İskandinavya’nın en büyük limanına sahip olması ile bilinen Göteborg, ekonomik olarak kalkınmasını bu limana borçludur. Ayrıca onbinlerce öğrenciye ev sahipliği yapması nedeniyle İskandinav şehirleri arasında en fazla öğrenci bulunduran şehir olarak karşımıza çıkar. Öğrenciler için ayrı bir yeri olan şehir, aynı zamanda turistler içinde farklı bir yerdedir. Yılın her mevsiminde ziyaretçilerini ağırlayan Göteborg, içinden geçen Gota nehri ile İskandinavya şehirleri arasında göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.

Göteborg, Göteborg, İsveç

Orta Çağ zamanında 17. Yüzyılda kurulmuş olan şehir, ilk kuruluşunun ardından ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle Danimarkalılar tarafından işgal edilerek yakıp yıkılmıştır. Kral Gustavos’un emriyle tekrar inşa edilmeye başlanan şehir 18. Yüzyılda büyük bir gelişim göstermiş ve 19. Yüzyıl sonrasında ulaşımın kolay hale gelmesi ile daha da önemini artırmış hatta zenginleşmeye başlamıştır.

Göteborg / İsveç Ulaşım

İstanbul’dan sadece 3 saat 15 dakikalık bir uçuşla Göteborg şehrine varmak mümkündür. Üstelik bu uçuşlar aktarmasız olarak gerçekleşir. Ülkemizden en kolay ulaşım imkanı havayolu olmasına rağmen diğer ülkelerden tren yoluyla ya da denizden gitmek mümkündür. Örneğin Danimarka Frederikshavn üzerinden kalkan bir feribotla sadece 3 saat 15 dakikada Göteborg ulaşılabilmektedir. Almanya’nın Kiel, Norveç’in Oslo ve Danimarka’nın Kopenhag şehirlerinden ise ortalama 14 saatlik bir yolculukla ile Göteborg’da olunabilmektedir.

Göteborg, Göteborg, İsveç

Göteborg şehir içi ulaşım ise genel olarak otobüs ve tramvaylar ile sağlanmaktadır. Ancak şehirde gezilip görülecek yerler genelde birbirilerine yürüme mesafesi uzaklığında olduğu için ulaşım kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca şehirde birçok bisiklet yolu olduğu görülür. Bisiklet yolları ise genelde şehir içinde ulaşımın bu şekilde sağlandığını gösterir. Bir bisiklet kiralanarak şehrin tadını yavaş yavaş ve hissederek çıkarmak mümkündür.

Göteborg / İsveç Hakkında Bilgiler

Geçmişin izlerini üzerinde taşıyan Göteborg, aynı zamanda kültürel yapısı ile öncü şehirlerden biridir. Bunun en belirgin örneği birçok öğrenciye ev sahipliği yapması olarak görülür. Botanik bahçeleri, müzeleri ve bilim merkezleri gibi pek çok alanda zengin bir şehir olmasının yanında birçok gezilip görülecek yere sahiptir. En büyük festivallerden biri olan Göteborg Film Festivali şehir için ayrı bir öneme sahiptir. Öğrencinin fazla olduğu şehirde gece hayatı da aynı şekilde canlı ve eğlencelidir. Sahip olduğu tüm özelliklerin yanı sıra gezilecek pek çok farklı mekan bulundurması şehrin her mevsim turistlere kapılarını açmasında etkili olmuştur. Şimdi ise Göteborg gezilecek yerler arasında bizlere neler sunuyor? bunlara bakalım.

Göteborg, Göteborg, İsveç

  • Avenyn
  • Haga
  • Göteborg Opera Binası
  • Liseberg Parkı
  • Tekne Turu
  • Universeum
  • Slottsskogen
  • Lerum

Göteborg / İsveç Konaklama

Eğer Göteborg’da turistik destinasyonları görmek ve bunların içinde bir konaklama sağlamak istiyorsanız, yapmanız gereken şehir merkezinde bir otelde kalmaktır. Şehir merkezinde her yee ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanır ve merkezde bulunan pek çok otel ayrıcalıklı konfor ve fiyat avantajları ile konaklama konusunda turistlere yardımcı olur. Eğer merkezin biraz daha dışında kalmak ve ben istediğim yere bir şekilde ulaşım sağlarım diyorsanız, Majorna – Linne bölgesi sizin için yeterli olacaktır. Bu bölge Göteborg limanı başta olmak üzere Stena Line Feribot Otogarı’na oldukça yakın bir yerdedir.

Göteborg, Göteborg, İsveç