rehberi Venezüella

Roraima Dağı/Venezüella Hakkında Bilgiler

Venezüella’da bulunan Roraima Kuvars Dağı dünyada çok az bölgede bulunan oluşum şekli ve şuan ki görünümü ile diğer dağlardan çok farklıdır. Bu dağın oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Afrika kıtasının Amerika kıtasından kopmasından sonra Afrika’dan Güney Amerika’ya su kütleleri akmaya başlar. Kıtada bulunan çukurlar bu suların taşıdığı topraklarla dolar.

Geçen yıllar da bu dolan toprakların taşınmasını sağlar. Oluşan erozyonla da yumuşak toprakların akıp gitmesi ile taşlaşmış yapı ortaya çıkar. Bu doğa olaylarının sonucunda kuvars dağları oluşmuş olur. Normalde bu dağlar oldukça kısadır. 100 veya 200 metre yüksekliğindedir. Fakat Venezuela’da bulunan Roraima Dağı tam 2810 metre yüksekliğe sahip dünyanın en yüksek kuvars dağıdır.

Roraima Dağı/ Venezüella, Roraima Dağı Gezi Rehberi Venezüella

Dağın yapısı oldukça sert kuvars taşından oluşmaktadır. Bu devasa kuvars sanki biri tarafından yontulmuş ve inşa edilmiş gibi düzgün bir görünüme sahiptir. Bunun yanında bu dağın zirvesinde pek çok şelalenin yer alması da ilginç bir doğa olayıdır. Dağın iklimi ve coğrafi koşulları ile bu şelalelerin nasıl oluştuğu bir türlü çözümlenememiştir. Yine dağın tepesindeki tüneller ve dağın zirvesinde yaşayan hayvanların nasıl yaşamsal bir fonksiyon geliştirdiklerini bilim insanlarını bile bir sonuca ulaştıramamıştır.

Roraima Dağı/ Venezüella, Roraima Dağı Gezi Rehberi Venezüella

Burada yaşayan hayvanlar ve bitkiler sadece bu dağda yaşayan türlerdir. Yani burayı gezerken gördüğünüz canlıları başka bir yerde görmenizin imkanı yok. Bu esrarengiz ve gizemli dağ ziyaretçilere gerçek bir şok yaşatmaktadır. Amazon ormanlarının ortasında bulunan dağın 41 yüzü de sanki zımpara ile düzeltilmiş gibidir. Burası hala gizemini koruyan dünyanın esrarengiz yerlerinden biridir. Bu nedenle bu dağa “Kayıp Dünya” da denilmektedir. Eğer bu dağı kuş bakışı bir şekilde görebilirseniz hayatınıza çok şey katmış olduğunuzu anlayacaksınız.

Raraima Dağı/Venezüella Konaklama

Venezuela’da iseniz ve Raraima Dağını gezip konaklayacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç tavsiye;

Venezüella Marriot Hotel: Havuzu, temiz odaları, büyük restoranı ve harika manzarası ile 5 yıldızlı bir oteldir.

Roraima Dağı/ Venezüella, Roraima Dağı Gezi Rehberi Venezüella

Renaissence Caracas La Caste: Bu otelde Venezuela’da bulunan muhteşem konaklama merkezlerinden bir tanesidir. Çok temiz ve çok lüks bir oteldir. Eğer bütçeniz uygunsa kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Li Datel Boutige Margerita: Bu konaklama merkezi de Venezüella’nın yine beş yıldızlı otellerinden biridir. Ziyaretçiler tarafından çok talep görür. Sunduğu hizmetler ve temizliği ile bütün dikkatleri üstüne çeker. Havuzu, ücretsiz wi-fi bağlantısı, otoparkı ve uzman personeliyle hizmette sınır tanımamaktadır.

Seçim sizin, tercih sizin iyi tatiller.