Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında yer alan Siem Reap şehri, kendi ismini taşıyan bölgenin başkenti olarak bilinmektedir. 1115-1145 yılları içerisinde Angkor Antik şehrinde dönemin kralı 2.Suryavarman’ın inşa ettirdiği tapınakların bulunduğu Angkor Wat’a Siem Reap şehrinden gidildiğinden turizm sektörü açısından oldukça önemli bir statüye sahiptir. Siem Reap şehri bununla da kalmayarak şehir merkezlerinde ziyaretçilerine birbirinden farklı güzellikler sunar.

Siem Reap, Siem Reap Hakkında Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Siem Reap şehrinin maddi kazancı turizm üzerine geliştirilmiştir. Özellikle 2010 yılından sonra yaklaşık %50’lik bir gelişim meydana gelmiştir. Şehrin merkezi Psar Chas ve Sivutha Street etrafında yoğunlaşmıştır. Fransa‘nın sömürgeli zamanlarından kalma binalar, iş merkezleri ve dükkanlar bu bölgede yer almaktadır ve her birisi görülmeye değecek güzelliktedir. Wat Bo civarında çok fazla otel ve misafir evleri bulunurken, Psar Leu çevresinde el sanatları ürünleri ile ilgili dükkanlara daha sıklık ile rastlanır. Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su ihtiyacını karşılayan Tonle Sap Gölü Siem Reap’a sadece 15 km uzaklıkta yer almaktadır. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı  olarak kabul edilen Tonle Sap Gölü üstünde yer alan Chong Khneas (yüzen köy), ziyarete gelen turistler için oldukça ilgi çeken yerlerden birisidir. Doğal çeşitlilik açısından oldukça zengin bir göl olmasının yanı sıra aynı zamanda da bir kuş cennetidir.

Siem Reap, Siem Reap Hakkında Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Siem Reap şehrinin iklimine tropikal iklim hakimdir. Sene boyunca ortalama hava sıcaklığı 30 derecenin altına düşmemektedir. Fakat nisan ayı içerisinde başlayan yağmurlar kasım ayına kadar sürmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek isteyen gezginler için aralık ve nisan ayları arası daha uygun olacaktır.

Siem Reap Şehrinde Gezilecek Yerler

Kamboçya’nın başkenti Phnom Phen’dir. Fakat en turistlik şehri Siem Reap olarak bilinmektedir. Nedeni ise Angkor Wat tapınaklarıdır. Eğer gezmek için fazla zamanınız yok ise Kamboçya gezinizi Siem Reap’da, şehir gezinizi ise Angor Wat tapınaklarında yapmanızı tavsiye ederim.

Siem Reap, Siem Reap Hakkında Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Angkor Wat Tapınağı

Hiç zaman kaybetmeden sabahın serinliğinden faydalanıp Angkor Wat’ı gezmenizi öneririz. Angkor Wat tapınağı arkeolojik alan isimli bölgeler içerisinde en ünlü tapınağı konumundadır. Aynı zamanda dünya üzerinde bulunan en büyük dini yapıtıdır. 12. yüzyılda dönemin kralı 2.Suryavarman tarafından Hindu tanrısı Vishnu adına inşa edilmiş olup sonrasında ise Budist tapınağına çevrilmiştir.

Angkor Wat tapınağı Kamboçya halkı için adeta bir gurur kaynağıdır. Ülkenin bayrağında bile Angkor Wat tapınağının resmi bulunmaktadır. Tapınak üç kattan oluşmaktadır ve üst katlara çıkarken tahta merdivenlerden tırmanmanız gerekmektedir. Tırmanış biraz zor olabilir. Asıl dikkat edilmesi gerek en önemli şey üzerine giymiş olduğunuz kıyafetlerdir. Omuzlar kapalı şekilde ve alt kıyafet ise diz kapaklarının altına kadar kapatacak şekilde olmalıdır. Yoksa tapınağın içerisine girme imkanınız oldukça düşüktür. Duvarlardaki simgelerin bir kısmı yok olmuş, bazıları ise tamamlanmamış durumdadır. Fakat her biri çok detaylı çizimler olduğundan etkilenmemek elde değil.

Siem Reap, Siem Reap Hakkında Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Tapınaktaki Buda heykellerinin kafalarının da çalınmış olduğunu gözde kaçırmayacağınız kesin. Angkor Wat tapınağının hemen önünde bulunan gölde tapınağın göle yansımasını görebilirsiniz. Böyle muhteşem bir görüntüyü fotoğraflamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Tapınağı gezmeye gittiğinizde sizlere gün doğumunu izlemek için tekrar gelmenizi önerecekler. Bu tavsiyeyi dikkate almanızı öneririm. Çünkü Angkor Wat tapınağı önünde gün doğumunu izlemek ölmeden önce yapılması gerekenler listenizde yer almalıdır.

Siem Reap/Kamboçya Ulaşım Rehberi

Siem Reap şehrinde uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Fakat Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Yabancı havayolu şirketlerinden herhangi birisi ile İstanbul’dan iki aktarma vasıtası ile kente ulaşmak mümkün. Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya, Singapur gibi noktalardan aktarma yapılabilmektedir.