Tarih boyunca yerleşim bölgesi olarak uygun bir bölge olan Uşak şehrinde bir çok medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerine muhteşem bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Bölge sakinleri tarafından titizlikle korunan ve değer gören bu değerler belediye tarafından da en iyi şekilde hizmete sunulmaktadır. Uşak’ta gezi planınızı yaparken öncelikli olarak modern çağ ve eski çağlara ait izlerin bulunduğu tarihi yapılardan veya bölgelerden başlayabilirsiniz.

Uşak, Uşak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uşak’ta Gezilecek Yerler Hakkında

Uşak’ta ilk olarak görülmesi gereken yerlerin başında Amerika’da ki Büyük Kanyon’dan sonra en büyük kanyon olarak bilinen Ulubey Kanyonu gelmektedir. Bu kanyon dünyanın en büyük ikinci kanyonu olup, görülmeye değer güzellikte bir doğa harikasıdır. Sonrasında ise Uşak ilinde bulunan kaplıcalar ve şifalı sular ile gezinize devam edebilirsiniz. Aynı zamanda Uşak ilinde tarihi bir çok eseri içinde barındıran Uşak Arkeoloji Müzesi ilk ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bu müzede bulunan tarihi eserler sizleri bölgedeki bir çok eski yerleşim yerleri ve halkı hakkında bilgi sahibi yapmaktadır. Diğer bir tarihi mekan ise birinci dereceden tarihi sit alanı olarak ilan edilmiş Blandus Antik Kentidir. Tiyatro ve kaya mezarları gibi birden fazla tarihi yapıyı bu kentte gözlemleyebilirsiniz. Yine Helenistik Dönemlerden kalan Clandras Köprüsü’de ziyaret edilebilecek muhteşem yapıtlardan birisidir. Yakın tarihi içerisinde barındırması ile bilinen Atatürk ve Etnografya Müzesi ise Atatürk’ün Uşak’ta konakladığı yer olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında eski ticaret yolunun üzerinde yer alan Paşa Hanı’da hem tarihi yapısı ile hem de içerisinde barındırdığı yerel alışveriş merkezleri ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Bu yerlerin bazılarından kısaca bahsedecek olursak;

Ulubey Kanyonu

Ulubey ilçesinde yer alan Ulubey Kanyonu ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzayan büyük bir kanyon olmasıyla beraber içerisinde küçük onlarca kanyonda barındırmaktadır. 50 metre ile 100 metre arasında genişliğine sahip, yaklaşık 45 metre uzunluğunda ve 170 metreye kadar ulaşan derinliği ile dünyanın 2. büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır. Ulubey Kanyonu 2015 yılında yapılan düzenlemeler sonucunda turizme açılmıştır.

Uşak, Uşak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak gezinizin tarihi bir serüvene dönüşmesini istiyorsanız Uşak Arkeoloji Müzesi sizler için çok güzel bir durak olacaktır.  1970 yılında açılan müze, Uşak’ın tarih boyunca elinde bulundurduğu hazinelerin ve değerlerin sergilendiği bir müzedir. Müzede bulunan vitrinler tarihi zamanlara göre düzenlenmiştir. Vitrinlerin her biri tarihi zamanların ya da Uşak’ta hüküm sürmüş bir çok imparatorlukların eserleri sergilenmektedir. Teşhir salonunda yer alan il vitrin Eski Tunç Çağından kalan parçalardan oluşmaktadır. Ağızlı testiler, idoller, gaga, taş baltalar gibi Tunç Çağında kullanılan bir çok alet ve edevatı bu vitrinde bulabilirsiniz.

Uşak, Uşak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak şehrinde yer alan müzenin binası Kaftancızadeler olarak bilinen varlıklı Uşak ailesi tarafından 1890 yılında yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı zamanlarında karargah olarak kullanılan müze, Atatürk’ün konakladığı yer olarak da bilinmektedir. Yunan ordularının başkomutanı Tripokis’i bu binada misafir eden Atatürk, pek çoklarının esir olarak alındı dediği Tripokis’i Türk misafirperverliği ile ağırlamıştır. Kurtuluş Savaşının ardından bir süre sahipleri tarafından konak olarak kullanılmaya devam eden bina 1970’li yıllarda kamulaştırılmış olup 1 Eylül 1978 tarihinde Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Son olarak iki katlı olan bu müzeye kemerli bir kapıdan giriş yapılabilmektedir.