Baalbek/Lübnan neredeyse cuma gününe denk gelen resmi tatil iznimiz ile hafta sonu tatilinin denk geldiği tarih içinde gidip görebileceğiniz özel bir yerdir. Sırt çantanızı alıp tek başınıza bile yapabileceğiniz oldukça kültürel bir gezi seçeneği de Lübnan’ın Baalbek şehridir. Haritamızı açtığımızda Lübnan ile göz göze gelmemiz ile Lübnan Baalbek şehrinde kendimizi bulmamız arasında çok zaman geçmemiştir. Baalbek gezi detaylarımız da elbette ki, sadece binde kalmamalıydı. Bu antik tarihi şehirde gerçekten güzel zaman geçirdiğimizi itiraf etmeliyiz. Bakalım bu şehirde sizleri ne sürprizler bekliyor.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Baalbek / Lübnan’a Ulaşım

Türkiye’den Lübnan-Beyrut’a direk uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Beyrut hava alanından Baalbek’e özel taksi ile 2 saat, dolmuşlar ile de yaklaşık 3 saatte ulaşabilirsiniz. Taksiler ile pazarlık yapmayı unutmayın.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Baalbek  / Lübnan Hakkında Bilgiler

Baalbek’ e yazın sıcaklarının ve kışın çok soğuklarının hakim olduğu dönemlerde gitmemek ile başlayabilirim paylaşacağım bilgilere. Baalbek’de Orta doğunun en iyisi sayılan Lübnan mutfağı hakim.

Dünyanın ikinci Roma kalıntıları ve harabeleri Baalbek’te bulunur. Tarihin gizemine kulak ve göz çevrilebilecek bir şehirdir. Lübnan’ ın Bekaa vadisinde yer almaktadır. Bu güzel şehir 1984 yılında Unesco tarafından farkedilmiş ve koruma altına alınmıştır. Geçmiş tarihinde Fenikeliler’in sürdüğü hayata Yunanlılar son verdi. Fakat onlarında hakimiyeti çok sürmeden Romalılar tarafından sürekli yıpratıldı. Bu şehri almak için Romalılar sürekli mücadele ettiler ve bunu başardılar.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Romalılar döneminde de birçok savaşa, medeniyetlerin baskılarına ve ele geçirilme mücadelesine maruz kaldılar. Bizanslılar, Osmanlı, Fransa ve sonunda Lübnan kendi hakimiyetini kurunca tüm ambargolar ortadan bir nevi kalkmış oldu. Baalbek tarihinin koruma altında olan gezilip görülecek yerleri ise şu şekilde;

Jupiter Tapınağı: Tapınak Hadad, Cennet tanrısı Atargates ve Hadad’ın eşi ve Merkür için adandığı bilinmektedir. MÖ.1’nci yüzyılda, İmparator Augustus döneminde yapımına başlanmış ve MS.60 yılında tamamlanmıştır. Tapınak 20 metre yüksekliğindedir ve 104 granit sütunlarla çevrilidir. Sutun sayısı 84 adettir. Fakat sadece 6 tanesi ayaktadır. Diğer sütunlar ya kırılmış ya da başka yerlere götürülmüştür. İlgi çeken dev taşlar tapınağın teras kısmında yer alır. Yapıya, büyük bir giriş kapısı ve avludan sonra geniş bir kapıdan girilmektedir.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Bacchus Tapınağı: Diğerine göre, daha iyi korunmuş durumdadır. Jüpiter tapınağının hemen yanındadır. MÖ.2’nci yüzyıl ortasında inşa edilmiştir. Tapınak, Merkür’ e adanmıştır.

Venüs Tapınağı: Yuvarlak bir tapınaktır. Venüs tapınağının uyumlu formlarındaki özgünlük dikkat çekmektedir. Venüs tapınağı, MS.3’ncü yüzyılda yapılmıştır. Bizans döneminde, Hristiyanlığın kabulünün ardından tapınak, kilise olarak kullanılmış ve Aziz Barbara’ya adanmıştır. Theodosius döneminde, çok önemli bina ve heykel tahrip edilmiş ve Jüpiter tapınağından sökülen taşlarla, bölgede bazilika inşa edilmiştir.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Merkür Tapınağı: Cheikh Abdullah tepesindedir. Yalnız, bu tapınaktan günümüze kalan tek iz, kayaya oyulmuş bir merdivendir.

Baalbek de Alman imparatoru II Willhelm’ in burayı ziyareti anısına, Sultan II. Abdülhamit tarafından yerleştirilmiş iki tablet vardır. Bu tabletlerde “Osmanlıca” ve “Almanca” ziyareti anlatan yazılar bulunmaktadır. Yine bölgede küçük bir müze vardır. Müzede, bölgedeki mezarlardan birinde bulunan kraliçenin kemikleri bir camekanda sergileniyor ve camekanın içine atılmış, tüm dünya paralarını da görebilirsiniz.

Baalbek  / Lübnan’da Konaklama

Baalbek tapınak yakınlarında konaklama yapılabilir otellerden sadece üç tesis bilgisini sizlerle paylaşıyorum.

Palmyra Hotel: Otel Baalbek tapınaklarına en yakın konumdaki otel olması sebebiyle hiç boş kalmayan oteller arasında 3 Yıldızlı bir işletmedir.

Baalbek/Lübnan, Baalbek Gezi Rehberi / Lübnan

Kanaan Group Hotel: 3 yıldızlı bir işletmedir. Baalbek tapınaklarına 1.5 km mesafede yer alır. Hava alanına servisleri mevcuttur. Üstelik evcil hayvanları otele almaktadırlar.

White Cedar Hotel: Tesis tapınaklara 30 km mesafede 3 yıldızlı bir işletmedir.