İsrail’in en büyük ikinci kenti olma özelliğini gösteren Tel Aviv, 1909 yılında bir liman kenti olarak kurulmuş ve günümüzde ülkenin ekonomik açıdan önemli bir şehir haline gelmiştir. Ayrıca Ortadoğu’nun ekonomik açıdan en büyük ikinci şehri olma özelliğini gösterir.

Tel Aviv, doğu ile batı kültürünün bir arada yaşandığı önemli şehirlerden biridir. Bunun yanında bitmek bilmeyen bir gece hayatına sahip olan şehirde gece kulüplerinden barlara kadar pek çok farklı tarzda eğlence sunan mekanlar bulunur.

Tel Aviv Gece Hayatı

Gece hayatının dünyaca ünlü olduğu Tel Aviv, barları, gece kulüpleri ve pubları ile öne çıkar. Gece kulüplerinde gecenin geç saatlerine kadar eğlence deva eder. Renkli bir gece hayatının olduğu şehirdeki gece kulüpleri Rotschild Caddesi’nde bağlanmış olan sokaklar ve aynı zamanda liman çevresinde toplanmıştır. Ayrıca şehrin merkezinde ise çeşitli gece kulüpleri ve barların olduğunu söylemek mümkündür.

Rotschild 2 geceye başlamak için oldukça etkili seçeneklerden biri olabilir.  İç dizaynı ile ilgi çekici bir mekan olmasının yanında genelde saat 23:00’dan sonra kalabalıklaşmaya başlar. “Asla Durmayan Şehir” olarak adlandırılan Tel Aviv, özellikle hafta sonlarında yoğun bir kalabalık içerisine girer. Şehri ziyaret eden yerli halk ve turistler gece kulüplerinde düzenlenen partiler ile sabahın erken saatlerine kadar devam eder.

Tel Aviv, Tel Aviv, İsrail

Kuli Alma şehrin en iyi gece kulüplerinden biridir. Dans ve canlı müziğin ön plana çıktığı kulüpte, aynı zamanda DJ performansları da sergilenir. Tel Aviv’in en büyük gece kulübü ise The Block olarak karşımıza çıkar. İsrailli gençler tarafından tercih edilen bu mekan, yeraltında bulunan bir gece kulübü olma özelliği gösterir. DJ performansları ile eşsiz bir gece geçirmek ve sabahlara kadar eğlenmek mümkündür.

Diğer yandan Noho Club de şehrin en kalabalık mekanlarından biri olarak gösterilir. Oldukça büyük bir ilginin olduğu gece kulübü, pazartesi ve Çarşamba günleri saat 22:00’dan saat 04:00’a kadar eğlence imkanı sunar. Gece kulübünce özellikle İsrailli genç kızları görmek mümkündür.

Gece hayatının önemli bir yerinde yer alan Beit Maariv ise house ve tekno müzik konusunda öne çıkan mekanlardan biridir. Oldukça büyük bir gece kulübü olmasının yanında her gece doludur. Bitmek bilmeyen partilerin düzenlendiği gece kulübünde her gece sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder ve özellikle turistlerin tercih ettiği bir eğlence merkezi olma özelliği taşır.

Tel Aviv, Tel Aviv, İsrail

Tel Aviv Festivalleri

Tel Aviv, festivalle açısından çok geniş bir yelpaze sunmasa da birtakım festivallere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genelde gece hayatı ile öne çıkan şehirde, yılın belirli zamanlarında kutlanan festivaller aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Gay Pride – 13 Haziran
  • Tel Aviv İnovasyon Festivali – 6 -12 Eylül
  • Tel Aviv Tango Festivali – Mayıs
  • Tel Aviv Spirit Film Festivali – 22 – 24 Ekim

Bunların yanı sıra şehirde çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Favori kutlamalardan biri olan Hannukkah tam olarak 8 gün kadar sürer ve mumların yakılması ile kutlanır. Etkinlikte her gün ayrı bir mum yakılır.