Paraguay’ın başkenti Asucion, 500 bin nüfusuyla oldukça küçüktür. Nüfusun çoğunluğunu 30 yaş altı gençler oluşturur. Şehir, Paraguay’ın sevimli ve huzurlu kentlerindendir. Genç nüfusun yoğunluğunu dikkate alıp eğlence mekanlarının çok olmasını beklemeyin. Hatta şehir cumartesi gecesinden Pazar akşamına kadar tenha sokaklarıyla şaşırtabilir sizi.

Asuncion, küçük gölleri, doğal parkları, muhteşem doğası ve tarihi binalarıyla kısa sürede yorulmadan gezebileceğiniz yerlerden. Günün sonunda keyifle sosyalleşebileceğiniz bar, kafe ve restoranlarda yöreye özgü yemekler yeyip bir şeyler içebilirsiniz.

Asuncion, Asuncion / Paraguay

Asuncion / Paraguay’a Ulaşım

Paraguay’ın başkenti Asuncion’ da uluslararası havalimanı olmakla birlikte Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Şehre, Avrupa, Amerika ve Latin Amerika’dan aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Vizesiz gidebileceğiniz Asuncion küçük olduğu için, şehri ister otobüslerle, ister yürüyerek rahatlıkla gezilebilir. ve taksilerle ulaşım için diğer seçeneği düşünebilirsiniz. Taksi kullanmak istediğinizde tarifelerin geç saatlerde ve hafta sonlarında farklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Asuncion, Asuncion / Paraguay

Asuncion / Paraguay Hakkında Bilgiler

Paraguay, 1865-1870 yıllarında Brezilya ile girdiği kanlı savaştan, ülke nüfusunun yarısını kaybetmiş şekilde çıktı. Kanlı savaşlar Paraguay’ı 1932-1935 yıllarında da bırakmadı. Bolivya ile yapılan savaşlar toprak kaybı ile sonuçlandı ve ülke 20 yıllık siyasi istikrarsızlık dönemine girdi. Artık ekonomisi, siyasi yapısı ile istikrarı sağlamış olan Paraguay, 1515 yılında Diaz de Solis tarafından keşfedilmiştir. Ülkenin kuzeybatısında Bolivya, kuzeydoğusunda Brezilya, batısında Arjantin bulunur.

Asuncion, Asuncion / Paraguay

Paraguay’ın başkenti Asuncion, belki festivalleri diğer şehirlere kaptırmış olabilir. Temmuz ayında kurulan çeşitli fuarlar, yemek, likör ve tadım gibi etkinlikler açığı kapatacak yoğunluktadır. Asuncion’u gezmeye Ulusal Kongre Binasından başlamayı öneriyoruz. Tayvan’ı resmi olarak ilk tanıyan Paraguay’a hediye olarak Tayvan Hükümeti tarafından yapılmıştır.

 

Panteon Nacional de los Heroes anıt mezarı, Asuncion’un tam kalbinde bulunur. Gece ışıklar altında şehrin havasını değiştiren anıt, Paraguay’ın kurtuluşunda büyük rolü olan liderleri için yapılmıştır. Anıtın etrafında yerli Guaraniler’ den çeşitli el işleri, otantik çantalar, küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Meydanda acıktığınızda zevkle yemek yiyebileceğiniz kafeler de mevcuttur.

 

Edificio Capasa antik Asuncion’nun mücevheridir. İspanyol mimarisinin en güzel örneklerinden olan tarihi bina görülmeye değerdir. Banco Nacional de Fomento, Ulusal Kalkınma Bankası Neo, klasik yapıya en güzel örneklerdendir. Rotayı şehrin iki önemli müzesine çevirebiliriz. Municipial Museum; Belediye müzesi oldukça mütevazidir. 1880 yılından kalan tramvay hatlarını, tarihi eserleri müzede görebilirsiniz.

 

Hemen yanında Görsel Sanatlar Müzesinde ulusal sanatçıların eserleri sergilenir. Museo del Barro, üç bölümden oluşur. Seramik müzesi, yerli sanat müzesi ve çağdaş sanat müzesi.

Asuncion, Asuncion / Paraguay

Asuncion Botanik ve Hayvanat Bahçesi, küçük gölün etrafında yürüyüş alanları, binicilik ve koşu aktivitelerinin yapıldığı alanlarıyla yarı doğal bir parktır. Parkta temiz havada gezdikten sonra şehri yüksekten seyretmek için en yüksek binasına Torre Icono’ya çıkalım. Şehri, körfezi ve nehrin harika manzarasının tadını çıkarıp fotoğraflayabilirsiniz.

Asuncion / Paraguay’ da Konaklama

Paraguay Asuncion, ister lüks ister mütevazı olsun çeşitli konaklama imkanlarını size sunabilir. Özellikle şehir meydanı etrafında her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Şehrin küçük oluşu sizi yanıltmasın, Asuncion, beş yıldızlı otellerde bulabileceğiniz her çeşit lüks, konforu bulabileceğiniz seçenekleri barındırır.

Asuncion, Asuncion / Paraguay

Dazzler Asuncion: 300 oda kapasiteli Dazzer Asuncion’ un çatı katında muhteşem şehir manzarası eşliğinde havuz keyfi yapabilirsiniz. Klimalı ferah odaları, masaj, spa hizmetleriyle lüksü doyasıya yaşayabilirsiniz.

La Mision Hotel Boutique: Şık, rahat odaları, restoran, barı, güler yüzlü personelleriyle La Mision’ da çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Asuncion merkezinde olan butik otel tekrar kalmayı düşüneceğiniz hesaplı konaklama yerlerindendir.