Semuc Champey / Guetemala muhteşem bir deneyim yaşatacak şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde elbette ki gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Ancak ülkemizi iyice gezip dolaştıktan sonra dünyaya açılmak için zamanımız ve paramız da varsa oldukça önemli ve gereklidir. Dünya üzerinde yaşarken o kadar çok güzelliği kaçırıyoruz ki, gidip görmek oralarda da nefes almak gerek. Biz de bunu düşünerek, bu ay ki gezi rotamızı, tarihi mayalara dayanan oüOrta Amerika ülkesi Guatamala’da yer alan Semuc Champey’e çevirdik. Bizim için heyecan başlamıştı bile. Bu doğa harikası yerde göz banyomuzu yapabilecek, üstelik turkuaz sularda serinleyebilecektik.

Semuc Champey / Guetemala, Semuc Champey Gezi Rehberi / Guatemala

Semuc Champey / Guatemala’ya Ulaşım

Öncelikle vize alarak ulaşım sağlayabileceğimiz bir ülke. Amerika konsolosluğundan vize başvurumuzu yaparak geziye başlamış olduk. Uçuş için İstanbul Atatürk Hava Alanından, Los Angelesa yaklaşık 14 saatlik bir uçuş sonrası aktarma için sekiz saat elli beş dakika bekledik. Guatemala, La Aurora uluslararası hava alanına 4 saat 40 dakika sonra varmış olduk.  Sonrası araç kiralayarak yada öncesinde oraya düzenlenen turlar ile gitmek çok daha konforlu olacaktır. Biz otostop çekerek varmayı tercih ettik.

Semuc Champey / Guetemala, Semuc Champey Gezi Rehberi / Guatemala

Semuc Champey / Guatemala Hakkında Bilgiler

Semuc Champey’e en yakın kasaba yaklaşık 11 km mesafede olan Lanquin’dir. Kasabadaki otelimize yerleşmanin ardından kısa bir dinlenme süresi sonrası merak ve heyecan ile Semuc Champey için geziye başladık. Semuc Champey gerçekten doğa harikası bir yer. Altı tane turkuaz mavisi su havuzuna sahip, 300 metre uzunluğunda doğal bir kireçtaşı köprüsü. Semuc’a sadece yüzme havuzlarında yüzmekten zevk almak için değil, aynı zamanda yakınlardaki mağarayı keşfetmek ya da kireçtaşı köprüsünün altından kaybolan Cahabon Nehri’ni izlemek için ziyaret edilebilir.

Semuc Champey / Guetemala, Semuc Champey Gezi Rehberi / Guatemala

Bölgede yapılacak şeylerden bahsetmek gerekirse; zaman kaygısına kapılmadan El Mirador’a çıkıp tepeden Semuc Champey’i izlemek paha biçilemez bir göz ziyafeti. Üstelik alanı çevreleyen yemyeşil dağları seyretmek artısı ile. Bazı havuzlar dalmak için oldukça derin, diğerlerinde ise turkuaz serin sularda dinlenmek için ideal. Bir tüp kiralanıp Chabon nehrine dalınabilir.

K’an Ba Mağarası biraz tehlikeli olsa da görülmeye değer bir mağara. Can yeleksiz, çıplak ayak, kasksız ve elinizde bir mum ile bu mağarayı deneyimleyebilirsiniz. Fakat dikkatli olmalısınız, eğer yaralanırsanız ya da kaza geçirirseniz en yakın hastane 4 saatlik bir uzaklıkta. Yanınıza yüzmek için mayo, deniz gözlüğü, rahat ayakkabı ve terlikler ile fotoğraf makinesi, video kamera almayı unutmamalısınız. Otellerde yemek olsa da damak zevkinize uygun sandviçleri stoklamanız doyurucu olacaktır. Elbette seyahat sigortanızı gitmeden mutlaka yaptırın.

Semuc Champey / Guetemala, Semuc Champey Gezi Rehberi / Guatemala

Semuc Champey / Guatemala Konaklama

El Portal De Champey: Semuc Champey’e 9 dakikalık yürüme mesafesinde bir konuk evidir. El Portal De günün 24 saat açık bir resepsiyonu vardır. Konuk evinin bir restoranı ve çeşitli kokteylerin içilebileceği bir barı mevcut.

Hostal Vista Verde Lanquin: Semuc Champey’e 6 km mesafede bulunuyor.  Lanquín’de yer alan Hostal Vista Verde Lanquin, misafirlerine ücretsiz wi-fi erişimli odalar sunmaktadır. Tesiste bir bahçe ve bar bulunmaktadır. Tesisin bazı bölümleri dağ manzaralı bir verandaya sahiptir. Tesis nehir manzaralı odalar da sunmaktadır. Her odada banyo bulunmakta ve her gün Avrupa kahvaltısı servis edilmektedir.

Semuc Champey / Guetemala, Semuc Champey Gezi Rehberi / Guatemala

Hostal Oasis The Traveler: Ücretsiz wi-fi erişimine sahip Hostal Oasis The Traveler, Semuc Champey’e 6 km mesafede Lanquín’de yer almaktadır. Her oda dağ manzaralı verandaya sahiptir.Tüm konuk odalarında oturma alanı mevcuttur. Odalarda gardırop bulunmaktadır.

Mountain Nest: Lanquín’e yarım saatlik mesafede, Semuc Champey’e 45 dakika uzaklıkta yer alan Mountain Nest, Lanquin’in dışındaki uzak dağ ortamında konaklama imkanı sunmaktadır. Ev sahipleri özel bir odayı misafirleri için paylaşmaktalar. Konuklara ev mutfağının kullanımı sunmanın yanı sıra, kendi hazırladıkları ev yapımı yemekleri de konuklarına ikram etmekteler. Konaklayacağınız evin odası dağ manzaralı bir terasa sahiptir. Civarında gezebileceğiniz dağ bisikletleri mevcuttur.