Selimiye Cami, ülkemizin önemli değerlerinden biridir. Mimar Sinan’ın baş yapıtlarından biri olan bu cami, 70 metre uzunluğunda 4 minaresi ve 31.28 metre çağındaki kubbesi ile oldukça göz alıcı ve muhteşem bir görkeme sahiptir.

Selimiye Cami, Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biridir ve tarihi camiler arasında yer alır. Mimari yapısı ve ince işçiliği ile öne çıkan cami, günümüzde yoğun bir ziyaretçi akını ile karşı karşıya kalmakta ve özellikle ülkemizi ziyaret eden birçok turistin uğrak yerlerinden biri olmaktadır.

Selimiye Cami Tarihi

Selimiye Cami, 1568 – 1575 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş ve yapımında yaklaşık olarak 15 bin işçi çalışmıştır. Ayrıca yapımı II. Selim tarafından gerçekleştirilmiş, ancak devlet parası ile değil, bizzat II Selim’in kendi ganimetleri ile yapılmıştır. Birçok kişinin İstanbul’da bildiği bu cami, aksine Edirne’de yer alır. Selimiye Cami, tam olarak bir Osmanlı – Türk birleşiminden meydana gelen bir eserdir. Mimar Sinan, Selimiye Camii için “ustalık eserim” ifadelerine yer vermiş ve bu sözleri ile caminin önemi bir kat daha artmıştır.

Selimiye Cami, Selimiye Cami

Yeşil, kırmızı ve kum rengi olarak üç farklı renkte sütunları bulunan cami, Mısır ve Kavala’dan getirilen sütunlara sahip. Ayrıca bu sütunlar yerin 5 – 6 metre kadar derinliğine iniyor. Bunun yanında sütunların bağlantı kısımlarında ise dikkat çekici olarak lale motifleri bulunuyor. Ayrıca yağmur yağdığında Selimiye Cami’sinin kubbesinden aşağıda süzülen yağmur suları kıble yönünde akıyor. Caminin dikkat çekici özelliklerinden biri de bu olarak karşımıza çıkıyor.

Selimiye Cami Ulaşımı

Selimiye Cami tam olarak Edirne’de bulunan Türkiye’nin önemli mimari yapılarından biri. Bu nedenle ulaşımın çok da zor olmadığını söylemek yanlış olmaz. Hem havayolu hem de karayolu ile ulaşmanın mümkün olduğu cami için öncelikle havayolu ulaşımı üzerine bir inceleme yapalım. Edirne Selimiye Cami havayolu ulaşımında izlenecek yollardan biri Tekirdağ Çorlu Havaalanı’dır. Edirne’ye en yakın havalimanı olması nedeniyle ulaşım da hava yolunu tercih edenler öncelikle bu havalimanına iner. Daha sonra ise otobüsler ile Edirne’ye ulaşır.

Selimiye Cami, Selimiye Cami

Diğer yandan karayolu ulaşımında ise D-100 ve TEM karayolu karşımıza çıkar. Düzenli olarak otobüs seferlerinin bulunduğu şehre karayolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. Özel araç ile İstanbul Edirne arası sadece 2,5 saat kadar sürmektedir. Ayrıca Tekirdağ ile Edirne arasında ise 142 km’lik bir mesafe bulunur. Bunların yanı sıra İstanbul’dan her saat başı olmak üzere Edirne’ye otobüsler kalkmaktadır. Şehre diğer bir ulaşım yöntemi ise demiryoludur. İstanbul Halkalı’dan kalkan tren, Kapıkule’ye kadar ulaşmaktadır. Bulgaristan ve İstanbul arasında düzenli olarak git gel yapan Sofya Ekspresi’nin duraklarından biri de Edirne’dir.

Selimiye Camine En Yakın Otel

Konaklama açısından geniş bir olanaklara sahip olan Edirne, Selimiye Camine yakın birçok otel ile şehri ziyaret eden turistlere farklı imkanlar sunar. Camiye yakın oteller arasında;

 • Taşodalar Otel
 • Ottoman Palace Hotel
 • Antik Hotel
 • Limon Hostel
 • Bahar Hostel
 • Unisite Edirne

olarak ön plana çıkar. Bunların yanı sıra şehirde apart ve kiralık evler de konaklama için diğer alternatifler arasında yer alır.

Selimiye Cami, Selimiye Cami

Selimiye Camine En Yakın Restoran

Yiyecek ve içecek konusunda ise farklı bir kültüre sahip olan Edirne, birbirinden eşsiz lezzeti ile konuklarını ağırlar. Şehirde Selimiye Camisi’ne yakın restoranlar aşağıdaki gibidir;

 • Küçük Ev Ve Işıklar Lokantası
 • Edirneli Köfteci Osman
 • Bizim Tava Ciğer Salonu
 • Tarihi Ciğerci Bahri Bey Ve Kemal Usta
 • Aydın Tava Ciğer
 • Ciğerci Niyazi Usta
 • Kırkpınar Kasap Restoran
 • Recep Usta’nın Aşevi