Şehir, İspanya’nın özerk bölgelerinden biri olan Endülüs içerisindeki en büyük ve aynı zamanda en kalabalık şehirlerden biridir. Guadalquivir Nehri yakınına kurulmuş olan Sevilla, nehir kenarına kurulması nedeni ile liman kenti olarak bilinir.

Sevilla, köklü tarihinin yanı sıra egzotik bir mimariye sahiptir. Bunun nedeni ise şehrin bulunduğu topraklar üzerinde zamanında Moroların yaşamış olmasıdır. Gerek tarihi gerekse de mimari zenginliği ile göz alıcı bir şehir olan Sevilla, tüm özelliklerinin yanı sıra bitmek bilmeyen eğlencelerin de ana merkezidir. Gece hayatı ile pek çok turist çekmesinin yanında şehirde gerçekleştirilen festivaller de oldukça eğlencelidir.

Sevilla Festivalleri

Genel olarak bakıldığında Sevilla bünyesinde oldukça eğlenceli ve renkli festivaller düzenlenir. Çok fazla sayıda festivale sahip olmasa da mevcut festivaller ile oldukça eğlenceli zamanlar geçirmek mümkündür. Sevilla’nın festivalleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Endülüs Günü
  • Semana Santa
  • Feria de Abril

Endülüs Günü’nde Sevilla halkı referandum ile İspanya’dan ayrılmasını kutlar. Şehir ve halkı için oldukça önemli olan bugünde halk sokak ve caddelere iner ve çeşitli etkinlikler ile ayrılığı kutlar. Her yıl 28 Şubat’ta kutlanan Endülüs Günü, 1980 yılından veri halk tarafından kutlanmaya devam etmektedir.

Sevilla, Sevilla, İspanya

Sevilla Gece Hayatı

Eğer Dünya genelinde eğlence kimlerde sorulur derseniz, bunu en iyi gerçekleştirenlerin İspanyollar olduğunu söyleyebiliriz. Eşsiz yemeklerin sunulduğu restoranlardan çılgınca partilerin yapıldığı var ve gece kulüplerine kadar Sevilla, oldukça sıra dışı bir şehir olma özelliği taşır.

Sevilla içerisinde barlar birbirine oldukça yakındır. Hatta gece dışarı çıktığınızda aynı gece birden fazla bara uğrayabilir ve değişik atmosferlerin içine girebilirsiniz. Casa Moreno, Sevill Katedrali’nin hemen yanında bulunan ve şarapları ile ön plana çıkan varlardan biridir. Eğlenmeye farklı barlarda devam etmek istediğinizde tanımış mekanlar arasında yer alan Triana’da Rio Latino ve Boss gibi barları tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan şehirde bazı barlar saat 23:00 gibi kapılarını açar ve barlarda genelde jazz, hiphop ve rock müzik tarzları çalınır. Ayrıca bu barlar İspanyol tarzında eğlenmeyi tercih etmeyenler için oldukça ideal mekanlardır. Bunun tam aksine İspanyol tarzı eğlenmeyi sevenler ise La Carboneria gibi yine popüler olan mekanları tercih edebilir.

Sevilla, Sevilla, İspanya

Alfafa Meydanı’nda bulunan Santuario adlı bar, dünya müziklerinin bir arada çalındığı ve Salı geceleri çeşitli partilerin düzenlediği bir mekan olarak karşımıza çıkar. Partileri ile meşhur olan mekan, özellikle Salı günleri gidilmesi gereken yerlerden biridir. Santuario dışında da Elefunk ve El Mundo gibi popüler alanlar bulunur. Şehrin uzun yıllardır hizmet veren belki de en önemli mekanı burasıdır. Mekanda bölgenin yerel şarabı servis edilir ve onu farklı kılan asıl özelliği budur.

Sevilla içerisinde bir akşam yemeği içinse tercih edilmesi gereken ilk mekanlardan biri Endülüs Tavernaları olabilir. Endülüs’te canlı müzik eşliğinde harika yemekler yemek mümkündür. Romantik bir yemek için en doğru adresin Giralda Çan Kulesi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu restoranda kişi başı 35 euroya oldukça kaliteli ve romantik bir yemek yeme şansına sahip olabilirsiniz. Biraz daha düşük fiyatlarda akşam yemeği yemek istiyorsanız da Endülüs Restoranı olan Corral del Agua’yı sizlere tavsiye edebiliriz.