İtalya’nın Venota Bölgesi’nde bulunan Verona, Milano ve Venedik’in tam ortasındadır. II. Dünya Savaşı sırasında oldukça yoğun bir şekilde saldırılara maruz kalmış ve bu savaş döneminde önemli yapılarını kaybetmiştir. Ancak savaşın hemen ardından yıkılan yapılar tarihi mimariyi de koruyacak şekilde yeniden inşa edilmiş ve şehir eski görünümüne kavuşturulmuştur.

Verona, müze, anıt, katedral ve doğası ile öne çıkar. Şehirde görülmesi gereken pek çok farklı önemli nokta bulunur. Bunun yanında gece hayatı ile cezbedici bir güzelliğe sahip olan şehirde düzenlenen çeşitli festivaller de renkli görüntüler ortaya çıkarır. Şehir bu özellikleri ile yılın büyük bir bölümünde dünyanın farklı ülkelerinden pek çok turisti bir arada ağırlar.

Verona Festivalleri

Her yıl festivalleri ile rengarenk bir yapıya bürünen şehir, festival açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Şehrin en ünlü festival, Arena di Verona Festival olarak karşımıza çıkar. Festival Temmuz aynında düzenlenir ve bunun yanında festival boyunca şehrin en iyi sanatçıları bir araya gelir. Şehirde düzenlenen bir başka festival ise Valentines Day Festival’dir. 14 Şubat’ın büyük bir coşku ile kutlandığı şehirde, dans, müzik ve çeşitli ışık gösterileri yapılır.

Diğer bir festival olan Veronie Festival ise Hz. İsa’nın ölümü anısına yapılır ve Ekim ayında kutlanır. Festivalde İtalya’ya özgü yemeklerden yöresel kıyafetlere kadar pek çok renkli görüntü ile karşılaşmak mümkündür.

Verona, Verona, İtalya

Verona Gece Hayatı

Gece hayatı ile diğer şehirlerden ayrılan şehir, sakin ve kalabalık olmayan geceleri ile ön plana çıkar. Şehirde gece hayatının yoğun bir şekilde yaşandığı bölgeler, Piazza Bra ve Piazza Erbe Caddeleri’dir. Bu caddeler üzerinde pek çok sayıda restoran, bar ve cafe bulunur. Ayrıca mekanlarda hem alkollü hem de alkolsüz seçenekler mevcuttur.

Şehir’da içilebilecek içkiler arasında öncelikle şarap gelir. Bunun yanında çeşitli mekanlarda özel olarak hazırlana kokteyller de yine farklı bir konumda yer alır. İtalyan üzümlerinden üretilen şaraplar enfes denecek derecede iyidir. Kokteyl çeşitlerinin de çok fazla olduğu bir şehir olması Verona’yı ayrı bir yere koyar. Şarap içmek adına en popüler mekanlarda biri Rivamancina Kokteyl Bar’dır. Şehri ziyaret eden herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Ayrıca mekanda kokteyl fiyatları ortalama 7 euro kadardır.

Verona, Verona, İtalya

Caz müziği eşliğinde farklı şarap türleri denemek isteyenler ise Via Stella bölgesinde bulunan Rain Bar’ı deneyebilir. Bölgenin en tanımmış barlarından biri olmasının yanında en seçkin şarap örneklerinin sunulduğu bir mekan olma özelliği taşır. Bunun yanında sadece şarap değil, enfes yemeklerin de en doğru adreslerinden biridir.

Tüm bunların yanı sıra Verona şehrinde eğlenceli vakitler geçirmek için tercih edilebilecek mekanlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Soda Jerk Bar
 • Celtic Pub Verona
 • Re Baro Bar
 • Sanzencheride Bar
 • Amadeus Bar
 • Art Cafe Verona
 • Penultimo Drink Bar
 • Madigan’s Pub Verona
 • Bar TIFFANY
 • Sala Verona Bar
 • Interno 5 Verona
 • Campus Pub
 • Niro’ Cafe

Şarap dışında yerel bira denemek isteyenler için de çeşitli mekanlara sahip olan Verona’da en bilindik mekanlardan biri Rossa Di Verona Var olarak karşımıza çıkar. Bu barda sunulan bira çeşitleri şehrin herhangi bir marketinde yer almaz ve tamamen bara özel bir konsept ile konuklara sunulur. Bu nedenle eşsiz bir lezzete sahip yerel biralardan birini tatmak için mekana uğramak gerekir.