St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa dünya üzerinde gezilecek güzel özel ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Batı Avrupa’nın en çok turist akımına uğrayan ülkesi Fransa’da bulunmaktayız.  Her şehri büyülü güzellikte olan ülkenin, Le Puy-en-Velay köyünde bulunan, St Michel d’Aiguilhe Şapeli’ni ziyaret etmeden de dönmek istemedik. Ülkemizde adına bir okul bulunan bu şapel uzun zamandır merak uyandırmaktaydı.  Bu ilginç mimariye sahip kilisenin tarihini, yapılış nedenini sizlerle paylaşmak için de bu yazıyı derledik.

St Michel d'Aiguilhe Şapeli / Fransa, St Michel d’Aiguilhe Şapeli Gezi Rehberi / Fransa

St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa Ulaşım

Türkler’den vize isteyen bir ülkenin, bir şehrinin bir köyüne olan yolculuğumuza İstanbul Atatürk hava alanından başlayarak, Fransa Lyon  hava alanına yaklaşık 3,5 saatlik bir uçuş ile varılmakta. Le Puy-en Velay köyüne, araç kiralarayarak, toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilse de en ekonomik ulaşım tren yolu ile olabilmekte. Köy ile olan mesafe yaklaşık 134 km, 1,5 saatlik bir sürede köye ulaşılabilmekte. Ülkenin farklı lokasyonlarından ise St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa grup turları düzenlenmekte.

St Michel d'Aiguilhe Şapeli / Fransa, St Michel d’Aiguilhe Şapeli Gezi Rehberi / Fransa

St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa Hakkında Bilgiler

Geçmiş tarihe baktığımızda, 969 yılında 85 metre (279 ft) yükseklikte bir volkanik dağ üzerinde inşa edilmiş St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa ,  kaya üstüne oyulmuş 268 merdiven basamakları ile ulaşılabilmekte. Papaz Aziz James’in hacından dönüşü kutlamak için yapılmıştır. St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa bir iğneye benzeyen tepe üzerine inşa etmiştir. İlerleyen dönemlerde  St.Michael olarak çevrilmiştir. Bir iğneyi andıran kaya oluşumu şape ismini kazandırmıştır. Dünyadaki diğer yüksek zirve yerleri gibi, bu yerde kutsal ve gizemli olarak kabul edilir. Bundan dolayı, bazı farklı söylentiler vardır, bu yer Hristiyan şapelinin inşa edilmesinden çok önceki yıllarda bir ibadet yeri olarak sayılmaktadır.

St Michel d'Aiguilhe Şapeli / Fransa, St Michel d’Aiguilhe Şapeli Gezi Rehberi / Fransa

St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa 279 metre yüksekliğe uzanır ve nefes kesen panoromik bir manzara sunar. 268 basamak ile birazda yorularak şapele çıkılır. Adımlar geniş ve yol boyunca dinlenecek banklar vardır. En üst zirveden manzara gerçekten muhteşemdir. Şapel’in duvar işçiliğinin yanı sıra güzel fresk duvar resimleri ve vitray işçiliği gerçekten etkileyicidir. St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa içinde, meditasyon yapmak, dua etmek ya da yaşamı yansıtmak için kullanılabilecek huzurlu ve sakinleştirici bir atmosfer olduğuna inanılır.

Yakın tarihimize inildiğinde ise, 1840 yılında ülkede tarihi eser olarak kabul görmüş, 2014 yılında Fransa’nın dördüncü tarihi anıtı olarak kayıtlara geçmiştir.

St Michel d’Aiguilhe Şapeli / Fransa Konaklama

Hazır yolumuz bu yerlere düşmüşken size de birkaç konaklama mekanı detaylandırmadan geçmeyelim dedik.

İbis Budget Le Puy En Velay: Tren istasyonunun karşısında yer alan ibis budget Le Puy En Velay, tarihi merkeze 200 metre mesafede bulunan bir otel. Resepsiyon 24 saat açıktır. Odalar klimalı ve odalarda ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcut. St Michel d’Aiguilhe Şapel’ e 1,6 km mesafe konumunda bulunmaktadır.

St Michel d'Aiguilhe Şapeli / Fransa, St Michel d’Aiguilhe Şapeli Gezi Rehberi / Fransa

İbis Le Puy-en-Velay Centre: Le Puy-en-Velay’ın tarihi merkezinde yer alan otel, 24 saat açık resepsiyon, ücretsiz Wi-Fi erişimi ve bünyesinde bir restoran bulundurmaktadır. Otel, misafirleri için odalarında klima ve düz ekran uydu TV bulunmaktadır. Otelin odalarının bulunduğu bölgenin ve çevredeki dağların manzarasına sahiptir. Ayrıca her odada küvet veya duş, saç kurutma makinesi ve ücretsiz banyo malzemeleri bulunmaktadır. Kasabanın tren istasyonuna 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Deltour Hôtel Le Puy En Velay: Le Puy en Velay oteli 2008 yılından bu güne turistleri ağırlıyorlar. Merkezinin hemen dışında yer alan bu otel, odalarında banyo, bir çalışma masası ve ücretsiz Wi-Fi internet erişimi ile donatılmış konforlu odalar sunmaktadır. Deltour Hôtel Le Puy en Velay ücretsiz otopark sağlamaktadır.