Svalbard, Norveç’e bağlı bir ada olarak karşımıza çıkar. Kuzey Kutbu’nda yer alan ada, tam anlamıyla bembeyaz, ucu bucağı olmayan bir coğrafya. En kuzeyde yer alması turistlerin ilgisini çeken başka bir nokta. Farklı milletlerden insanlar yaşıyor ve bunun yanında birçok kutup ayısı bulunuyor.

Svalbard, Svalbard, Norveç

Svalbard, sadece iki şehirden oluşan bir ada konumunda. Bunlardan biri adanın başkenti ve 2 bin kişilik bir nüfusa sahip Longyearbyen. Diğer şehrin adı ise Barentzburg ve burada yaklaşık 400 Rus yaşıyor.

Svalbard / Norveç Ulaşım

Adaya ulaşım Oslo üzerinden sağlanıyor. Ülkemizde Oslo uçuşları ortalama 4 saat kadar sürüyor. Oslo’dan sonra yapılan aktarmalı uçuş ile Longyearbyen Havalimanı’na iniş yapılıyor ve bu yoluculuk ise 3 saat kadar bir zaman alıyor.

Bunların yanı sıra Norveç Havayolları’yla da gitmek mümkün. Ülkemizden direkt uçuşlar bulunmuyor. Bu nedenle Norveç üzerinden aktarma yapılarak gidilmesi gerekiyor. Svalbard için vize istenmiyor, ancak Norveç üzerinden aktarma yapılması pasaport kontrolüne girilmesine neden oluyor. Çünkü Norveç’te bulunan havaalanı uluslararası bir havaalanı.

Svalbard, Svalbard, Norveç

Svalbard adasında şehir içi ulaşım ise kar motorları ile sağlanıyor. Bunun yanında yerel halk bir yerden bir yere gitmek için genelde yürümek yerine kayakları kullanıyor. Ayrıca adada yer alan her evin önünde en az birkaç tane kar motoru görmek mümkün.

Svalbard / Norveç Hakkında Bilgiler

Svalbard adası karlarla kaplı dik uzanan dağların olduğu küçük bir ada olarak karşımıza çıkıyor. Rengarenk evlerin bulunduğu adada her ev prefabrik şekilde tasarlanmış ve hiçbir evin temeli bulunmuyor. Ayrıca evlerin renkli olması aylar boyunca güneşin doğmamasından kaynaklanıyor. Karanlıkta evlerin rahatça görülebilmesi için düşünülmüş olan bu yöntem, ayrıca şehrin büyüleyici bir renk cümbüşüne dönmesini sağlıyor.

Svalbard aynı zamanda Kuzey Işıkları’nın da izlenebildiği bir yer. Hava kapalı olmadığı sürece eğer doğru an gelirse bulutların arasından dahi olsa ışıkları görmek mümkün. Yıl boyu karlarla kaplı olması nedeniyle çoğu zaman soğuk ve karın hiç kalkmadığı bir ada. – 17 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı gün boyu sürebiliyor. Yüzölçümünün küçük olmasına rağmen pek çok kafe, restoran ve bar bulunan Svalbard’da, sosyal hayatın oldukça hareketli olduğunu söylemek mümkün.

Svalbard, Svalbard, Norveç

Adanın şehir merkezinde yapılacak pek çok aktivite bulunuyor. Köpek kızakları ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için doğru bir seçim olabilir. Hatta kızak başlamadan önce köpeklerle iletişim kurulabiliyor. Ayrıca kıza üstünde şarap dahi içilebiliyor. Aktivitelerin yanı sıra Svalbar gezilecek yerler açısından sanılanın aksine geniş bir portföy sunuyor. Aşağıda Svalbard bünyesinde gezilecek yerleri sizler için listeledik.

 • Svalbard Müzesi
 • Kuzey Kutbu Müzesi
 • Svalbard Husky
 • Svalbard Kilisesi
 • Barentsburg Pomor Müzesi
 • Pyramiden
 • Basecamp Spitsbergen
 • Galleri Svalbard
 • Karlsberger Pub
 • Huset
 • Polar Charter

Svalbard, Svalbard, Norveç

Svalbard / Norveç Konaklama

Adada ziyaretçilerin kalması için çeşitli oteller ile konaklama imkanı sağlanıyor. Oteller de evler gibi prefabrik ve temelleri bulunmuyor. Şehir merkezine yakın otellerde konaklama yapılabiliyor. Oteller hizmet açısından oldukça kaliteli ve özellikle dışarının soğuk olmasına karşı sıcak. Bunların yanı sıra konaklama ücretleri çok fazla uçuk değil. Uygun fiyatlar ile ideal bir konaklama hizmeti almak mümkün.