Teqitigolpa/Honduras yurt dışı tatili yapayım ama gideceğim yerde deniz ve güneş ahenkle dans etsin isterseniz tam sizlik bir yer. Teqitigolpa/Honduras öyle güzel, öyle farklı bir yer ki ben bu dünyada cenneti gördüm diyebilirsiniz. Size bugünkü yazımızda tanıtacağımız Teqitigolpa/Honduras tam aradığınız o cennet köşesidir. Gökyüzünün denizin güneşin ve doğanın elinin güzel halini burada bulacağınız garanti. Siz kararınızı verdiniz mi? O zaman Türkiye’den bu şehre nasıl gidilir bakalım bu şehir nasıl bir yer, eğer buraya giderseniz nerede konaklayacağız diye düşünmeyin. Biz sizin için araştırdık buyurun anlatalım.

Teqitigolpa/Honduras, Tequtigolpa Gezi Rehberi / Honduras

Tequtigolpa / Honduras Ulaşım

Teqitigolpa/Honduras Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Ülkemizden Teqitigolpa/Honduras’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ nin Panama City, Houston Miami ve Atalanta şehirlerinden aktarmalı olarak gidilebilir ya da İspanya’dan aktarma yapabilirsiniz seçim size kalmış.

Teqitigolpa/Honduras, Tequtigolpa Gezi Rehberi / Honduras

Tequtipolta / Honduras Hakkında Bilgiler

Honduras’ın başkenti olan Togitubolta tam ortasında Honduras tepelerini barındırmaktadır. Mayalardan kalma eski kalıntılara sahip olan başkentte tarihte zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. İspanyol kolonilerinin de bulunduğu şehir ülkenin en kalabalık yeridir. Sahilleri ve keşfedilmemiş ormanlarıyla tam bir tatil cennetidir. Ülkenin kuzeyinde dünyanın en büyük yağmur ormanları Rio Ployontono Biyosfer bulunur. İspanyol mimarisinden izler taşıyan katedralleri dağlık bölgesindeki Gracias yerleşkesi ve mükemmel bulut manzaraları ile hayatınıza değişik bir anı katacak şehir tam gezilecek bir yerdir.

Kristof Kolomb’un 1502 yılında keşfettiği ülkeyi İspanyollar 1821′ e kadar kendi kolonileri haline getirmişlerdir. Ancak 1870 nereye gelindiğinde uluslararası ticaret ve yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Ülkede tropik meyve ticareti başlamış demir yolları inşa edilmiştir. 1990’ lar da turizm bakımından kendini tanıtma ve yavaşlayan ülkede 2009 senesinde yapılan darbe ülkenin ekonomik olarak çökmesine ve fakirleşmesine neden olmuştur. Hala toplumsal refaha ulaşma çabaları ülkede devam etmektedir.

Teqitigolpa/Honduras, Tequtigolpa Gezi Rehberi / Honduras

İşsizlik oranının bir hayli yüksek olduğu Honduras’da turizm en önemli gelir kaynağıdır. Demir yolları hava alanları ve limanlar ulaşımda büyük öneme sahiptir. Ülkede gümüş, altın, çinko ve demir mineralleri bulunur. Başta buz olmak üzere tropik meyve ve şeker kamışı ihracatı yapılmaktadır. Bu ihracatlar ülkenin önemli gelir kaynaklarındandır. Tekstil bakımından da gelişmiş olan Honduras günümüzde yeni yeni kaldırmaya başlamıştır.

Başkent Teqitigolpa/Honduras’ da San Isidro pazarında ahşap olması işlerinin yanında deri işlemeciliği de yapılır. Burada ahşap ve deniz kabuklarından el yapımına kadar birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizinden yapılan çeşitli sürprizler de dikkatinizi çekebilir.

Teqitigolpa/Honduras, Tequtigolpa Gezi Rehberi / Honduras

Kolonyal mimariye sahip şehrin hem yokuş hem de düz alanları bulunmaktadır. Şehri yürüyerek gezmek mümkündür. Bu başkent küçük bir şehirdir. O yüzden gezilebilecek yerleri birkaç tanedir. Los Dolares Kilisesi, San Francesco Kilisesi, Museo Porola IndentidadMocional Museo, Arqueologio…gibi.

Şehirdeki Aziz Mikoel katedrali ise Roma Katolik kilisesine bağlıdır. 1782 yılında açılan katedral görülmeye değer bir mimari yapıya sahiptir. Pargue La Leona şehir merkezindeki bu eski mahalle antik çekim merkezlerindendir. Mahalle ile aynı adı taşıyan parkta görülmeye değerdir. Parkın içinde hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar yer alır. Ayrıca parkın harika bir manzarası vardır. Parque El Picocho farkında ise devasa İsa heykeli ile karşılaşırsınız. Park şehrin yüksek Tepelik bölgesinde yer aldığı için bu heykel başkentin her yerinden görülebilir.

Tequcigolpa / Honduras Konaklama

Eğer Honduras’ ın başkenti bu güzel şehirde iseniz ve konaklayacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç öneri;

Cobonos Los Encinos: Şehrin beş yıldızlı otelidir. Temiz ve bakımlı odaları sınırsız hizmetleri ile sizi etkileyecek konaklama yerlerindendir.

Teqitigolpa/Honduras, Tequtigolpa Gezi Rehberi / Honduras

Palmira Hostel: Uygun fiyatlı temiz ve sakin bir oteldir. Sessiz wi-fi bağlantısını kullanabilirsiniz.

Holiday Inn Express Tequcigolpa: Ücretsiz kahvaltı ve wi-fi dikkatinizi çekebilir.

Hotel Honduras Maya: Şehrin en çok rezervasyon alan otelidir.

Tercihi size bırakıyoruz.