Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alan Ulubey Kanyonu, birbiri ardına devam eden birçok yan kanyonlardan meydana gelir. 2013 yılında tabiat parkı ilan edilmiş ve zamanla daha çok bilinen bir yer haline gelerek yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gösterilen mekanlardan biri olmuştur.

Ulubey Kanyonu, aynı zamanda dünyanın en büyük 2. Kanyonu olma özelliğine sahiptir. ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon’un ardından 2. Sırada gelen Ulubey Kanyonu, Ulubey ve Banaz çayları boyunca devam eder ve ardı ardına gelen birçok kanyonun oluşmasından meydana gelir.

Ulubey Kanyonu Tarihi

Ulubey Kanyonu, yaklaşık olarak 45 km uzunluğa sahiptir. Kanyon derinliği ise 50 – 170 m arasında değişmekte ve granit ve kumtaşı gibi sert kayalardan oluşmuş bir zemin içermektedir. Uşak ilinde turizm açısından büyük bir öneme sahip olan kanyonun gerekli temizleme çalışmalarının yapılmasının ardından doğa turizmine kapılarını açması beklenmektedir.

Ulubey Kanyonu, Ulubey Kanyonu

Ulubey Kaymakamlığının girişimleri sayesinde 2015 yılında ziyarete açılan ve özel bir cam teras ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatan Ulubey Kanyonu, cezbedici manzarası ile heyecan dolu dakikaların yaşanmasına olanak sağlar. Doğal bir güzelliğin ön plana çıktığı kanyonda 135 m2’lik bir cam teras mevcuttur.

Ulubey Kanyonu Ulaşımı

Kanyon, Uşak’ın Ulubey ilçesinin Dilaver Mahallesi’nde yer alır. Şehir merkezine sadece 33 km uzaklıktadır ve toplu taşıma araçları ile merkezden kanyona kadar gelmek mümkündür. Özel aracı ile kanyona gitmek isteyenlerin ise şehir merkezinin güneyinde kalan Uşak – Ulubey karayolunu tercih etmesi doğru bir seçenek olacaktır. Ayrıca kanyon Ulubey ilçe merkezine sadece 2 km mesafede yer almaktadır.

Ulubey Kanyonu, Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu’na şehir dışından gelmek isteyenler ise havayolunu tercih etmeleri halinde en yakın havaalanları Ankara Esenboğa Havalimanı, Denizli Çardak Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Karayolu ile Uşak’a gelmek isteyeneler ise çeşitli otobüs firmaları ile şehre ulaşabilir ve bunun ardından toplu taşıma araçları ile kanyona giderek eşsiz doğanın tadını çıkarabilir.

Ulubey Kanyonuna Yakın Otel

Konaklama imkanları açısından birçok alternatifi yer aldığı şehirde, çeşitli oteller ile karşılaşmak mümkündür. Farklı hizmetlerin sunulduğu oteller genel olarak bütçeye uygun otellerdir. Bu nedenle uygun fiyatlara konaklamak ve bunu yanında kanyonun tadını çıkarmak mümkün olmaktadır. Aşağıda yer alan listeden Uşak, Ulubey Kanyonu çevresinde yer alan otelleri görebilir ve konaklama konusunda bu otellerden birini tercih edebilirsiniz.

  • Hotel Esila
  • Özgöbek Rönesans Hotel De Luxe
  • Studio Apart Hotel
  • Kremon Hotel
  • Hotel Akdağ
  • Grand Uzcan Hotel
  • Sahlan Otel by Esila
  • Yücel Hotel

Ulubey Kanyonu, Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonuna Yakın Restoran

Asar Restoran, Ulubey Kanyonu’na en yakın restorandır. Cam terası ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatan restoran aynı zamanda bölgenin tek restoranı olarak karşımıza çıkar. Ulubey ilçesinin Külçen Köyü’nde yer alan restoran, farklı lezzetlerin sunulduğu kanyon çevresindeki en ideal alanlardan biridir. Yeme – içme konusunda tek alternatif olan Asar restoran, kanyonu ziyaret eden yerli yabancı turistler için oldukça yakın bir konumdadır. Ayrıca Kaymakamlık desteği ile yapılan cam teras yemek yerken keyif alabileceğiniz hoş bir ortama sahiptir.