Salzburg, Avusturya’nın en kalabalık şehirleri arasında dördüncü sırada gelir. Ayrıca şehir eyaletinin başkenti olarak bilinir. Şehirde özel bir mimari hakimdir ve bunun adı Barok Mimarisi olarak karşımıza çıkar.

Salzburg, Salzburg, Avusturya

Bundan 21 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Salzburg, dünyada herkes tarafından tanınan deha müzik insanı Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu şehirdir. Mozart, 27 Ocak’ta Salzburg şehrinin Getreidegasse caddesinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde Mozart’ın doğmuş olduğu ev müze haline getirilmiş ve turistlerin ziyaretine açılmıştır. Müze içerisinde ise Mozart’a ait olan müzik enstrümanları, mektuplar, portre koleksiyonu, çeşitli sertifikalar ve en önemlisi kemanı bulunmaktadır. Şehre tatil amacı dışında sadece Mozart’ın evini ve ondan kalan eşyaları görmek için bile gelenlerin olduğunu söylemek mümkündür.

Salzburg / Avusturya Ulaşım

Salzburg ulaşım konusunda ülkemizde aktarmasız uçuşların bulunduğu bir şehirdir. İstanbul’dan kalkan direkt uçuşlar öncelikle Salzburg W.A. Mozart Uluslararası Havalimanı’na iner. Bu yolculuk 2 saat 30 dakika kadar sürerken bilet fiyatları ortalama 1000 TL civarlarında yer alır. Salzburg W.A. Mozart Havalimanı şehrin sadece 5 km dışındadır ve 20 dakika gibi kısa bir sürede şehir merkezine geçilebilir. Merkeze giden otobüslerden 2, 8 ve 27 numaralı otobüslere binilmesi gerekir.

Salzburg, Salzburg, Avusturya

Salzburg’a aktarmasız uçuşlar sadece İstanbul’dan gerçekleştirilir. Türkiye’nin başka şehirlerinden gitmek isteyenler mutlaka aktarma yapmak zorunda kalır. Öncelikle İstanbul Havalimanı’na inilir ve bunun ardından yurt dışı hatlarına geçilerek başka bir uçakla Salzburg’a devam edilir.

Şehir içi ulaşımın genellikle otobüs ve troleybüsler ile gerçekleştirildiği Salzburg’da toplu ulaşım oldukça ekonomiktir. Ayrıca küçük bir şehir olması nedeniyle bisiklet kiralayarak şehri yavaşyavaş keşfetmek mümkündür. Ayrıca şehrin Almanya sınırında olması günü birlik Almanya gezisi yapılmasını sağlar.

Salzburg / Avusturya Hakkında Bilgiler

Salzburg, doğal güzellikleri ve önemli mekanları ile diğerlerinden farklı bir şehirdir. Onu özel kılan faktörlerden biri Mozart’ın doğduğu şehir olmasıdır. Cuma gününden başlamak üzere tüm haftasonu boyunca haraketli bir gece hayatına sahiptir. Bar ve kulüplerin yoğunlukta olduğu şehirde beklentileri karşılayan bir eğlence merkezi bulmak mümkündür. Salzburg, uzun yıllara dayanan tarihi ile birçok turistik merkez barındırır. Ayrıca bunlar sadece Salzburg merkezi içinde değil, dışında da karşımıza çıkar. Şimdi Salzburg gezilecek yerler olarak sizler için en önemli noktaları sıralamaya çalıştığımız listeye daha yakından bakalım.

Salzburg, Salzburg, Avusturya

  • Getreidegasse Caddesi
  • Mozart’s Geburtshaus (Mozat’ın Doğduğu Ev)
  • Mozartplatz (Mozart Meydanı)
  • Salzburg Katedrali (Dom)
  • Residenzplatz ve Kapitelplatz
  • St Peter’s Manastırı
  • Hohensalzburg Kalesi
  • Mirabell Sarayı ve Bahçesi
  • Mozart Wohnhaus (Mozart’ın Yaşadığı Ev)
  • Hangar-7

Salzburg, Salzburg, Avusturya

Salzburg / Avusturya Konaklama

Salzburg şehrinde konaklama için en iyi bölgeler Schallmoos, Elisabeth-Vorstadt ve Altstadt olarak karşımıza çıkar. Altstadt bölgesinde bulunan oteller oldukça lükstür ve fiyat olarak üst seviyelerdedir. Ayrıca burada yer alan oteller ile her yere ulaşım daha kolay bir şekilde sağlanır. Yerel halk ve Salzburg’un geleneklerinin keşfedildiği bölge ise Schallmoos’tur. Doğanın tadını çıkarmak isteyenler genelde bu bölgeyi tercih etmektedir. Elisabeth-Vorstadt bölgesi de şehir bölgesine uzak olmasına rağmen sakinlik ve huzurun durağı olarak kendini gösterir. Daha sessiz ve sakin bir Salzburg tatili geçirmek isteyenler için bu bölgenin tercih edilmesi yerinde bir karar olacaktır.