Sakarya şehri Marmara Bölgesinin Çatalca ve Kocaeli arasında yer almaktadır. Bulunduğu yer neticesi ile özellikle İstanbul – Ankara arası yolculuk edenlerin sıklıkla uğradığı bir yer haline gelmiştir. İstanbul’a yakın olmasından dolayı şehir ortamından kaçıp doğa ile iç içe bir hafta sonu geçirmek isteyenler için tercih edilen bir yer olan Sakarya’nın içerisinde 16 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler, içerisinde 655 tane mahalle barındırır. Kuzey kesiminde Karadeniz’de sınırı yer alan Sakarya’nın komşu illerine bakacak olursak; batı yakasında Kocaeli ve Bursa, doğu yakasında Düzce, güney yakasında Bilecik ve güneydoğu yakasında ise Bolu illeri bulunmaktadır. Şehir merkezi, Kızılırmak ve Fırat nehrinin ardından Türkiye’nin en uzun nehri olarak bilinen Sakarya Nehrinin kıyısına kurulmuştur. Sakarya Nehri il sınırları içerisinde yer alan Karasu ilçesinden geçerek Karadeniz’e dökülmektedir. Sakarya’nın Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi hakimiyet gösterirken, il merkezi ve güney kısımlarına Marmara tipi Akdeniz iklimi hakim olmaktadır.

Sakarya, Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya Gezi Rehberi

Coğrafi bölgesi sebebi ile geçmişte bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Sakarya şehri, günümüzde ise İstanbul ve Ankara arasında kalan konumu sebebi ile yoğun geçiş yollarına sahiptir. Sakarya şehri, doğal güzellikleri ile bilinen güzel bir yerleşim yeridir. Gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine bir çok seçenek sunar. Sakarya’da gezilecek yerlerin bir kısmı şehir merkezinin içerisinde yer alsa da, il merkezinin belli mesafe uzaklığında yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen Sapanca, Geyve gibi ilçelerinin yanı sıra Karadeniz kıyısında yer alan Karasu ilçesi bulunmaktadır. Sakarya’nın şehir merkezini bir gün içerisinde gezmek mümkündür. Ancak il sınırları geniş bir alana hakim olduğundan Sakarya’nın tüm yerlerini keşfetmek istiyorsanız en az iki gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Sakarya’nın gezilecek yerleri hakkında kısa  bahsetmek gerekirse;

Sakarya, Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çark Caddesi

Çark Caddesi Adapazarı’nın tam merkezinde bulunan şehrin en işlek caddesi olarak gösterilmektedir. Günün her saati hareketli olan caddenin içerisinde bar, restoran, cafe gibi yerler ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar yer almaktadır. Çark Caddesi 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen büyük Marmara depreminde büyük hasar almasına karşın günümüze kadar tekrar toparlanarak Sakarya’nın kalbi haline gelmiştir. Eksiden araç trafiğine açık olan cadde şimdilerde ise araç trafiğine tamamen kapanmış olup sadece yaya trafiğinin olduğu bir cadde haline gelmiştir. Çark Caddesi, keşif gezilerini cadde cadde, sokak sokak yapmayı sevenler için ideal bir bölgedir.

Sakarya, Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deprem Müzesi

Seyahatlerini müze görmeden geçirmek istemeyen seyahat severler için Sakarya’nın en önemli duraklarından birisi olan Deprem Müzesini tavsiye ederim. Yapımına 2000 yılında başlanan müze, tam olarak Kuzey Anadolu Fay hattı üzerine yapılmış olup 1. dereceden deprem bölgesi olarak gösterilen şehrin geçmişte atlatmış olduğu büyük acıları sıcak tutabilmek için 2004 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müzede 1967 ve 1999 depremlerine ait bir çok fotoğraf sergilenmekte olup, ayrıca suni deprem yaratan bir stant ile ziyaretçilerine o anları yaşatarak alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sakarya, Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya Müzesi

Son olarak müze gezmeyi sevenler için güzel bir tercih olacak olan Sakarya Müzesidir. Müze Aynı zamanda Atatürk Evi olarak da bilinmektedir. 1922 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi ile buluştuğu ve konakladığı yer olan müzenin bulunduğu bina 1967 depremin büyük hasarlar almış olsa da  1983 yılında tekrardan inşa edilmiştir. 1999 depreminde ise müze içerisindeki tarihi eserlerin büyük hasar alması sebebi ile müze ziyaretçilerine kapatılmış ve yapılan tadilat çalışmaları sonucunda 2003 senesinde tekrardan ziyaretçilerine açılmıştır.