Washington D.C/ABD, eğer amacınız yurt dışına çıkıp modern küreselleşmiş bir şehri gezmek ve bunun yanında tarihte bir yolculuk yapmak ise mükemmel bir seçenektir. Washington D.C/ABD  bu açıdan aklımıza ilk gelen yerdir diyebiliriz. Diplomasinin tavan yaptığı bu şehir sizi bambaşka bir aleme sürükleyecek kapasiteye sahiptir.

Dünyanın en iyi mağazaları, restoranları, en büyük tiyatroları, galerileri, stadyumları bu şehirdedir. Arayıp da bulamayacağınız, görmek isteyip de ulaşamayacağınız hiçbir şey yoktur bu şehirde. Hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği bu başkente bakalım Türkiye’den Washington D.C ye nasıl gidilir? Bu şehir nasıl bir yer? Buraya gittiğinizde nerelerde konak verebilirsiniz?

Washington D.C/ABD, Washington D.C Gezi Rehberi /ABD

Washington D.C/ABD Ulaşım

Ülkemizden Washington D.C/ABD’ ye gerek aktarmalı, gerekse doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Eğer tercihiniz aktarmasız uçuşlardan yanaysa İstanbul’dan uçağa bindikten yaklaşık 11 saat 50 dakika sonra Washington D.C/ABD’ ye inebilirsiniz. Ronald Regan Washington Ulusal Havalimanı, Washington Bulles Uluslararası Havalimanı ve Baltimor-Washington Uluslararsı Thorgood Marshall şehrin en büyük üç havalimanıdır.

Washington D.C/ABD, Washington D.C Gezi Rehberi /ABD

Washington D.C /ABD Hakkında Bilgiler

Washington D.C/ABD Amerika Birleşik Devletlerinin başkentidir. Şehir adını Amerika Birleşik Devletlerinin başkanı George Washington’dan almaktadır. Mayrland ve Virginya eyaletlerinin arasında Distrit of Colmbia bölgesinde bulunduğu için şehrin sonuna D.C eklenmiştir. Beyaz Saray, Amerika Birleşi Devletleri Yüksek Mahkemesi, Dünya Ülkelerinin Elçilikleri ve Bakanlıklar gibi birçok federal kurum bu şehirde bulunmaktadır. Capitol Hill şehrin simgesidir.

Şehrin nüfusu 600 bindir. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen etrafınızda sıkça yeşil alanlar ayarlayabilirsiniz. Şehri gezerken gözden kaçırmamanızı tavsiye edeceğim yerlerden biri de Washington Monumettir. Dünyanın en yüksek dikili taşı olan bu anıt yaklaşık 169 metre yüksekliğindedir. Şekil olarak kurşun kalemi benzediği için”The Pencil” dağ denir.

Washington D.C/ABD, Washington D.C Gezi Rehberi /ABD

Eğer Capitol binasını dolaşdıysanız hemen yanında yer alan Botanik Bahçeye’ de uğramayı ihmal etmeyin. Burada şimdiye kadar hiç görmediğiniz bitkileri görüp, haklarında bilgi edinebilirsiniz. History Museum’a gittiyseniz doğa ile alakalı birçok koleksiyonunda görmüşsünüz demektir. Amerika Birleşik Devletlerinde sadece bir tane Da Vinci eseri vardır, Bu da Washington D.C (Natidor Art Galeri) ulusal sanat galerisinde yer almaktadır.

 

Zamanınız kalırsa Washington D.C/ABD hayvanat bahçesinde gezmeyi ihmal etmeyin. Buraya giriş ücretsizdir. İçerisinde yer alan böcek odası ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Ben çok gezdim yoruldum bir yerde yemek yiyeyim sonra da alışveriş yapayım diyorsanız Georgetown tam aradığınız yer. Burası mağazaların, nehir manzaralı restoranların ve kafelerin bulunduğu bir merkezdir.

Washington D.C /ABD Konaklama

Washington D.C’ye gittiğimizde konaklamanız için tavsiye edeceğim bir kaç otel var. Bunlar;

  • Hyatt Washington D.C: Bu şehrin en gözde otelidir. Fitness merkezi yüzme havuzuyla sizi etkileyecek hizmetlere sahiptir
  • Capitol Hill Otel: Bu otel kongre binasına birkaç dakikalık mesafededir. Bu otelde oda değil lüks suitler vardır. Özel kahvaltı servisi ücretsizdir. Eğer bütçeniz el veriyorsa konaklamak için harika bir yerdir.
  • The Dupond Circle Hotel: Washington D.C de bulunan ve tarihi yapılara birkaç dakikalık mesafede yer alan bu otel hizmetlerinden memnun kalacağınız temiz bir yerdir.
  • High Road Hostel D.C: Hotel Victoria Döneminden kalma yenilenmiş bir konaktır. Tatilinizi tarihi bir eserde konaklayarak geçirmek isterseniz bizce burası mükemmel bir seçenek olacaktır.

Washington D.C/ABD, Washington D.C Gezi Rehberi /ABD

Burada geçireceğiniz her dakikada tarihi ta içinizde hissedeceğinizi garanti verebilirim.

Amerika Birleşik Devletlerinin başkenti unvanını alan Washington D .C şehrine geldiyseniz eğer konaklamanız için bu birkaç otel örneği sizi kolayca yönlendirebilir. Fakat ücretleri biraz yüksek olabilir. Bu nedenle seçiminizi bütçenize ve zevkinize uygun olarak yapabilirsiniz