Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side tarih ve doğayı birleştirdiği için bir turizm cenneti. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de gözdesi. Anadolu’da zenginliğin ve bereketin sembolü olan ‘’nar’’ Side’ye ismini vermiş. Güneşin tadını çıkarmak, birbirinden güzel plajlarda denizin ve kumun keyfine varmak aynı zamanda Side’nin tarihini keşfetmek istiyorsanız yazın tatil rotanızı Side olarak belirlemenizi öneriyoruz.

Side’ye Ulaşım

Side’ye havayolu ve karayolu vasıtasıyla ulaşım mevcut. Side Antalya şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunduğundan karayolu kullanarak özel aracınızla 1 saat 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Birçok otobüs firmasının Manavgat’a direkt seferi bulunur. Terminale indikten sonra servis araçlarını kullanarak 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya’ya da direkt otobüs seferi bulunduğundan Antalya Şehirler Arası Otobüs terminalini kullanarak da Side’ye 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Side’yi kolayca gezmek için araç kiralama seçeneğiniz vardır.

Side, Side, Türkiye

Side’de Gezilecek Yerler

Manavgat’ın en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Side, kültürel ve doğal güzellikleri ile her mevsim turistlerin dikkatini çeken bir yer. Trekking, su altı dalışı, cip safari ve rafting gibi değişik aktiviteler yaparak yeni deneyimler edinebilirsiniz. Antik kentleri gezerek tarihi keşfedebilir, mağara ve kanyonları gezebilirsiniz. Apollon Tapınağı, Side Antik Kenti, Side Müzesi, Athena Tapınağı, Side Tiyatrosu, Doğu Plajı, Seleucia Antik Kenti, Agora, Köprülü Kanyon ve Selge mutlaka gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında.

Side Antik Kenti; milattan önce 7.yüzyılda inşa edilmiştir. Bu antik kent içerisinde agora, tapınak, tiyatro, hamam ve kapı barındırır. Türkiye’nin en önemli antik kentlerindendir. Kent zamanla bir liman kenti haline gelmiştir. Bu yüzden liman boyunca gezintimizi antik kent eserlerinin arasında yapıyoruz.

Side, Side, Türkiye

Apollon Tapınağı; dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan tarihi bir değerimizdir. Korint başlıklı sütunlar bulunan tapınak dikdörtgen bir mimari plana sahiptir. Tapınağın büyük bir kısmı hala ayaktadır.

Side’de Konaklama İmkanları

Antalya’nın en çok tercih edilen tatil mekanlarından olan Side, bahar aylarında dahi denize girebilme imkanı sunar. Lüks bir otelde konaklama seçeneğiniz olduğu gibi dilerseniz apartlarda ve pansiyonlarda da konaklayabiliyorsunuz. Her bütçeye hitap eden bir konaklama seçeneği olmakla birlikte eğer gece hayatı, alışveriş ve ünlü restorantlara yakın olmak ve kolay ulaşmak istiyorsanız merkezde konaklamanızı öneririz. Crystal Palace Luxury Resort&Spa Çolaklı, Alba Royal Hotel, Elit Köseoğlu Hotel, Aydınbey King’s Palace, Seashell Resort Spa Hotel kalmanızı tavsiye edebileceğimiz iyi otellerden birkaçı.

Side, Side, Türkiye

Crystal Palace Luxury Resort&Spa Çolaklı; Side’de bilinen ve tercih edilen otellerin en başında gelmekte. Gün içerisinde sürekli animasyon ve şovlar bulunan otelde eğlenceyi her saat yaşamınız mümkün.

Alba Royal Hotel;  konforlu ve deniz manzaralı odaları, eşsiz lezzetler sunan restorantları ve misafirlerine verdikleri masaj hizmetleri ile en çok tercih edilen otellerin başında gelmekte.