Sidney, Avustralya ’nın en büyük şehirlerinden biri olmasının yanında yılın büyük bir bölümünde turist akınına uğrayan şehirler arasında karşımıza çıkar. Ayrıca ülkenin en kalabalık şehirlerinden biridir. Bunun yanında köklü bir tarihi geçmişe sahiptir.

Sidney tarihi dokusu ve modern çağa ayak uyduran yapısı ile turizmde önemli bir noktada yer alır. Ayrıca şehir New South Wales eyaletinin başkenti olma özelliğini taşır. Dünyanın en büyük limanı olan Port Jackson limanı da yine Sidney sınırları içerisinde karşımıza çıkar.

Sidney / Avustralya Ulaşım

Genel olarak bakılırsa Sidney, ülkemizde göre nerdeyse dünyanın öbür tarafıdır. Bu nedenle Türkiye’den şehre direkt uçuşların olmadığını söylemek istiyoruz.  Sidney’e gitmek için Singapur Havaalanı üzerinden aktarma yapılması gerekir. İstanbul’dan Singapur Changi Havaalanı’na uçuşlar ortalama 10 saat 20 dakika kadar sürer. Changi Havaalanı’ndan sonra Sidney Havaalanı’na yapılan uçuşlar ise 8 saatllik bir yolculuk gerektirir. Ülkemizden Sidney’e yapılan yolculuklar genelde gün aşırı bir şekilde gerçekleşir ve uzun süren yolculuklardır. Sidney Havaalanı’ndan şehir merkezine uzaklık sadece 12 km kadardır ve özel araçla 15 dakika içerisinde merkeze ulaşılabilir.

Sidney, Avustralya, Sidney, Avustralya

Metropol bir şehir olarak adlandırılan Sidney, oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olarak karşımıza çıkar. Şehirde metro hattı bulunmamasına karşın tren ve otobüsler ile şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Buna karşın şehirde otobüs hattı 9 farklı bölge altında toplanmış ve bu şekilde yolculara hizmet vermektedir. Ayrıca şehir içi ulaşımda trenler önemli bir konumda yer alır. Demiryolu hattının geniş bir yelpazede sunulduğu şehirde ulaşım genel olarak trenlerle sağlanmaktadır.

Sidney / Avustralya Hakkında Bilgiler

Sidney, birçok farklı kültürün bir ataya geldiği önemli bir Avustralya şehridir. Oldukça eski bir geçmişe sahip olmasının yanında dünyaca ünlü bir liman kenti olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra sabahın ilk saatlerine kadar süren bir gece hayatına sahiptir. Oldukça hareketli olan geceleri barlar, gece kulüpleri ve canlı performans sergilenen kulüplerle donatılmıştır. Sidney’in gece hayatında nerdeyse tempo hiç düşmez. Bu nedenle sınırsız bir eğlence isteyen turistlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alır. Sidney bünyesinde gezilip görülmesi gereken pek çok önemli npkta vardır. Şimdi, Sidney gezilecek yerler açısından hangi zenginliklere sahiptir? daha yakından göz atalım.

Sidney, Avustralya, Sidney, Avustralya

  • Sidney Opera Salonu
  • Sidney Kraliyet Botanik Bahçeleri
  • Jenolan Mağaraları
  • Blue Mountains (Mavi Dağlar)
  • Bondi Plajı
  • Sidney Hükümet Binası
  • SEA LIFE Sidney Akvaryumu
  • Queen Victoria Binası
  • Sidney Kulesi (Sydney Tower)
  • Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi

Sidney, Avustralya, Sidney, Avustralya

Sidney / Avustralya Konaklama

Büyük ve kozmopolit bir şehir olması nedeniyle bölgelere ayrılmış ve konaklama imkanları bölgelere göre değişim göstermektedir. Şehre yakın bir konumda kalmayı tercih edenlerin Central Business bölgesinde bulunan otellerden birini seçmesi gerekir. Şehrin Bondi bölgesi ise ünlü Bondi plajına yakın olması ve şehir merkezinden uzak bir konumda yer alması ile tercih edilebilir. Daha sakin ve sessiz bir konaklama düşünenler Bondi Bölgesi’ni tercih edebilir. Darlinghurst Bölgesi, şehrin genç nüfusunun olduğu bölge olarak karşımıza çıkar. Bu bölgede özellikle butik oteller yer alır ve genelde uygun fiyat aralıkları ile konuklarına hizmet verir.