Kuzey bölgesinin en ucunda yer alan Abisko İsveç, Kuzey Işıkları’na oldukça yakın bir şehir olarak karşımıza çıkar. Lappland’in en kuzeyinde yer alan Abisko, küçük bir kasaba olmasına rağmen sahip olduğu doğa harikası görüntü ile oldukça ilgi çeken bir şehir.

Abisko aynı zamanda Kuzey Işıkları’nın en net izlenebildiği noktalardan biri. Ulusal parklara yakın olan şehir, ayrıca Kungsleden yürüyüş yoluna sahip olması ile çiftler için romantik anlar yaşatıyor. Özellikle Kuzey Işıkları’nın net bir şekilde izlenebildiği şehir bu özelliği her yıl birçok turisti bünyesinde ağırlıyor.

Abisko, Abisko, İsveç

Abisko / İsveç Ulaşım

Abisko şehrine ulaşmak için Stockholm Havalimanı’nı kullanmak mümkün. Şehre ulaşmak isteyenler öncelikle Stockholm Havalimanı’na iniyor ve bunun ardından otobüsler kuzey uçta yer alan Abisko’ya kolayca ulaşım sağlayabiliyor.

Diğer yandan şehre tren yolu ile ulaşımda mümkün. Tren de yine aynı şekilde Stockholm’den kalıyor ve Narvik yönüne giden tren kısa sürede Abisko’ya varıyor. Hatta uçakla Stockholm Havalimanı’na inilmesi ardından trenle Abisko’ya geçmek diğer ulaşım imkanlarına göre daha kolay.

Abisko, Abisko, İsveç

Abisko / İsveç Hakkında Bilgiler

Abisko konumu olarak ulusal parkalara çok yakın ve bunun yanında en kuzeyde bulunan küçük bir şehir. Ancak küçük olması etkileyici bir doğal güzelliği olmasının önüne geçemiyor. Yıl içerisinde etkinliklerin en uğrak adresi olan Abisko, turist kampları ile dolup taşıyor. Ayrıca Kungsleden yürüyüş yolu ve ulusal parklarda yapılan yürüyüşler şehrin tadını çıkarmak için oldukça önemli alternatiflerden sadece biri.

Abisko şehrinin en önemli özelliği ise kuzeyin en ucunda bulunması nedeniyle Kuzey Işıkları’nı en kolay şekilde izleyebilmek. Genelde az bulutlu ve kuru bir iklime sahip olması Kuzey Işıkları’nın çoğu zaman izlenmesine yardımcı oluyor. Açık hava turistlere bu konuda pek çok avantaj sağlıyor. Ayrıca Kuzey Işıkları’nı izlemek için oldukça etkili bir konum var. Yaz mevsiminde Nuolja Dağı’na çıkan teleferik ile ışıkları çok daha yakından ve net bir şekilde izlemek mümkün. Teleferiğin yaz aylarında saat akşam 20.00’dan sonra çalışmaya başladığını da eklemeden geçmeyelim.

Abisko, Abisko, İsveç

Kuzey Işıkları açık havada izlendiği için izlemeye gidenlerin sıkı giyinmelerinde fayda var. Hatta termal içlikler ve yün kazaklar tercih edilebilir. Bunun yanında Aurora Sky Station’a gitmeden önce sunaya girilmemesi ya da sıcak duş alınmaması özellikle tavsiye ediliyor.

Kuzey Işıkları’nı izlemenin en etkili duraklarından biri Abisko, tüm bunların yanında gezilecek özel mekanlara sahip. Eşsiz doğası ve parkları ile büyüleyici bir şehir olan Abisko gezilecek yerler olarak bizlere aşağıdaki imkanları sunuyor.

Abisko, Abisko, İsveç

  • Abisko National Park
  • Lights over Lapland AB
  • Abiskojokk
  • Njullá
  • Silverfallet, Björkliden
  • Jebrensuolo
  • Kungsleden Yürüyüş Yolu

Abisko / İsveç Konaklama

Abisko’ya gitmek isteyenlerin varacağı ilk durak Östra İstasyonu. İstasyon yakınlarında konaklamak için çeşitli otel veya hosteller bulmak mümkün. Fiyat açısından uygun ölçülerde bir konaklama sunulan bu otellerde kalmak Abisko’yu keşfetmek isteyenler için yerinde bir karar. Otellerin başta Östra İstasyonu’na yakın olması ve diğer ulusal parklara kısa mesafede bulunması şehir içi kolay ulaşım açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca Kuzey Işıkları’nı gece seyretmek isteyenlerin otelden direkt çıkarak izleme istasyonu olan Aurora Sky Station’a gidebilmesi adına daha yakın otellerde kalmak gerekiyor.

Abisko, Abisko, İsveç