Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri olma unvanına sahiptir. Ayrıca şehrin en önemli özelliklerinden biri Avrupa ülkeleri arasında en çok yeşil alan bulunduran şehir olmasıdır.

Zagreb, oldukça düzenli ve planlı bir şehir olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında Hırvatistan’ın ekonomik açıdan en gelişmiş şehri olma özelliğini taşır. I. Dünya Savaşı sırasında büyük hasarlar almış olsa da savaşın ardından toparlanmayı bilmiş ve eski yapısına kavuşmuştur. Diğer yandan savaştan sonra toparlanması ve gelişim göstermesi Zagreb’i günümüzde önemli bir turizm şehri haline getirmiştir.

Zagreb Festivalleri

Zagreb için yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yaptığını söylemek mümkündür. Çeşitli festivalleri ile konuklarına eğlenceli zamanlar geçirmeleri için harika ortamlar sunulan şehirde birbirinden farklı içerikte festivaller yer alır. Şehir bünyesinde gerçekleştirilen festivaller aşağıdaki gibidir;

  • Müze Geceleri
  • Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali
  • Zagreb Soloist (Müzik festivali)
  • Restoran Haftası- Mart
  • Yaz Festivali – Mayıs
  • Dans Haftası- Mayıs
  • Uluslararası Blues Festivali – Haziran
  • Fantastik Film Festivali
  • Park in Zagreb – Temmuz
  • Uluslararası Folklor Festivali

Şehirde özellikle yaz mevsiminde gerçekleştirilen festivallerde pek çok etkinlik ve yarışma düzenlenir. Bu nedenle şehir bünyesinde yapılan festivaller oldukça eğlenceli bir havada geçerek insanların eğlenmesi sağlanır.

Zagreb, Zagreb, Hırvatistan

Zagreb Gece Hayatı

Hareketli olmasının yanında çeşitli alternatifleri bir arada sunması ile öne çıkan Zagreb, gece hayatında publara, gece kulüplerine, barlara ve kafelere yer verir. Şehir bünyesinde geç saatlere kadar açık barlar ve gece kulüpleri ile karşılaşmak mümkündür. Bunun yanında gece hayatında ağırlıklı olarak dans ve müzik öne çıkar. Şehri ziyaret edenler bu ikisini de tam anlamıyla yaşar.

Şehirde belirli sayıda da olsa caz barlar önemli bir yere sahiptir. Ünlü caz barlardan biri Bacchus’dur ve tam olarak Zagreb Tren İstasyonu’na yakın bir konumdadır. Vintage bir dekorasyona sahip olmasının yanında içinde eski kitaplar ve sıra dışı denebilecek sanat parçaları bulunur. Ayrıca mekanda her hafta sonu canlı müzik performansları gerçekleştirilir.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenmenin mümkün olduğu gece kulüpleri arasında en popüler olanlardan biri Aquarius gece kulübüdür. Burası iki katlı bir gece kulübü olmasının yanında her katında farklı müzikler çalınır. Mekanda en çok çalınan müzik türleri ise house, R&B, elektronik müzik ve tekno türlerdir.

Zagreb, Zagreb, Hırvatistan

Şehirde alternatif bir mekan olarak ise Mocrova oldukça etkileyici gece kulüplerinden bir olma özelliği taşır. Canlı performansların ön plana çıktığı mekanda pek çok temalı parti de gerçekleştirilir.  Başka bir popüler mekan da Vintage Industrial Bar’dır. Düğme fabrikasından bara dönüştürülmüş olan mekan çeşitli vintage eşyalar ile donatılmıştır. Yaz aylarında çok hareketli ve canlı bir bar olma özelliği gösterirken indie, punk ve metal gibi konseptler ile konuklarını ağırlar.

Diğer yandan şehirde bulunan Hırvatistan Müzik Enstitüsü, klasik müzik severlerin en uğrak adreslerinden biridir. Enstitünün binası neoklasik tarzda yapılmıştır ve barok müzikten  yerli Hırvat müziğine kadar geniş yelpazede bir müzik ziyafeti sunar. Aynı zamanda geniş bir müzik kitaplığına ve arşivine sahip olan mekan, şehirde önde gelen merkezlerden biridir.