Tiran Arnavutluk’un başkenti, en büyük şehri ve aynı zamanda siyasal, kültürel ve ekonomik gibi alanlarda ülkenin kalbidir. Her geçen yıl daha fazla turist ağırlamaya başlayan Tiran turistlerin uğrak noktasıdır. Tiran ilk kurulduğu zamanlar küçük bir kasabaymış fakat zamanla büyüyüp gelişerek önemli bir ticaret merkezi halini almış. Tiran, Balkanlar’ın en önemli şehirlerinden biri, ziyaret ederseniz çok beğeneceğinizi umuyoruz.

Tiran Gezilecek Yerler

Turistlerin oldukça ilgisini çeken Tiran şehri doğal güzellikleri ve yapılarıyla görülmeye değer.

İskender Bey Heykeli; Tiran’ın tam merkezi konumunda bulunan bu heykel şehrin kurucusu olan İskender Bey’in anısına dikilmiştir. İskender Bey heykeli Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşımaktadır. Heykelin yer aldığı meydan İskender Bey Meydanı olarak isimlendirilmiştir. Bu meydandan gezeceğiniz birçok noktaya rahatlıkla ulaşım sağlamanız mümkün. Gezilerinize bu noktadan başlamanızı ve burayı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Tiran Ulusal Tarih Müzesi; görkemli mimarisi ve içerisinde barındırdığı değerli koleksiyonlarla büyük ilgi gören bir müze. Tiran tarihinin yanı sıra Arnavutluk tarihini de yansıtan Arnavutluk’un en büyük müzesi niteliğinde. Oldukça fazla eser bulunduran zengin bir müze ve içerisinde 3000den fazla eser yer alıyor. En zengin eserlerin yer aldığı bölüm İlkçağ eserlerinin sergilendiği kısım ve bunun yanı sıra 8 bölüm daha bulunuyor. Müzede en çok ziyaret edilen bölümler Osmanlı dönemine ait olan haritalar ve el yazması eserlerin bulunduğu bölüm.

Tiran, Tiran, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Tiran Ulaşım

Türkiye’den Tiran Rahibe Terasa Havalimanı’na 1saat 5 dakika kadar süren bir direkt uçuş mevcuttur. Havaalanından şehir merkezine havaalanı servisleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a girişte vize alması gerekmemektedir.

Tiran, Tiran, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Tiran’da Konaklama

Tiran’da bütçenize uyum sağlayabilecek birçok konaklama seçeneği mevcut. Şehir merkezinde konaklamanız birçok gezi noktasına kolayca ulaşmanıza yararlı olacaktır.

Hotel Austria; meydana yakın bir konumdadır. Otelde bir adet bar mevcuttur ve birçok odanın bahçe manzarası vardır.

Rogner Hotel; şehirde tercih edeceğiniz en lüks ve konforlu otellerden biridir.

Bunlar dışında konaklayabileceğiniz oteller;

  • Freddy’s Hotel
  • Capital Tirana Hotel
  • Centrum Hotel

Tiran, Tiran, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Tiran Festivalleri

Tiran şehrinden her yıl festival severlerin katılabileceği değişik festivaller düzenleniyor. Bu festivallerden biri Tiran Uluslararası Film Festivali. Festivalde öğrenci yapımı filmler de dahil olmak üzere dünya çapında gelen filmler yarışıyor. Denk gelirseniz mutlaka katılmanızı tavsiye ediyoruz. Katılabileceğiniz bir diğer festival Tiran Uluslararası Gitar Festivali’dir. Müziğe meraklı insanların yoğun ilgi gösterdiği festivalde dünyanın dört bir yanından gelen gitar sanatçıları yarışıyor.

Tiran Gece Hayatı

Tiran’da oldukça aktif ve hareketli bir gece hayatı var. Burada eğlence anlayışınıza ve bütçenize uyum sağlayabilecek bir mekan bulmanız mümkün çünkü fazla seçeneğiniz var. Merkezde yer alan mekanlara ulaşım oldukça kolay. Parlamento binasının civarında bulunan mekanlar lüks ve geniş mekanlardır. Eğlenmek için hafta sonlarını tercih etmeniz daha uygun çünkü bazı mekanlar hafta içleri kapalı oluyor. Hafta sonları eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.