Tekirdağ Marmara bölgesinin Trakya kesiminde yer alan Türkiye’nin turistlik bir şehridir. Türkiye’nin en kalabalık 23. şehri konumunda bulunan Tekirdağ’da 2016 TUİK verilerine göre ortalama 972.875 kişi ikamet etmektedir. Marmara Denizi’nin yanı sıra Karadeniz kıyısında da yeri bulunan Tekirdağ, her iki denizde de kıyısı bulunan altı şehirden biri olma özelliğine sahiptir. 2014 yerel seçimlerinin ardından “Büyükşehir” unvanına sahip olan Tekirdağ’ın bünyesinde 11 ilçe bulunmaktadır. Marmara Ereğlisi, Çerkezköy, Çorlu, Saray, Şarköy, Malkara, Muratlı, Hayrabolu olmakla birlikte 2014 seçimlerinin ardından Ergene, Süleymanpaşa ve Kapaklı’da şehrin yeni ilçeleri arasında yer almıştır.

Tekirdağ, Tekirdağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Hakkında

Tekirdağ küçük bir şehir olmasına rağmen merkezinde ve çevresinde gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Genellikle Kumbağ, Şarköy ve Uçmakdere yemyeşil doğal ormanları ve gök mavisi denizi ile yaz ayları boyunca turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Tekirdağ’ı gezerken hem tarihi hemde doğal güzellikleri aynı anda yaşayıp, görebilirsiniz. Trakya mutfağının eşsiz lezzetlerini tadarak yolculuğunuzu unutulmaz bir hale getirebilirsiniz. Tekirdağ’a İstanbul’dan günü birlik gelebilme imkanına sahip olabilseniz de bu muazzam şehri doyasıya gezebilmeniz için yaklaşık 2 gece kalmanızı tavsiye ederim.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ’ın tarihine daha yakından tanıklık etmek ve geçmiş zamanlara ait izleri keşfetmek isterseniz şehirdeki en iyi müzeler arasında olan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne uğramanız yeterli olacaktır. M.Ö 4500 yıllarından günümüze kadar yapılan arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilmiş kalıntıların sergilendiği müze, 1992 yılında hizmete açılmıştır. Tarih öncesi zamanlara ait mızraklar, savaş silahları, süs eşyaları ve madeni paraların yanında Tekirdağ yöresini simgeleyen kadın ve erkek elbiseleri ve el işlemeli eşyaların sergilendiği bir müzedir. Müze bahçesinde Roma ve Bizans Dönemi’ne ait mezar taşları, Helenistik, Sütunlar ve Osmanlı Dönemine ait kitabeleri görebilmeniz mümkün. Üç kattan oluşan binanın bahçesinde bir kısmı ziyaretçilerin dinlenebilmesi için tasarlanmış oturma yerleri mevcuttur. Bir dönem Vali Konağı olarak da kullanılan müzeyi pazartesi günleri hariç mesai saatleri içerisinde ücretsiz gezebilme imkanına sahipsiniz.

Tekirdağ, Tekirdağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rakoczi Müzesi

Tekirdağ ziyareti sırasında mutlaka görmeniz gereken bir diğer müze ise şık tasarımı ile Osmanlı konağı olan Rakoczi Müzesidir. Marac Prensi II Frenc Rakoczi’nin 1720 ile 1735 yılları arasında konakladığı ev Macar Hükümeti tarafından satın alınarak 1932 yılında müzeye çevrilmiştir. Avustralya’lılara karşı Macar ayaklanmasının başında yer alan Rakoczi. Yenilgiye uğrayınca Osmanlı Devletine sığınmak zorunda kalmıştır. Son nefesine kadar Tekirdağ’da kalan Rakoczi bu zaman içerisinde 24 farklı evde yaşamıştır. Ne kadar da yaşadığı evler bir araya getirilip konak görüntüsü verilmeye çalışılsa da günümüze kadar sadece bu konağın yemekhane kısmı ulaşmayı başarmıştır. Müzede Rakoczi’nin şahsi eşyaları, yağlı boya resimleri ve o dönemlere ait belgeleri görebilirsiniz. Süleymanpaşa ilçesinin Barbaros caddesinde yer alan müzeyi pazartesi günleri hariç her gün mesai saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 3 TL olup müze içerisinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır.

Tekirdağ, Tekirdağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi, Tekirdağ’da gezilmesi gereken başka bir önemli müzedir. 1840 yılında Tekirdağ’da doğan ünlü şair Namık Kemal’ın anısına Tekirdağ Belediyesi ve Namık Kemal Değneği’nin çabalarıyla. 19 yüzyıldan kalma aslında bir Osmanlı evi olan bu yer restore edilerek Namık Kemal Evi adını almış ve 1993 yılında ziyarete açılmıştır. Gerçekte yaşadığı ev geçirdiği yıllara yenik düşerek yıkıldığından dolayı fotoğraflarından esinlenerek birebir inşa edilen bu evin içerisinde vatan şairine ait belgeler ve eserlerin yanı sıra bir çok resim ve tabloları da görebilmeniz mümkündür.