Taş Ormanı Madagaskar, şöyle ilginç bir yere gideyim yurt dışında olsun. Uzak ya da yakın fark etmez yeter ki şimdiye kadar görmediğim doğa harikalarını göreyim. Hayatıma yeni kapı açacak bir gezi olsun diyebileceğiniz bir gezi için Taş Ormanı, Madagaskar’a gitmenizi öneririz. Gerçekten böyle bir deneyime ve değişikliğe ihtiyacım var diye düşünüyorsanız fakat hala nereye gitmeniz gerektiğine karar veremediyseniz biz size yardımcı olalım. Öyle bir yer var ki eşi benzeri yok. Büyük bir bölümü henüz daha keşfedilmemiş. Burası Madagaskar’da ki Taş Ormanı. Dünya gözüyle görülmeye değer harika bir cennet. Kararınızı verdiyseniz bakalım Türkiye’den Madagaskar’a nasıl gidiliyor? Bu ülke nasıl bir yer? Buraya gittiğinizde nerelerde konaklayabilirsiniz? Siz bu soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen satırlarında bulacaksınız. Buyurun okumaya devam edin.

taş ormanı madagaskar, Taş Ormanı Gezi Rehberi/Madagaskar

Taş Ormanı Madagaskar Ulaşım

Madagaskar Türkiye vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasındadır. Buraya gidebilmek için ilk önce bu işlemleri halletmeniz gerekmektedir. Madagaskar’a Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlar sonrasında varabilirsiniz. Türkiye’nin İstanbul ve Ankara şehirlerinden Madagaskar direkt uçuş bulunmaktadır. Bu uçuşlar Antananarivo’ya yapılır. Uzun ve yorucu bir yolculuktur ama ada topraklarına adım atar atmaz bu yorgunluğu anında unutursunuz. Çünkü buna değdiğini Madagaskar’a vardığınız anda hissedeceksiniz.

taş ormanı madagaskar, Taş Ormanı Gezi Rehberi/Madagaskar

Taş Ormanı Madagaskar Hakkında Bilgiler

Madagaskar dünyanın dört büyük adasıdır. Afrika Kıtasına bağlı bir ada ülkesidir. Bu ülke doğal güzellikleri ile ünlüdür. Madagaskar da bulunan Taş Ormanları muhteşem bir doğa harikasıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilen Taş Ormanları Madagaskar adasının batısındaki Melaky de bulunmaktadır.

Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonunda yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde meydana gelmiştir. Bu orman oldukça keskin ve sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşmaktadır. Günümüzde orman Milli Park olmuştur ve koruma altındadır. Burası sanki başlı başına bir ada gibidir. Taş ormanlarında yaşayan türlerinin yüzde doksanı dünyanın başka hiçbir yerinde göremezsiniz. Bu ormanın büyük bir bölümü henüz keşfedilmemiştir. Burada bulunan ıslak mağaralar hayvan ve bitkilere sığınak olurken insanları da kendinden uzak tutmaktadır. Buna aralarda sık sık yeni türler keşfedilmeye devam etmektedir.

taş ormanı madagaskar, Taş Ormanı Gezi Rehberi/Madagaskar

1990’da keşfedilip 2005’te John Clese’nin adı verilen uzun bacakları ile Lemurlar da bunlardan biridir. Madagaskar’da yaşayan ve tarih müzesinde biyolog olarak görev yapan Steven Goodman bu bölgeyi cennet içerisinde bir sığınak diye tanımlıyor. Madagaskar’ın Taş Ormanları, yeryüzünde biyolojik hazineler barındıran yerlerden biri. Tek yapmanız gereken içine girip şöyle bir bakmanız diyen biyolog işin en zor kısmı da bu zaten diye ekliyor.

Madagaskar dilinde ”çıplak ayakla yürünmeyen yer” anlamına gelen Taş Orman gerçekten çok keskin kayaları bünyesinde saklıyor. Bu kayalara en ufak bir temasımız bile derin yaralar almanıza neden olabilir. Burası kurak bir yer. Bu ormandaki canlı yaşamı kuraklığa dayanabilen ya da tepelerle kanyon arasında hareket edebilenlerle sınırlıdır. Bu orman Madagaskar’ın 1550 kilometre karelik bir alana yayılmıştır. Ormanın dört bir yanını saran keskin kireç taşları buraya sanki dokunulmazlık getirmiştir.

taş ormanı madagaskar, Taş Ormanı Gezi Rehberi/Madagaskar

Taş Ormanı Madagaskar Konaklama

Madagaskar’a gelip keşfedilmemiş taş ormanlarını gezip konaklayacak yer arıyorsanız eğer işte size birkaç tavsiye;

L’Heure Bleue

Madagaskar’da ki otellerin “en kalitelisi” unvanını korur. Havuzu manzarası ve temiz odaları ile bir numara oluşunun hakkını veren otelde sunulan hizmetler kalite standartları üzerindedir.

Hotel Coco Lodge

Konforlu odaları, yüzme havuzu ve restoranı ile talep gören oteller arasındadır.

taş ormanı madagaskar, Taş Ormanı Gezi Rehberi/Madagaskar

Anjamarango Beach Resert

Otel, açık büfesi, lezzetli yiyecekleri, temiz ve manzaralı odaları, fitness salonu ve bünyesinde düzenlediği gerek su sporları gerekse bisiklet turları ve aktiviteleri ile tatilinize renk katacaktır.

Sizin seçiminiz, sizin tercihiniz şimdiden iyi tatiller.