İnanılmaz bir mimari eser görmek istiyorsanız ağaçtan yapılmış antik binaları şaşırtıcı tasarımları ile tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuk yapmak niyetinde iseniz bugünkü yazımız, size yardımcı olacaktır. Bugün size gezip görmeniz için önereceğimiz tarihi kilise büyük ilginizi çekeceğinden eminiz. Yurt dışında ama çok uzak olmayan komşu bir ülkededir. Rusya’da bulunan Transfiguration Kilisesinden bahsediyoruz. Şimdiye kadar görmediğiniz bir mimari yapıya sahip olan kilise inanın sanat ufkunuzu genişletecek. Gitmeye karar verdiyseniz bakalım Türkiye’den Rusya’ya nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer? Buraya gittiğiniz zaman nerelerde konaklayabilirsiniz? Yazımızda bunları sizler için araştırdık.

Transfiguration Kilisesi, Transfiguration Kilisesi Gezi Rehberi

Transfiguration Kilisesi/Kizhi Rusya Ulaşım

Rusya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt uçuşlar vardır. Bu uçuşlar; Anopa, Astrakhan, Belgrad, Cheboksory, Chelyobinsk, Ekaterinburg, Kaliningrad, Kazan, Kontimonsiyski, Kursk, Makhackala, Magnitogarsk, Mineralnya, Moskova, Penza, Rostov, Samara, Sochi, St Petersburg, Stovropal, Surgut, Syktyvkar, Tombov, Ufa, Usink, Vladikçukoz, Voronez kentlerine yapılmaktadır.

Transfiguration Kilisesi, Transfiguration Kilisesi Gezi Rehberi

Transfiguraton Kilisesi/Kizhi, Rusya Hakkında Bilgiler

Kilisenin bulunduğu Kizhi Adası Rusya’da yer alan Avrupa’nın en büyük 2. gölü olan Onega Gölünde yer almaktadır. Bu ada Rusya’nın en turistik yerlerindendir. Adanın tamamı açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. 82 adet ahşap mimari eser bulunur. Bu eserlerin yanı sıra ada üzerinde ufak bir de kırsal yerleşim bulunmaktadır. Ada Kuzey Rusya kültürüne dair önemli tarihi eserlerin eşsiz mimarisi ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatır. Efsaneye göre Transfiguration Kilisesi sadece balta kullanan bir marangoz tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin yapılmasında sadece 30 metre boyundaki yabani çam ağaçları kullanılmıştır. Kilisenin yapımındaki en ilginç olaylar parçaların birbirine tutulmasında çivi ya da başka bir yöntem kullanılmamış olmasıdır. Yapımında kullanılan ağaçlar ise büyük ihtimalle kıta bölgesinden taşınmıştır. Çünkü adada bu ağaç türü bulunmamaktadır.

Transfiguration Kilisesi, Transfiguration Kilisesi Gezi Rehberi

UNESCO 1990 yılında bu yapının hem tarihi hem kültürel değerini kabul edip kilisenin bulunduğu bölgeyi ve yakındaki tarihi eserleri Dünya Mirası Sit alanı ilan etti. Bu kilise adada bulunan en önemli tarihi eserdir. Gömülü 22 kubbeye sahiptir. Kilise yaklaşık 37 metre yüksekliği ile dünyanın en göz alıcı yapılarından biridir. İçinde 17. ve 18. yüzyıllar arasında yapılan altın figürler bulunmaktadır. Bu yapının hemen yanında Şefaat Kulesi bulunur. Dokuz kubbeli ve sekizgen bir saat kulesinden meydana gelmiştir.

Transfiguration Kilisesi, Transfiguration Kilisesi Gezi Rehberi

Nadir bulunan tamamen el yapımı ve ahşap malzemelerden inşa edilen kilise şimdiye kadar gördüklerinizden çok farklıdır. Bu yapıyı ziyaretinizde bambaşka duygular kaosuna düşeceksiniz. Gerek yapı malzemeleri, gerek yapım şekli, gerekse mimarisiyle dünya gözüyle görülmeye değer tarihi eserlerden en önemlileri arasındadır. Adaya adım attığınızda Kizhi’nin zaten başlı başına bir tarihi adam olduğunu fark edeceksiniz. Tamamen tahtadan yapılmış eserler sizleri bambaşka alemlere sürükleyecektir.

Transfiguration Kilisesi/Kizhi,Rusya Konaklama

Eğer Transfiguration Kilisesini görmek için Kizhi’de iseniz ve konaklayacak bir yer arıyorsanız sizin için önerebileceğimiz bir kaç otel var.

Guest House Kizhanin: Gölün kıyısına yakın ahşaptan yapılmış bir oteldir. Düzenli ve temiz odaları buradaki tarihi eserlerin yapısı ile ahenkli mimarisi otele diğerlerinden farklı bir ayrıcalık katar. Ayrıca odaların kendine özgü mutfağının da bulunması, ziyaretçilerin memnun olmalarına neden olan otel koşullarındandır. Bu otel ve bulunduğu konum kafa dinlemek isteyen ziyaretçiler için inanılmaz uygundur.

Transfiguration Kilisesi, Transfiguration Kilisesi Gezi Rehberi

Bristol Hotel: En ekonomik otellerden bir tanesidir. Gerek bilet, gerek gezmede çok para harcadım. Uygun fiyatlı bir otel arıyorum, diyorsanız tam size göre bir konaklama merkezidir. Odaları temiz ve düzenlidir. Personeli, müşteri memnuniyetini en önemli ilkesi olarak kabul etmiştir.

Arthor Boutigo Hotel: Küçük ama iyi hizmetler sunan güvenli bir konaklama merkezidir. Temiz düzenli ve manzaralı odaları ile her yıl birçok ziyaretçi burada kalır.

Sizin seçiminiz, sizin tercihiniz. İyi tatiller.