Arnavutluk’ta yer alan Saranda bölgesinin başkenti Saranda’dır. Akdeniz’in kıyı şeridinde yer alan dikkat çeken turizm merkezlerinden biridir. Akdeniz’in doğusunda ve Korfu adasının kuzeyinde bulunuyor. Kent hemen hemen 30.000 kişiyi içerisinde bulunduruyor ve yakınlarında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Butrint Antik Kenti’nin arkeolojik kazılarda ortaya çıkmış kalıntıları yer alıyor. Şehirde bu antik kent dışında pek önemli bir tarihi nokta bulunmamakta. Akdeniz iklimi ve kıyıları göz önüne alınınca Saranda tam bir turizm şehridir.

Saranda Gezilecek Yerler

Butrint Antik Kenti; bu kent Antik Yunan döneminde inşa edilmiş ve Roma İmparatorluğu büyük bir alana yayılarak, büyük bir koloni kurulması sağlanmıştır. Olan bir deprem sonucu büyük bir kısmı boşaltılsa da yaşam faaliyetleri bir süre daha devam etmiştir. Antik kente girişte size takdim edilen harita sayesinde kenti kolayca gezebiliyorsunuz. Haritanın üzerinde işaretli olan 14 noktayı gezmeniz yaklaşık bir saatinizi alıyor.

Saranda, Saranda, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Lekuresi Castle; Kanuni Sultan Süleyman yaptırmıştır. Birkaç bina ve duvarlar dışında pek bir şey bulunmuyor. Fakat Butrint ve Ksamil Adaları’na güzel bir manzarası bulunuyor.

Poseidon Hotel; otel restoranlara ve plajlara yakınlığı ile mükemmel bir konumda bulunuyor. Odalar panoramik deniz manzarası içeriyor. Çok temiz ve oldukça donanımlı odalar bulunuyor.

Saranda’da Konaklama

Saranda’da bütçenize uyum sağlayabilecek bir konaklama imkanı bulmanız oldukça kolay.

White Residence Apartament; Saranda’nın en çok tercih edilen otellerinden biridir. Bahçesi bulunuyor. Odalarda iyi donanımlı mini bir mutfak mevcut. Odalar ve banyolar güzel ve temiz. Güzel bir deniz manzarası var ve Santa Quaranta plajına çok yakın bir konumda. Sahibi ve personelleri oldukça güler yüzlü.

Bougainville Bay Apartments; bu otelin şezlonglarla dolu bir açık yüzme havuzu ve özel bir plaj alanı mevcuttur. Tesiste spa ve fitness merkezi bulunuyor. Otelin odaları oldukça şık döşenmiştir ve konforludur ayrıca her odaya ait özel bir bahçe ve teras bulunur. Plajda dalış dersleri alma ve dalış ekipmanlarını kullanarak dalış yapabilme imkanınız bulunuyor. Otelin plajında bulunan barda istediğiniz içkiyi içebilir ve lezzetli atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz. Personeller Arnavutluk’un başka şehirlerine günübirlik geziler düzenlemekte, bunlara katılabilir veya tesiste bulunan küçük tekneyle Butrint ve Ksamil’e gidebilirsiniz.

Saranda, Saranda, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Santa Quaranto Premium Resort; sahil kıyısında konumlanmış olan bu tesisin oldukça güzel bir manzarası vardır. Açık havuzu bulunuyor. Odaların tümünde balkon mevcut ve odalar oldukça konforlu, bunun yanı sıra bazı odalarda oturma bölümleri de ayrılmış. Tesis bünyesinde yapılan su sporları olanaklarından yararlanabilir ve restoranındaki lezzetli yemeklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Saranda Gece Hayatı

Saranda’da oldukça hareketli ve neşeli bir gece hayatı ortamı bulunuyor. Özellikle yaz mevsimlerinde yerel halk ve turistler bu eğlence mekanlarında buluşuyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren pek çok parti düzenleniyor.