Almanya’nın en önemli şehirlerinden olan ve aynı zamanda başkent Berlin, ülkenin en büyük başkenti olarak karşımıza çıkar. Göz alıcı sokakları ve bunun yanında tarihin eksilmeyen dokusu her zaman üzerindedir.  Ayrıca şehir sadece Almanya için değil, Avrupa için de oldukça önemli bir şehir olarak ön plana çıkar.

Berlin, Berlin, Almanya

Kültürel açıdan oldukça zengin bir şehir, birçok farklı kültürü içinde barındırır. Ayrıca oldukça hareketli bir gece hayatının yanında sokak ve caddelerinde bulunan publar, keşfedilmek adına her an ziyaretçilerini beklemektedir. Berlin’in başka bir özelliği de dünya genelindeki en yeşil ve bir o kadar da temiz şehirler arasında yer almasıdır. Doğayla iç içe olmak isteyenler için vazgeçilmez tatil şehirlerinden biridir.

Berlin / Almanya Ulaşım

Berlin havayolu ile Türkiye’den kolayca ulaşılabilecek şehirlerden biridir. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerimizden sürekli uçak seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanın Almanya Berlin’e iniş ise iki farklı havaalanına olmaktadır. Bunlardan biri C bölgeisnde yer alan Schönefeld havaalanı, diğer ise Tegel havaalanıdır. Schönefel havaalanından merkeze ulaşım otobüs ve banliyö trenleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca havaalanında bulunan Express trenler de aynı şekilde şehir merkeze ulaşım sağlamaktadır. Tegel havaalanından Berlin merkeze ulaşım ise diğer havaalanı kadar zor olmamaktadır. Normal otobüsler aracılığı ile merkeze kadar girmek oldukça kolaydır.

Berlin, Berlin, Almanya

Tren yoluyla da ulaşılabilen şehir, merkez tren istasyonuna kadar gelinmesini sağlar. Tren, mühendislik harikası olarak bilinen Berlin Hauptbahnhof (Berlin HBF) merkez istasyona kadar gelir. İstasyona gelinmesinin ardından hangi kata hangi kat olursa olsun fark etmez buralarda yer alan otobüsler ile şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Kara yoluyla da ulaşılabilen şehir, ilk olarak Berlin ZOB terminaline iniş yapar. Terminal karşısında S Bahn istasyonu bulunur ve bu istasyonlardan otobüsler ile Berlin merkeze kolayca geçilebilir.

Berlin / Almanya Hakkında Bilgiler

Berlin, tarih kokan bir şehir. Müzelerinden özel anıtlarına kadar tertemiz havası ve içinden geçen nehir ile her anlamda farkını ortaya koyar. Geniş caddeleri, keşfedilmeyi bekleyen sokakları ve bunun yanında sanatın, kültürün ve müziğin başkenti.

Dünya Savaşı’nın izlerini hala üzerinde taşıyan şehir, ağır ve yıkıcı geçmişe rağmen kısa zaman içerisinde kendisi toparlamış ve insanlara doğayla iç içe bir yaşam sunmaya başlamıştır. Gezilecek yerler konusunda büyük bir çeşitlilik ortaya koymasının yanında her mekanı ayrı bir anlam taşımaktadır. şehir gezilecek yerler açısından zengin bir potansiyele sahiptir. Berlin’de gezebileceğiniz yerler aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

Berlin, Berlin, Almanya

 • Brandenburg Kapısı
 • Alman Parlamento Binası
 • Berlin Katedrali
 • Berlin Duvarı
 • Alexander Meydanı
 • Müzeler Adası
 • Charlottenburg Sarayı
 • Berlin Katedrali
 • Doğu Yakası Galerisi
 • Checkpoin Charlie
 • Holocaust Anıtı
 • Potsdamer Meydanı
 • Kreuzberg

Berlin / Almanya Konaklama

Otel alternatiflerinin yoğun olduğu Berlin, her bütçeye uygun konaklama imkanı sunar. Lüks otellerden orta seviye otellere kadar birçok farklı alternatif ile karşılaşmak mümkündür. Şehirde en uygun konaklamam bölgeleri arasında Mitte, Charlottenburg – Wilmersdorf, Neukölln ve Kreuzberg karşımıza çıkar. Buralarda özellikle turistik bölgelere ve gezilecek yerlere yakınlığı ile bilinir. Ayrıca şehrin ta olarak orta kısımlarında olması nedeniyle hemen her yere yürüyerek ulaşma imkanı sağlar.

Berlin, Berlin, Almanya