Trondheim, Norveç’in en renkli şehirleri arasında yer alır. Ayrıca ülkenin en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. 997 yıllarında Vikinglerin ticaret noktası olma amacıyla kurduğu şehir, 1212 yılında şehirleşme göstererek Norveç’in o yıllardaki başkenti olmuştur.

Trondheim şehri kültürel açıdan oldukça gelişmiş bir ülkedir. Bunu kurulduğu günden bu yana üzerinde ortaya çıkan gelişmelere borçludur. Şehre kalan kültür mirası günümüze kadar ulaşmış ve küçük bir şehir olarak görülmesine karşın heyecanını hiçbir zaman yitirmemiştir.

Trondheim, Trondheim, Norveç

Trondheim / Norveç Ulaşım

Trondheim’a ulaşımda genellikle havayolu ulaşımı tercih edilir. Ancak şehre aktarmasız olarak uçmak mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle Oslo ya da Amsterdam’a giden uçaklardan birini tercih etmek ve daha sonra ulaşılan yerden Trondheim Havalimanı’na inilmesi gerekir. Türk Hava Yolları ile 4 saat süren bir yolculuktan sonra Oslo Gardermeon Havalimanı’na inilir ve bunun ardından Trondheim Vaernes Havalimanı’na uçulur. Bu uçuşun ortalama bilet fiyatı 2200 TL civarlarında karşımıza çıkar.

Trondheim, Trondheim, Norveç

Şehir içi ulaşım tam olarak tüm şehri kapsayan bir otobüs ağı ile sağlanır. Geç saatlere kadar çalışan otobüsler ile şehirde istenen herhangi bir noktaya ulaşmak oldukça kolaydır. Ancak gece saatlerinde bilet fiyatları iki katı ücretle ödenir. Otobüslerin yanı sıra tramvaylar da yine şehir içi ulaşıma katkı sunan toplu taşıma araçlarıdır.

Trondheim / Norveç Hakkında Bilgiler

Zengin kültürü ve tarihi ile yıllar boyu varlığını sürdüren Trondheim, sanat, kültür, tarih, gece hayatı ve doğal güzellikleri ile her yıl önemli derece turist akınına uğrar. Sahip olduğu liman gerçekleri konuşmak gerekirse Venedik’i bile geride bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Liman kenarında yer alan rengarenk evler göz kamaştırıcı bir tablo ortaya koyar. Bu evler suyun altına çakılmış olan kazıklar üzerine yapılmış ve tamamen ahşap olarak inşa edilmiştir. Tabi burada ortaya çıkan başka bir görsel şölen ise evlerin siluetinin su üzerine vurmasıdır.

Trondheim, Trondheim, Norveç

Pek çok aktivite ve festival ile konuklarına eğlenceli anlar yaşatan şehrin gece hayatı ise oldukça hareketlidir. Eğlence kulüplerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin devam ettiği görülür. Şehrin en turistik yerlerinden biri 900 yıldır ayakta kalmayı başaran Nidaros Kilisesi’dir. Bu kilise Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olma ünvanını taşır. Bunun yanı sıra şehirde birçok turistik mekan bulunur. Geniş bir yelpazede karşımıza çıkan bu yerler yılın he mevsimi ziyaret edilen bir şehir olmasını sağlamıştır. Aşağıda sizler için Trondheim gezilecek yerler listesini hazırladık. Bu listeden nelereleri gezebileceğinizi görebilirsiniz.

 • Nidaros Katedrali
 • Trondheim Limanı
 • Pazar Alanı
 • Munkegata
 • Archbishop’s Palace and Museum
 • Ulusal Dekoratif Sanatlar Müzesi
 • Stiftsgarden
 • Norveç Kraliyet Bilimleri ve Edebiyatı Topluluğu
 • Ringve Müzesi
 • Munkholmen
 • Fjellseter Grakallen

Trondheim, Trondheim, Norveç

Trondheim / Norveç Konaklama

Trondheim otel fiyatları biraz yüksek olsa da aranan her kriterde konaklama imkanı bulmaya yardımcı olur. Şehirde sokaklar ve caddeler üzerinde çeşitli oteller ile karşılaşmak mümkündür. Önemli olan şehri keşfetmeye başlamadan önce her yere kolay ulaşılabilecek bir otelde konaklamaktır. Şehirde en ideal konaklama yerleri arasında Kongens Gate, Sondre Gate, Prinsens Gate ve Dronningen Gate caddeleri yer alır. Bu caddeler üzerinde uygun fiyat ve hizmet kalitesi yüksek oteller kolaylıkla bulunabilir.