Kolombiya’nın başkenti Bogota, zengin yemek kültürünü festivallerle süslemiş, on milyona yakın insana ev sahipliği yapan turizm cennetidir. Kolombiya’nın en yüksek rakımlı üç şehrinden olan Bogota, 2640 metre yükseklikte kurulmuştur. Ekvator hizasında olmasına rağmen insanı bunaltmayan havası ve muhteşem manzaraya sahip doğası görülmeye değerdir. Şehir güney ve kuzey olarak ikiye ayrılmıştır.

Kuzey kesim güney kesime göre daha zengindir. Bogota, eski İspanyol kolonizasyon dönemi mimarisiyle, modern mimariyi bir arada görebileceğiniz, insanı heyecanlandıran fantastik bir şehirdir. Şimdi birlikte empanada, aji ( Bölgeye has meyveli turta ve acı biberdir.) yiyerek Bogota’da güzel bir gezintiye çıkalım.

Bogota, Bogota / Kolombiya

Bogota / Kolombiya’ya Ulaşım

Kolombiya’ya Türk vatandaşları vizesiz gidebilmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanından aktarma yaparak yaklaşık 20 saat süren yolculuk sonrası Bogota’ya varabilirsiniz. Bogota El Dorado Uluslararası Havalimanı Kolombiya’nın en büyük havaalanıdır. Şehir içinde otobüs ve taksiyle istediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz. Bogota’da gezeceğiniz yerleri bulmak için harita edinmeniz yeter. Şehir, kolay ve pratik adres sistemiyle kaybolmanıza izin vermez. Sokaklar yatay ve dikey olarak numaralandırılmıştır. Numarasını bildiğiniz takdirde çok kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Bogota, Bogota / Kolombiya

Bogota / Kolombiya Hakkında Bilgiler

Kolombiya adını Kristof Kolomb’ un ülkesi söylencesinden alır. 1810 yılında İspanyol sömürgesinden kurtulmuş, bağımsızlığını ilan etmiştir. Bogota’da zenginliğin yanında fakirliği, kalabalıkların yanında yalnızlığı, modern yapılarla iç içe geçmiş tarihi, kısacası tezatların birleşimini görürsünüz. Şehirde görebileceğiniz en ilginç müze, Museo del Oro’u yani Altın Müzesi, çok geniş altın koleksiyonuna sahiptir. Sadece altından yapılmış eserler değil, Kolombiya’nın tarihine ışık tutan eserlerde bulunmaktadır.

 

Botero Müzesinde, ünlü Kolombiya’ lı sanatçı Fernando Botero’ nun şişman kadın figürlü eserlerinin yanında Dali ve Picasso’nun da eserlerini görebilme imkanı bulabilirsiniz. Müze gezimize ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını Ulusal Polis Müzesiyle devam edebiliriz. En son, eski bir hapishane olan Kolombiya Ulusal müzesinde Kolombiya Tunja bölgesinde bulunan mumyaları ve tarihi eşyaları görmelisiniz.

Bogota, Bogota / Kolombiya

Müzeleri gezdikten sonra sizi Monserrate tepesine davet ediyoruz. Bogota’ya hakim tepeye çıktığınızda şehir ayaklarınızın altında uzanır. Tepede bulunan kilise, restoranlar, kafeler keyifli bir dinlenme molası sağlayacaktır size. Tepeye ulaşım teleferikle yapılsa da inişi yürüyerek yapmak doğa sever ziyaretçilerin en zevk aldığı aktivite arasındadır. Bogota Doğal Parkı, muhteşem manzarası, zengin florası ve lagünleri ile eşsizdir.

Havasının soğuk oluşunu göz önüne alarak gitmeniz sizin için faydalı olur. Parkı turist rehberleriyle gezmenizi tavsiye ederiz. Plaza de Bolivar meydanına gelirsek, şehrin kalbinin attığı, önemli binaların etrafında dizildiği, dar ve şirin sokakların süslediği muhteşem güzelliktedir.

Bogota / Kolombiya’da Konaklama

Bogota ikiye ayrılmış haliyle güneyde hesaplı ve kuzeyde pahalı konaklama seçenekleri sunar. Kolombiya’nın diğer şehirlerine kıyasla Bogota’da oteller Avrupa otellerini aratmayacak kalitededir. Şehir merkezinde, turistik yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız La Candelaria bölgesinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz.

Bogota, Bogota / Kolombiya

Sofitel Bogota Victoria Regia: Kelimenin tam anlamıyla romantik, çok şık ve temiz odalarıyla şehrin kalbinde olan otelden memnun ayrılacaksınız. Personelin yardım sever, güler yüzlü hizmeti ve yemeklerin lezzeti aklınızdan çıkmayacaktır.

JW Marriott Hotel Bogota: Bogota’nın en lüks otellerinden olan JW Marriott misafirlerine lüks, keyifli ve yüksek standartta hizmet sunar. Spa, spor salonu, restoranları ve jakuzili odalarıyla hem iş adamlarının hem de turistlerin gözdesidir.

Four Seasons Hotel Casa Medin Bogota:  Dost canlısı, duyarlı personel kadrosu, zengin yemek menüsü ve konforlu odalarıyla tercihlerinizde yer almayı hak ediyor.

Kolombiya Bogota’ dan zevkli anılarla ayrılacağınızı umuyoruz. Şimdiden keyifli tatiller.