Uzakdoğu’nun en önemli şehirlerinden biri olan tokyo, gerek kültürel yapısı gerekse tarihi mimarileri ile ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Müzeleri, tapınakları ve geniş parkları ile Japonya’nın önde gelen şehirler arasında yer alır.

Tokyo, büyük okyanusta bulunan bir ada ülkesidir. Bunun yanında gece hayatı ve eğlence kültürü ile ön plana çıkan tokyo, sahip olduğu bu özellik ile pek çok turisti kendine çeker. Farklı bölgelere ayrılan şehrin her bir bölgesinde oldukça renkli ve canlı bir gece hayatı yaşanır.

Tokyo Festivalleri

Japonya’nın popüler şehirlerinden biri olan Tokyo, çeşitli festivalleriyle de öne çıkan bir şehir olma özelliği taşır. Şehir bünyesinde gerçekleştirilen pek çok festivale yerel halk başta olmak üzere şehri ziyarete gelen turistlerde büyük bir katılım sağlar. Tokyo bünyesinde düzenlenen festivaller ve etkinlikleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Tenjin Matsuri – 24 – 25 Temmuz
 • Aizen Festival – 30 Haziran-2 Temmuz
 • Sumiyoshi Masturi – 30 Temmuz – 1 Ağustos
 • Cherry Blossom Festivali – Mart’ın son cumartesi günü başlar iki hafta kadar devam eder
 • Sumiyoshi Festivali – 22 Nisan
 • Hanami Festivali – Mart ve Nisan
 • Golden Week – Mayıs
 • Bon Festivali – 13 – 15 Temmuz

Tokyo, Tokyo, Japonya

Bu festivaller arasında öne çıkan Cherry Blossom Festivali, yani Kirazların Çiçek Açması Festivali’dir. Mevsim boyunca süren bir festival olmasının yanında parklara yeşil fenerler yerleştirilir. Ayrıca festival sırasında tezgahlarda mevsimsel yiyecekler satılır ve yine hatıra amaçlı çeşitli eşyalar satışa sunulur. Cherry Blossom Festivali’nin kutlanma zamanı ise genelde Mart ayının son cumartesi gününe denk gelir. Festival başlamasının ardından 2 hafta kadar devam eder ve bu süre boyunca festival kapsamında pek çok yerli ve yabancı turistin katılı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir.

Tokyo Gece Hayatı

Renkli bir gece hayatına sahip olan Tokyo, Shinjuku, Shibuya, Ginza ve Roppongi gibi bölgelerinde bunu iyice hissettirir. Shinjuku bölgesinde genel olarak restoranlar, gece kulüpleri, masaj salonları ve barlar yer alır.  Bunun yanında ülkenin en büyük Red Light District’i de yine bu bölgede bulunur.

Şehrin Shibuya bölgesi ise genelde gençlere hitap eden gece kulüpleri, dans salonları ve barlardan oluşur. Ayrıca bu barlarda canlı performanslar sergilenir. Caz kulüpleri de aynı şekilde Shibuya bölgesindedir.

Tokyo, Tokyo, Japonya

Roppongi bölgesi ise hareketli gece yaşamı ile turistlerin ilgisini çeker. Şehri ziyaret eden turistler genelde bu bölgeyi tercih eder. Ayrıca şehir bünyesinde en popüler eğlence mekanları ise aşağıdaki gibidir;

 • Tokyo Pub Crawl
 • Blue Note
 • The Room
 • Mistral Blue or Train Bar

Tokyo’da özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri oldukça eğlenceli ve bir o kadar da çılgın partiler yapılır. Eğlence hayatının farklı kısımları olmasının yanında ucuza bira içmek isteyenlerin en bilindik adresi Hub’lardır. Ayrıca Hub’larda Çarşamba günleri içkilerin fiyatları yarıya iner.

Diğer yandan gece kulüplerinin pek çoğunda giriş ücretlidir. Kulüplerin giriş ücreti ise ortalama 1000 yen civarındadır. Ayrıca eğlence mekanlarında saat 23’e kadar aynı ücrete sınırsız içki içme imkanı sunulur. Şehirde bulunan Girls Bar’lar da fiyat açısından yüksek olsa da eğlencenin hat safhaya ulaştığı mekanlar arasında yer alır.