İtalya’nın Ligurya Bölgesi’nde bulunan Cenova, bir liman kentidir. Ayrıca Akdeniz’in en büyük liman kentlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında İtalya’nın en büyük limanı bu şehirde yer alır ve bu özelliği nedeniyle şehirde turizm oldukça gelişmiştir.

Cenova, gece hayatı ve festivalleri ile zengin içeriğe sahip Akdeniz şehirlerinden biridir. Özellikle gece hayatı yaşanılması gereken aktivitelerin ev partilerin öne çıktığı bir merkezdir. Ayrıca şehrin gece kulüpleri ve barları da yine görülmeye değer mekanlar olarak karşımıza çıkar. Şehri ziyaret eden turistler genelde Cenova’nın gece hayatının tam olarak içerisinde yer alır ve sıra dışlı bir tatil geçirme şansına sahip olur.

Cenova Festivalleri

Gece hayatı ile ünlü olan Cenova, aynı zamanda çeşitli festivalleriyle de adından söz ettirir. Bunun yanında oldukça renkli festivallere ev sahipliği yapan şehir, sadece festival havasında değil, yarışma içerikli organizasyonların da yapıldığı bir şehir olma özelliği taşır. Şehirde gerçekleştirilen festivallerde spor etkinlikleri de ön planda yer alır. İnsanlar çeşitli spor aktiviteleriyle de eğlenceli zamanlar geçirir. Şehirde yılın belirli aylarında düzenlenen festivaller ve etkinlikler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Millevele – Kürek Çekme Yarışması – Nisan
  • Kovboy Festivali – Nisan
  • Supernova Festivali – Nisan
  • Cenova Uluslararası Şiir Festivali – Haziran
  • Spor Festivali – Haziran
  • Cenova Uluslararası Müzik Festivali – Temmuz
  • Cenova Bilim Festivali – Ekim

Cenova, Cenova, İtalya

Cenova Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı ideal denecek seviyededir. Cenova’da küçük bir barda oturabilir ve aynı zamanda bira veya şarabınızı içerek hoş vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca farklı konseptte barlar ile karşılaşabilir ve kültür- sanat etkinliklerinin çok fazla olduğu şehirde opera gösterileri izleyebilirsiniz.

Cenova Meydanı’nda en popüler yerlerden biri Piazza Del Vegni olarak karşımıza çıkar. İnsan kalabalığının geç saatlere kadar devam ettiği bu yerde, çoğu zaman canlı müzik yapılan gruplara rastlanır. Şehirde yerel halk gece hayatına çok fazla dahil olmasa daüniversite öğrencilerinin olması nedeniyle hareketli geceler yaşanır.

Cenova’nın eski şehir bölgesinde bulunan San Lorenzo ve Garibali Caddeleri ile Piazza Fontane Marose, Piazza de Ferrari, Piazza delle Erbe gibi meydanlarında ise çeşitli barlarla karşılaşmak mümkündür. La Bottega Del Conte popüler barlardan biri olarak hizmet verir. Limana çok yakın olan ve bunun yanında uygun fiyatları ile öne çıkan başka bir bar ise La Goletta bardır. Burada oldukça uygun fiyatlarda farklı alkol türlerinde içecekler içilebilir.

Cenova, Cenova, İtalya

Şehirde müzik dinlemek için tercih edilebilecek yerler arasında Count Basie Jazz Club bulunur. Bu kulüpte bir yandan caz dinlerken bir yandan da bira ya da şarap gibi çeşitli içecekler tüketmek mümkündür. Ayrıca şehirde orta yaş kesmi tarafından tercih edilen kulüplerden biri ise Cezanne olarak karşımıza çıkar. Ancak Cezanne sadece hafta sonları açık olan bir kulüp olma özelliği taşır.

Diğer yandan hem bar hem de gece kulübü olan bir mekan arayanlar içinse en doğru adres Estoril Beach Club’dır. Kulüpte genelde erken saatlerde içki içilebilen sakin bir ortam hakimdir. Ancak ilerleyen saatlerde bachata, salsa ve tango gibi farklı danslar ile ortam hareketli bir hal alır.