Avusturya’nın kuzey batısında yer alan ve bir sınır kenti olan Salzburg, ülkenin dördüncü en kalabalık şehri olarak bilinir. Salzburg Eyaleti’nin başkenti olan şehirde Barok mimarisi hakimdir. Ayrıca şehrin 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını belirtmekte fayda var.

Salzburg, ünlü müzik adamlarından biri olan Mozart’ın doğduğu şehirdir. Mozart denince akla gelen Salzburg, aynı zamanda eğlenceli gece hayatı ve festivalleri ile ilgi çeker. Şehri ziyaret eden turistler, genelde şehrin Barok mimarisi ve gece hayatı ile yakından ilgilidir.

Salzburg Festivalleri

Sanatın açısından dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Salzburg, aynı zamanda festivalleri ile popüler olan bir şehirdir. Kültürel etkinliklerin oldukça önemli olduğu şehirde özellikle yaz aylarında nüfusun iki katına çıktığını söylemek mümkündür. Hal böyle olunca şehirde gerçekleştirilen festivallerde aynı şekilde şölen havasında geçmektedir.

Şehrin öne çıkan festivalleri arasında Salzburg Festivali yer alır. Temmuz 21’de başlayan festival Ağustos aynın sonuna kadar sürer ve Avusturya için önemli olan festival aynı zamanda Avrupa için büyük bir öneme sahiptir.

Salzburg, Salzburg, Avusturya

Şehirde kutlanan Mozart Haftası da yine önemli kutlamalardan biridir. Bu etkinlik çerçevesinde ünlü müzisyen Mozart’ın doğum günü kutlanır. Şehirde Aziz Rupert Günü de 19 Eylül’de başlar ve 6 gün kadar sürer. Kutlamalarda çeşitli oyun alanları kurulur ve karnaval havası yaşanır.

Salzburg Gece Hayatı

Salzburg, gerek şehir mimarisi gerekse de yerel halkı ile gece hayatının önemli bir yerindedir. Gündüz birbirinden farklı mimari yapılara arasında ilginç bir geziye katılabilir ve gece ise modern hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Her ne kadar küçük bir şehir olsa da Salzburg, pek çok gece kulübü ve barları ile konuklarını ağırlar. Bunun yanında şehirde özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri kesinlikle görülmeye değer gece hayatının ortaya çıktığı zamanlardır.

Şehirde Vis-a-Vis Bar, genelde 25 yaş üzeri insanların kabul edildiği bir mekandır. Bunun yanında Rus Bar, Trumerei, Segabar Rundolskai ve Jazzit Bar gibi mekanlar içerisinde bazen canlı müzik dinlemek bazen de dans ederek farklı bir gece yaşamak mümkündür.

Salzburg, Salzburg, Avusturya

1492 yılı Amerika’nın keşfi olarak bilinse de Salzburg için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü 1492 yılında Avusturya’da bira ilk kez üretilmeye başlanmıştır. Bu yüzden şehirde biranın birçok farklı seçeneği ile karşılaşılabilir. Hatta beer publar oldukça yoğunluktadır. Eğer gerçke kalitede bir bira içmek ve biraların çeşitlerini tatmak istiyorsanız, yaklaşık olarak 6500 yıldır bira üretiminin gerçekleştirildiği bir şehirde olduğunuzu belirtmek isteriz. Salzburg’un en meşhur bira barlarını da sıralamadan geçmek olmaz;

  • Goldene Kugel
  • Zipfer Bierhaus
  • Zum Wilden Mann
  • Alchimiste Belge
  • Krimpelstatter
  • Beffa Bar
  • Celtic Spirit
  • Pauli Stumb

Eğer Avusturya’da bir şehirdeyseniz, en iyi performans sunan opera sanatçılarını izleme şansına               sahip olabilirsiniz. Ancak opera izlemek için en az 2 ay öncesinden biletinizi almanız ve yerinizi ayırtmanız gerekir. Şehirde Mozart, Beethoven ve Bach arasından herhangi birinin eserini 65 – 300 euro arasında izlemeniz mümkündür.

Diğer yandan şehirde müzeler ve saraylar çeşitli günler açık olur ve bu nedenle tur rehberler ile istenen bir müze ya da saray ziyaret edilebilir. Üstelik turlara katılmak daha uygun bir giriş beli ödemenize yarımcı olur.