Tallinn, bir Baltık ülkesi olan Estonya’nın başkenti olan şehirdir. Baltık Denizi ve Finlandiya Körfezi’nin birleştiği yerde Tallinn yer alır. Şehrin adı Estonya bağımsızlığını kazanmadan önce Raval iken, bağımsızlığın Tallinn olmuştur.

Tallinn, tam olarak Orta Çağ mimarisini taşıyan bir şehirdir. Bunun en büyük nedeni pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ve köklü bir tarihe sahip olmasıdır. Tarihinin yanı sıra festivalleri ve gece hayatıyla da ünlü olan Tallinn, renkli ve aynı zamanda hareketli bir gece hayatı sunar. Şehirde gece hayatı için pek çok farklı gece kulübü ve bar bulunur.

Tallinn Festivalleri

Müzik festivalleri ile ünlü olan Tallinn, 1981 yılından bu yana çeşitli müzik festivalleri ile karşımıza çıkar. Müzik festivalleri arasında en çok bilinen ve meşhur olan Temmuz ayının son haftasındaki Estonya ve Viljandi Folk Müzik Festivali’dir. Festivale Estonya’da bulunan sanatçıların yanı sıra farklı ülkelerden gelen sanatçılar da katılır. Festival tam olarak 4 gün kadar sürer ve Avrupa’nın en büyük folk müzik festivali olma özelliğini taşır.

Uluslararası Rock Festivali de şehirde popüler olan müzik festivallerinden biridir. Her yaz mevsiminde düzenlenen bu festivalin yanı sıra ilkbahar mevsimde düzenlenen bir de Estonya Şarkı ve Dans Kutlamaları festivali bulunur. Bunların yanı sıra bir de Kasım ve Aralık ayında gerçekleştirilen Tallinn Uluslararası Jazzkaar Festivali vardır.

Tallinn, Tallinn, Estonya

Tallinn Gece Hayatı

Yalnızca gündüzleri değil, aynı zamanda gecelerinde oldukça hareketli olduğu bir şehir Tallinn. Son 20 yılda büyük bir gelişme gösteren şehir, turizm konusunda da oldukça önemli bir seviyeye gelmiş durumda. Hal böyle olunca şehirdeki bar, gece kulübü ve restoran gibi gece hayatının bir parçası olan işletmelerde de önemli derecede artış meydana geldi. Bölgelere ayrılmış olan Tallinn’in Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan en popüler gece kulüpleri şu şekilde;

 • Privé
 • Vabank
 • Club Hollywood
 • Teatre
 • Naga Naga
 • Venus
 • Studio

Bu gece kulüpleri genelde Cuma ve Cumartesileri hizmet verir. Studio ve Privé adlı kulüplerde çoğu zaman elektronik müzik çalınır ve DJ performansları sahneye çıkar. Diğer yandan gece kulüpleri arasında popüler mekanlardan Sinilind ve Must Puudel gibi kulüplerin oldukça geniş bir dans pisti bulunur. Saat 23:00’a kadar sakin bir kulüp olan ve bu saatten sonra gece kulübüne dönüşen Paar Veini, yine çok fazla rağbet gören kulüplerden biridir.

Tallinn, Tallinn, Estonya

Tallinn’de eşsiz lezzetlere tanık olacağınız birçok restoran bulunur. Genelde şehrin merkezinde yer alan bu restoranlar, gece ve gündüz olmak üzere turistlerin yerel yemekler başta olmak üzere birbirinden farklı yemekler ile şehrin lezzet dünyasına ortak olmalarını sağlar. Estonya ve Rus mutfağına ait lezzetlerin sergilendiği şehrin popüler restoranları aşağıdaki gibidir;

 • Vanaema Juures
 • Olde Hansa
 • Kuldse Notsu Kõrts
 • Alexander Chef’s Table
 • Mekk
 • Moon Restaurant

Estonya mutfağının eşsiz lezzetlerinin servis edildiği restoranların ayrıca şaraplarının çok lezzetli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca restoranlarda kişi başı ortalama 25 euro kadar bir fiyat ödenir. Telegraaf Hotel içerisinde hizmet veren Tchaikovsky Restaurant ise Rus mutfağından lezzetler sunar. Ayrıca Tallinn’de krep oldukça meşhur bir yiyecektir. 29 farklı krep çeşidi ile hizmet veren Kompressor restoran bölgenin en çok tercih edilen mekanları arasında yer alır.