Güney Amerika bölgesinin en fazla Japon göçmen topluluğu Sao Paulo’da bulunmaktadır. Brezilya’da gezip dolaşırken birçok Japon’a rastlayabilir ve bu insanları turist zannedebilirsiniz. Ancak bu insanların büyük bir çoğunluğu büyük ihtimalle Brezilya vatandaşıdır. Sao Paulo’nun Liberdade ismindeki mahallesi, tam bir Japon mahallesidir. Doğal olarak Sao Paulo’da harika suşiler bulabilme şansınız oldukça fazladır. Bu şehirde oluşan turizm hareketliliği büyük ihtimalle iş gezisi adı altında Sao Paulo’ya gelip hazır buraya gelmişken şehri de tanıyıp gezeyim diyen insanlardan oluşmaktadır. Tabi ki biz de aslına bakacak olursanız Sao Paulo’yu merak ediyorduk fakat işimiz çıkıp da gitmek zorunda olana kadar herhangi bir tatil planı yapmamıştık.

Bu detayı özellikle Latin Amerika seyahatinin hayallerini kurup yıllar geçtikten sonra bu turun planını yapmaya başlayanlar için anlatıyorum. Büyük bir kıta gezisine çıkanların genel olarak çok kısıtlı zamanları eve bütçesi bulunur. Bu yazımızı okuduktan sonra planlarınız içerisinde Sao Paulo’ya yer verip vermeyeceğinize belki daha kolay karar verebilirsiniz.

Sao Paulo, Sao Paulo, Brezilya

Sao Paulo Gezilecek Yerler

Otelden çıktıktan sonra taksi ile Paulista Meydanı’na indik. Meydana inerken bir yandan da etrafı gözlemliyordum. Meydanın her bir yanında gökdelenler ve çok yoğun bir trafik vardı. Bana vermiş olduğu ilk izlenim ise Sao Paulo’nun Buenos Aires’ten çok daha güzel olmasıydı. Bu Meydan hakkında bazı yazılar okumuş ve duymuştum. Şehrin en güvenli olan bölgesini bizzat kendim de gidip görmek istedim. Yanımda İspanyolcayı çok iyi bilen bir arkadaşım olduğundan dolayı kendimi çok daha rahat hissediyordum.

Yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuğun ardından Paulista meydanına verdik. Hani burada kayda değer ne var diyecek olursanız burada pek bir şey oluğunu söylemek mümkün değil. Şehrin merkezi ve her bölgesi sıkı binalarla çevrilmiş vaziyette. Öyle ilginizi fazlasıyla çekecek bir şey bulunduğunu tahmin etmiyorum. Eğer yolunuz düşerdi bir görürseniz en fazla Paulista’ya da bi uğradım demiş olursunuz. Gezilecek başka nereler var diya soracak olursanız Churrascaria Rodizio ( Brezilya Usulü Steak House ) ve Estaçao Da Luz’da uğramanızda fayda görüyorum.

Sao Paulo, Sao Paulo, Brezilya

Sao Paulo’ya Nasıl Gidilir?

Sao Paulo Şehri’nin ana Havaalanı’nın ismi Guarulhos International Airport (GRU). Sao Paulo aynı zamanda eyalet statüsünde bulunduğu için eyaletin başka şehirlerinde de havaalanları yer almaktadır. Fakat Sao Paulo şehrine gidebilmek için en ideal seçim GRU olacaktır. Havayolunun alternatifi olarak ülkenin başka şehirlerinden de SaoPaulo’ya ulaşım sağlamanız mümkündür. Bize soracak olursanız biz havaalanından şehre gidebilmek için UBER taksi kullandık.

Brezilya’nın en güzel özellikleri arasında Uber’in son derece yasal olması idi. Uber taksiler o kadar yasal ki havaalanı çıkışında Uberlerin kendilerine ait olan bekleme noktaları bile mevcut. Hatta bu bekleme noktaları yalnızca havaalanlarında değil bazı büyük AVM’lerde de bulunmaktadır. Telefonunuzla Uber’i çağırarak bekleme noktasında binip gidiyorsunuz.

Sao Paulo, Sao Paulo, Brezilya

Sao Paulo Otel

İşiniz ne kadar sürerse sürsün genel anlamda gezip görebileceğiniz yerleri 2-3 güne çok kolay bir şekilde sığdırabilirsiniz. Sao Paulo şehri pek güvenli bir şehir olmadığından dolayı en güvenilir ve en modern bölgesi olan Paulista ’da kalmanız sizin için çok akıllı bir tercih olacaktır. Biz şahsen Hotel Belas Artes SP Paulista‘da konakladık. Temiz ve güzel, iş gezileri için ideal bir oteldi. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir otel.

Tercih edebileceğiniz başka otellere de bakacak okursak;

  • Kaliman Pausada
  • Pausada Forte Rocha
  • Hotel Imperador
  • Blue Tree Premium Alphaville
  • Bourbon Alphaville Hotel
  • Omega Palace Hotel
  • İbis Styles Sao Paulo Barra Funda