Santiago Şili’nin en büyük şehri ve başkentidir. Toplam nüfusun yüzde 50’sine yakınını barındıran şehir, Güney Amerika’nın incisidir. Ant Dağlarının eteklerinde, Mapocho Nehri kıyısında kurulu şehrin nüfusu 5 milyonu aşkındır.

Adını İsa’nın havarilerinden St. Santiago’dan alan şehir muhteşem güzelliğiyle sizi büyüleyecektir. Şili Santiago genelinde kendine özgün aksanıyla İspanyolca konuşulmaktadır. Şehirde Mapudungun, Quechua, Aymara gibi yerel diller konuşulmaktadır.

Santiago, Santiago Tatil Rehberi / Şili

Şehir 1990’dan sonra ciddi anlamda gelişmiş, sosyal yaşamı renkli ve popüler şehirlerin başında yer almaya başlamıştır. Turistlerin sadece gece hayatını yaşamak için gelmeyi tercih edebildiği kentte, birçok bar, gece kulübü, karaoke kulübü ve canlı müzik mekanı vardır.

Santiago / Şili’ye Ulaşım

Türkiye’den Şili Santiago’ya vizesiz gidilebilmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanından aktarmalı olarak yaklaşık 7 saatte şehre ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar Paris ve Sao Paulo üzerinden yapılabilir.

Santiago, Santiago Tatil Rehberi / Şili

Santiago Arturo Merino Benitez havalimanından şehir merkezine kolaylıkla geçebilirsiniz. Şehir içinde otobüs seferlerinin çokluğu ve ucuzluğu ulaşımda büyük rahatlık sunmaktadır. Şehirde taksi, minibüs ve metro hattı ulaşımda turistler tarafından tercih edilmektedir.

Santiago / Şili Hakkında Bilgiler

Santiago 12 Şubat 1541 tarihinde Pedro de Valdivia tarafından kurulmuştur. Her yıl kuruluş törenleri Şili şehir merkezinde bulunan Santa Lucia tepesinde kutlanır. Altın bulma hayalleriyle gelen İspanyollar, altın bulamasalar bile toprağın verimini keşfederek hızla Şili’ye yerleşmişlerdir. Şili tarihinde birçok iç savaştan sonra son yıllarda siyasi ve ekonomik alanda istikrar kazanmayı başarmıştır.

Santiago, gezip görülecek yerler açısından zengin, doğasıyla insanı büyüleyen muhteşem bir şehirdir. Şehir büyüklüğü, gezilecek mekanların çokluğuyla uzun zaman ayrılmaması gereken şehirlerdendir.  Kayak, snowboard merkezlerinden, şarap imalathanelerine, üzüm bağlarına, parklarından, tarihi yerlerine, müzelerinden, sokak pazarlarına kadar gezilecek yüzlerce mekana ev sahipliği yapar.

Santiago, Santiago Tatil Rehberi / Şili

Şehri gezmeye Santiago Katedralinden başlamayı öneriyoruz. 1748-1800 yılları arasında tam 240 yılda tamamlanan katedrale Güneş Tapınağı’ da adı verilmektedir. Katedralin içinde bulunan heykeller, gravürler, sunaklar, tablolar görülmeye değerdir. Mimarisiyle sizi büyüleyecek Santiago Katedralinde tam 16 adet çan bulunur.

Plaza de Armas, Santiago’nun en eski meydanıdır. 1541’de Petro de Gamboa tarafından tasarlanan meydan insanların da buluşma noktasıdır. Palacio de la Real Audiencia de Santiago ( Şili Ulusal Müzesi), Plaza de Armas’ ın kuzeyindedir. Müzede giyim eşyalarından, mobilyaya kadar benzersiz eserler sergilenmektedir.

Şili Santiago tarihinin her yönünün görmek istiyorsanız Museum of Memory and Human Rights, İnsan Hakları Müzesini gezmelisiniz. Özelikle işkence aletlerinin sergilendiği bölüm ziyaretçileri derinden etkilemektedir. Museum Arqueologico de Santiago, Santiago Arkeloji Müzesinde, Aymara, Rapanui, Fueguino ve Mapuche halklarından kalma arkeolojik bulgular sergilenmektedir.

Santiago, Santiago Tatil Rehberi / Şili

Cerro San Cristobal Tepesi, Santiago’nun muhteşem güzelliklerini seyredebileceğiniz yerlerden biridir. Tepeye ulaşmak için Bellavista’dan teleferiğe binmeniz gerekir. Dağın yamacında bulunan hayvanat bahçesine gelmişken mutlaka uğrayın.

Pablo Neruda’nın üç evinden biri olan La Chascona’da Neruda’nın özel eşyalarını, eserlerinden pek çoğunu, Nobel Edebiyat ödülünü görebilirsiniz. Biblioteca Nacional de Chile ( Milli Kütüphane), Santiago’nun en önemli belge bilgi kaynağını halka sunar.

Santiago / Şili’ de Konaklama

Santiago’da nerede kalınır derseniz, size 5 bölgeyi söyleyebiliriz. Providencia, Las Condes, Bellas Artes, Bellavista, El Bosqua. Turistlerin tercih ettiği 5 bölgeden hangisini seçerseniz seçin memnun kalacaksınız.

Santiago, Santiago Tatil Rehberi / Şili

Atton Las Condes: Santiago şehir merkezine yürüme mesafesinde olup 210 odası, mükemmel mutfağıyla,  ziyaretçilerinin memnuniyetini esas almıştır.

Hotel Atton El Bosque: Santiago manzaralı odalarıyla günün yorgunluğunu üzerinizden atacağınız, konuklarına lüks konaklama hizmeti veren otelden memnun ayrılacaksınız.

Şili Santiago gezinizden unutulmaz anılarla ayrılmanızı dileriz.