Rovaniemi, Finlandiya’nın kuzey kısmında yer alan ve Lapland Bölgesi’nin başkenti olan bir şehirdir. Bunun yanında Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Kuzey Işıkları’nın rahatça izlenebildiği şehir, bu özelliği ile konuklarına görsel bir şölen sunar. Doğa güzelliklerinin yanı sıra bir masalın içindeymiş hissini veren kasabaları şehri özel kılan ayrıcalıklar arasında yer alır. Kış tatili yapmak isteyenlerin en uğrak noktalarından olması kışların oldukça uzun sürmesidir. Yıl içerisinde en sıcak gün 19 dereceyi gösterirken şehirde hakim olan iklim yarı kutup iklimidir.

Rovaniemi, Rovaniemi, Finlandiya

Rovaniemi / Finlandiya Ulaşım

Rovaniemi, içinde havaalanı olsa da uluslararası uçuşlar gerçekleştirilmediği için direkt uçuşlarla gitmek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle Helsinki Havalimanı’na inilmesi gerekir. Türk Hava Yoları İstanbul’dan aktarmasız uçuşlar ile direkt olarak Helsinki Havalimanı’na iner. Yaklaşık 3 saat 30 dakika süren bu yolculuk için bilet ücreti ise ortalama 1200 TL civarlarında karşımıza çıkar. Uçakla Helsinki Havalimanı’na indikten sonra yeni rota Rovaniemi Havaalanı’dır. Şehirlerarası uçuşlar olduğu için Helsinki Havalimanı’ndan Rovaniemi Havalimanı’na 1 saat 20 dakika gibi bir zaman diliminde ulaşmak mümkündür. Bunun yanında bu uçuşun ücreti ise 900 TL civarlarındadır. Diğer yandan tren ve otobüsle de şehre ulaşılabilir, ancak yine ilk durak Helsinki olacaktır.

Rovaniemi, Rovaniemi, Finlandiya

Rovaniemi şehir içi ulaşımda genellikle çevre kasabalara gitmek için otobüsler kullanılır. Bunun dışında çok büyük bir şehir olmadığı için şehir içinde yürüyerek istenen noktalara kolay ulaşılabilir.

Rovaniemi / Finlandiya Hakkında Bilgiler

Rovaniemi şehrini en ayrıcalıklı kılan özelliklerden biri Kuzey Işıkları’dır. Şehir Kuzey Işıkları’nın tam olarak izlenebildiği bir konuma sahiptir. Üzerine kar düştüğünde ayrı bir görsel şölen yaratan Rovaniemi, özellikle yılbaşı tatillerinde düşünülen şehirlerden biridir. Gece hayatı olarak çok fazla bir seçenek sunmasa da yılbaşı tatilinde güzel bir yemek ardından müzik eşliğinde içki yudumlamak isteyenler için doğru bir tercihtir. Küçük ve şirin bir şehir olmasının yanında zamanı değerlendirmek için pek çok alternatif vardır. Rovaniemi gezilecek yerler açısından da birçok seçenek sunar. Aşağıda sizler için listelemiş olduğumuz bu mekanlardan bazıları yoğun kar yağışından sonra oldukça keyif verici bir görüntü sergiler.

Rovaniemi, Rovaniemi, Finlandiya

 • Arktikum Museum
 • Jätkänkynttilä (Lumberjack’s Candle Bridge)
 • Rovaniemen Kaupunginkirjasto (Rovaniemi Library)
 • Rovaniemi Cathedral
 • Lordi Square
 • Santa Claus Village
 • Santa Claus Office
 • Santa Claus Main Post Office
 • Kuzey Kutup Çizgisi
 • Snowman World Igloo Hotel
 • Ranua Arctic Wildlife Park
 • Sampo (Buz Kıran Gemi)
 • Levi Şehri
 • Aurora Boreali

Rovaniemi, Rovaniemi, Finlandiya

Rovaniemi / Finlandiya Konaklama

Rovaniemi bölgelere ayrıldığı için her bölgenin kendi özgü özellikleri ve konaklama imkanları bulunur. Şehrin bölgeleri Santa Claus, Karvonranta, Kirkkolampi Gölü, Etelarinne ve şehir merkezinden oluşur. Çevrede bulunan turistik noktalara kolay ulaşmak isteyenler şehir merkezi bölgesini tercih edebilir. Masalsı bir ortamda tatil geçirmek isteyenler Santa Claus bölgesinde yer alan oteller ile bunu gerçekleştirebilir. Kış sporları etkinliklerinde yer almak isteyenler ise Karvonranta bölgesinde bulunan otelleri seçmeleri doğru bir seçim olacaktır. Eşsiz bir manzaraya karşı konaklama hizmet almak isteyen turistlerin seçimi de genellikle Kirkkolampi Gölü bölgesi olarak karşımıza çıkar.