Güzel bir tatil yapmak için yurt dışına mı çıkmayı planlıyorsunuz? İşte tatil yapabileceğiniz çok özel bir yer; Sighişoara/ Romanya. Geçmişi ve bugünü iç içe yaşayıp farklı serüvenlere atılarak harika bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyoruz. Şöyle eski tarihi içinde canlı tutan günümüzün modellerinden çok etkilenmemiş bir şehre mi gitmek istiyorsunuz? Var mı böyle bir şehir diye tasalanmayın. Dünyada günümüzde bile hala bakir kalmayı başaran yerler var. Örneğin Romanya’nın Sighişoara şehri tam sizin aradığınız yer. Günümüzde bile tarihi varlığını korumayı başaran nadir yerlerden bir tanesi. Bakalım Sighişoara/ Romanya’ya Türkiye’den nasıl gidilir? Burada nereler gezilir? Şehir hakkında biraz bilgiye ihtiyacım var, eğer bu şehre gitmeye karar verirsem nerede konaklayabilirim? diye soruları takıldıysanız hiç düşünmeyin biz sizin için bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte bir solukta okuyacağınız yazımız.

Sighişoara/ Romanya, Sighişuara Gezi Rehberi/Romanya

Sighişoara/Romanya Ulaşım

Türkiye’den Sighişoara/Romanya’ya hava yoluyla, yurt dışı seyahat düzenleyen otobüs şirketleri ile ya da bize en güzeli kendi arabanızla gidebilirsiniz. Ulaşım için çok sayıda tercih olması ülkemizden Romanya’ya tatil için gidiş talebini de arttırmaktadır.

Sighişoara/ Romanya, Sighişuara Gezi Rehberi/Romanya

Sighişoara/Romanya Hakkında Bilgiler

Sighişoara Romanya’nın Trasilvanya bölgesinin tam merkezinde yer alan kale içi bir şehirdir. Kent Orta Çağ tarihini günümüzde bile mistik bir şekilde yansıtmaktadır. Ayrıca bu şehir Drakula’nın şehridir. Doğduğu ev buradadır (demedi demeyin). Bu şehirde gezilecek o kadar çok yer var ki inanın size Orta çağ da yaşadığınızı düşündürecek. 13. yüzyıldan kalma Venedik Evleri, 17 yüzyıldan kalma Dominik Manastırı Kilisesi tarihin canlı örnekleridir. Sighişoara Kalesi’de şehrin en bilindik yerlerindendir. Şehirde eski Orta Çağ mimarisi günümüze taşımıştır. Dolambaçlı yolları, Arnavut kaldırımlı sokakları, dik merdivenleri ile Orta çağın izlerini tamamen bağrında saklayıp günümüze kadar taşımıştır.

Transilvanya sokaklarında inşa edilen yedi duvarlı kaleleri Bistrito Kalesi, Brosow Kalesi, Cluj Kalesi, Sebes Kalesi ve Sibiu Kaleleri varlıklarını günümüze kadar korumayı başarmışlardır. Orta Çağ’ da bu kaleler Siebenbürgen olarak adlandırılmışlardır.

Sighişoara/ Romanya, Sighişuara Gezi Rehberi/Romanya

Türk baskınlarından korunmak için kale duvarlarının etrafına kuleler dikilmiştir. Orta Çağ’ dan günümüze kadar varlığını sürdürebilen kuleler tam dokuz tanedir. Demirci Kulesi, Kasap Kulesi, Ayakkabıcılar Kulesi, Kürkçü Kulesi, İplikçi Kulesi, Terzi Kulesi, Tabakhane Kulesi ve Kalaycı kulesidir. Şehrin turistleri en çok çeken yeri ise saat kulesidir. Kulede bulunan saatin bir yüzü aşağı kasabaya diğer yüzü ise kaleye bakar. Orta çağdan beri hala çalışan bu saat içinde hareket eden figürlerle süsüdür.

Sigşoara Kalesinin tam dibinde küçük bir meydan bulunur. Eski sokaklar, pazarlar ve fuarlar bu meydanda yer alır. Bu şehre gitmişken beş yüz metrelik bir tepede bulunan ve adı buradan gelen tepedeki kiliseyi de gezmeden olmaz. Gotik mimari yapıların en muhteşem derindendir. Bu kilise ile Hisar Meydanı’na birbirine bağlayan merdivenler(Akademisyenler Merdivenleri) tam bir Orta Çağ eseridir.

Sighişoara/ Romanya, Sighişuara Gezi Rehberi/Romanya

Gelelim şehirde ki en ilginç yeri; Vlad Dracula’nın evi. Bu evde Hisar meydanındadır. Evin zemin katı restoran bir katı ise silah müzesidir. Köşeye cephesinde yer alan geyik kafası ve boynuzları ile ilham olan geyik evini de gezerseniz iyi olur.

Sighisoara/Romanya Konaklama

Bu şehre geldiyseniz ve konaklayacak yer arıyorsanız işte sizlere birkaç tavsiye;

Hotel Sighisoara: XVI. yüzyıldan kalan otel geleneksel restoranları, şarap mahzenleri, fitness merkezi, havuzları ve spa küvetleri ve sağlıklı yaşam alanlarına sahiptir. Her odası ayrı bir şekilde dekore edilmiştir. Solaryum ve masaj da otelin hizmetleri arasındadır. Şehrin en ünlü bu otelin hizmetleri saymakla bitmiyor.

Sighişoara/ Romanya, Sighişuara Gezi Rehberi/Romanya

Casa Souri: 5 yıldızlıdır temiz ve iyi hizmetler sunan bir konaklama merkezidir.

Pasiuneo Morio: Eğer otel değil de pansiyonda kalmak istiyorsanız burayı öneririz.

Seçim sizin tercih sizin İyi tatiller.