Siem Reap şehri Kamboçya’nın kuzeybatısında yer alır ve kendi ismindeki Siem Reap bölgesinin başkentidir. Angkor antik kentinin güzergahı üzerinde bulunması zamanla turizm açısından gelişmesini sağlamıştır. Fakat Siam Reap’i sadece Angkor antik şehri ile sınırlamak yanlış olur. Çünkü kendi şehir merkezi de gezilip görülmesi gereken birçok güzelliğe sahiptir.

Siem Reap, Siem Reap, Kamboçya

Siam Reap, 2010 yılından bu yana turizm konusunda oldukça önemli gelişmeler kaydetmiş ve şehrin geçim kaynağı neredeyse sadece turizm olmuştur. Daha önce Fransa’nın sömürgesi olan şehir, o zaman kalma görülmeye değer binalar ve dükkanlar doludur.

Siem Reap / Kamboçya Ulaşım

Siem Reap, bünyesinde havaalanı bulunan ancak Türkiye’den direkt uçuşların yapılmadığı bir şehirdir. Bu yüzden Siem Reap’e gitmek isteyenlerin öncelikle aktarmalı gideceklerini bilmeleri gerekir. Bu aktarmalı uçuşlar Seul, Bangkok, Hanoi, Hong Kong, Singapur ve Pattaya üzerinden gerçekleştirilebilir. Hong Kong üzerinden gitmek isteyenler İstanbul’dan kalkan Türk Hava Yolları firması ile 10 saatlik bir yolculuk sonunda Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na varabilir. Ortalama bilet fiyatı 5 bin TL’dir. Bundan sonra ise bir uçuş daha yaparak havayolu ya da kara yolu ile Siem Reap’e geçilmesi gerekir.

Siem Reap, Siem Reap, Kamboçya

Siem Reap’te şehir içi ulaşım birçok Asya ülkesinde olduğu gibi tuk tuklar ile sağlanır.

Siem Reap / Kamboçya Hakkında Bilgiler

Siem Reap şehrini en anlamlı kılan Angkor antik kentine giden yol üzerinde olmasıdır. Angkor Vat tapınakları pek çok turist için oldukça önemli bir yerdir. İlgi çeken tapınaklar olması nedeniyle yılın her mevsimi turist akınına uğramaktadır. Turizmin gelişmesiyle gece hayatı canlanan şehirde, eğlence kulüpler, barlar ve canı müzik yapan mekanlar bulunur. Tropikal iklimin halim olduğu şehirde, sıcaklık yıl içinde en düşük 30 dereceyi görür. Buna rağmen nisan ayından kasıma kadar yağışların bolca görüldüğü bir iklime sahiptir. Ancak buna rağmen doğal bitki örtüsü ve eşsiz manzarasıyla konuklarına hiç unutulmayacak bir tatil yaşatır. Hemen yakınında yer alan Angkor tapınakları başta olmak üzere Siem Reap gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir çeşitlilik sunar. Siem Reap’te gezilebilecek yerleri sizler için sıraladık.

Siem Reap, Siem Reap, Kamboçya

  • Angkor Arkeolojik Alanı
  • Angkor Wat
  • Angkor Thom
  • Bayon
  • Baphoun
  • Ta Keo
  • Ta Prohm
  • Banteay Srei
  • Yüzen Market (Chong Kneas)

Siem Reap / Kamboçya Konaklama

Siem Reap konaklama açısından uygun fiyatlı otellerin bulunduğu bir yerdir. Hatta oldukça uygun fiyatlar ile lüks otellerde kalmak mümkündür. Oteller genelde doğanın içerisinde yer alır ve ziyaretçiler doğayla iç içe bir konaklama fırsatı ile karşılaşır.

Siem Reap, Siem Reap, Kamboçya

12 farklı bölgeden oluşan Siem Reap’in konaklama konusunda en çok tercih edilen bölgeleri Wat Bo Area, National Road 6 ve Taphul Village Area’dır. Wat Bo Area bölgesi Kamboçya’nın en popüler bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkar. Tarihi yapılara yakın olmasıyla bilinir ve genelde bu yüzden tercih edilir. National Road 6 bölgesinde bulunan oteller sakin ve sessiz bir tatil geçirmek isteyenler için idealdir. Taphul Village Area bölgesi de bisiklet turlarının yoğun olduğu ve aynı zamanda balıkçılık ile uğraşmayı sevenler için farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkar.