Vilnius Litvanya başkenti ve ülkenin en gelişmiş şehridir. Ayrıca baltık ülkeleri arasında en büyük ikinci kent olma özelliği taşır. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren şehir, yakın geçmiş yani 2009 yılında Avrupa başkenti seçilmiş bir şehir olarak karşımıza çıkar.

Köklü ve derin bir geçmişe sahip olmasının yanında 14. Yüzyılda Litvanya Dükü Kudretli Gediminas’ın kurduğu bir şehirdir. Ayrıca kurulduğu günden bu yana başkent olan şehrin dili Lehçe’dir.

Vilnius Litvanya, Vilnius, Litvanya

Vilnius / Litvanya Ulaşım

Vilnius’a ulaşım için genelde havayolu tercih edilir. Ayrıca Türkiye’den direkt uçuşlar bulunur ve İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşir. İstanbul’dan kalkış yapan uçak yaklaşık 2 saat 45 dakika sonra Vilnius Uluslararası Havalimanı’na iner. Uçuş için ödenecek bilet fiyatı ise 1150 TL olarak karşımıza çıkar. Ancak Türkiye’nin başka bir şehrinden gitmek isteyenler aktarma yapmak zorunda kalır. Aktarmasız uçuşlar sadece İstanbul’dan yapılan uçuşlar için geçerlidir. Vilnius Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 6,2 km mesafededir. Havalimanından şehir merkezine otobüsler ya da ticari taksiler ile gidilebilir.

Vilnius Litvanya, Vilnius, Litvanya

Şehir içi ulaşım için başta troleybüs olmak üzere otobüs ve minibüsler kullanılır. Ayrıca minibüslere binmek için duraklarda beklenmesi gerekmez. Caddenin herhangi bir yerinde bekleseniz dahi minibüslere binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Vilnius / Litvanya Hakkında Bilgiler

Vilnius, son yıllarda turizm açısından önemli gelişmeler göstermiştir. Kalifiye personellerin ortaya çıkması ile restoranlardan barlara kadar önemli bir değişim geçirmiş ve kısa zaman oldukça çok sayıda bar ve gece kulübü açılmıştır. Bu nedenle şehrin gece hayatının canlı ve hareketli olduğunu söylemek mümkündür.

Kültürel zenginlikler dolu olan şehir, ayrıca tarihin önemli anlarına tanıklık etmiş ve o zamanlardan şimdiye birçok miras ile ulaşmıştır. Katedrallerden müzelere sıra dışı caddelerden tarihi binalara kadar pek çok turistik mekan sahiptir. Vilnius şehrini ziyaret etmek isteyenlerin en az 3 günlük bir zamana yaymaları tavsiye edilir. Şehri keşfetmenin kısa bir zamana sıkıştırılması her yere gidilebilmesinin önüne geçer. Aşağıda sizler için şehir gezilecek yerler konusunda birtakım başlıklar sunduk. Siz de bu listeden nerelere gidebileceğinizi planlayabilir ve şehri baştan sona kadar keşfedebilirsiniz.

Vilnius Litvanya, Vilnius, Litvanya

 • Vilnius Katedral Meydanı
 • Vilnius Gediminas Kulesi
 • Anne and Bernardine Kilisesi
 • Pilies ve Didzioji Caddeleri
 • Vilnius Başbakanlık Sarayı ve Üniversitesi
 • Stikliu Caddesi
 • Vilnius Şehir Meydanı
 • Vilnius Auros Vartu Caddesi
 • Vilnius Gediminas Bulvarı
 • Subaciaus Caddesi Manzara Terasları
 • Vilnius Uzupis Cumhuriyeti

Vilnius Litvanya, Vilnius, Litvanya

Vilnius / Litvanya Konaklama

Vilnius konaklama açısından bütçeye uygun otellerin bulunabileceği bir şehir olarak ön plana çıkar. Şehrin Old Town bölgesi şehir merkezine çok yakındır ve bu nedenle her yere ulaşım kolay bir şekilde sağlanır. Naujamiestis bölgesi de otellerin bulunduğu yerlerden biridir. Bu bölge oldukça kalabalık olmasının yanında yine şehir merkezine yakınlığı ile bilinir. Neris nehrinin hemen kıyısında yer alan bölge de Snipiskes bölgesi olarak adlandırılır. Şehir merkezine uzak olmasına rağmen burada bulunan oteller fiyat açısından oldukça uygundur. Verkiai bölgesi de aynı şekilde uygun fiyata konaklama hizmeti sunan otellerin bulunduğu bir bölge olarak karşımıza çıkar. Vilnius Havalimanı’na yakın olmak isteyenler ise şehir merkezine uzak olmasına rağmen havalimanı çevresindeki otelleri tercih edebilir.